Poniedziałek, 27 maja 2024 r. 
REKLAMA

Skwer Misia Wojtka powstanie

Data publikacji: 16 stycznia 2019 r. 22:21
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:30
Skwer Misia Wojtka powstanie
 

U zbiegu ulic Misia Wojtka i Żyznej na szczecińskim Krzekowie rusza urządzanie skweru Misia Wojtka. W środę (16 stycznia) Zakład Usług Komunalnych przekazał wykonawcy projektu plac pod budowę. Nowy zakątek wypoczynku i rekreacji z nową zielenią powstanie na kawałku niegdyś pola uprawnego, a od wielu lat zarastającego chwastami ugoru. Skwer ma być gotowy do użytku wiosną.

Prace rozpoczną się od uporządkowania terenu. Pod skwer przeznaczona jest parcela o łącznej powierzchni 3514 m kw., na której znajduje się przepompownia ścieków ZWiK. Na wykonawcę inwestycji ZUK wybrał firmę KS Usługi Ogólnobudowlane Szymon Koza z Gryfina. Zlecony jej pierwszy etap budowy skweru będzie kosztował 1 228 194,36 zł brutto. To o ponad trzysta tysięcy złotych więcej niż kwota (923 340,89 zł brutto), jaką do wydania z budżetu miasta na to zadanie wcześniej dysponował ZUK.

Wykonawca ma termin na roboty do końca kwietnia tego roku.  Ustalona w umowie wysokość kary umownej z tytułu zwłoki to 2 tys. zł za każdy dzień poślizgu. Okres gwarancji na wykonane roboty to  60 miesięcy, licząc od dnia podpisania protokołu odbioru końcowego tych robót.

Co za te pieniądze u zbiegu ulic Misia Wojtka i Żyznej powstanie? Zakres inwestycji obejmuje m. in.: prace przygotowawcze (rozbiórki),roboty ziemne, wycinkę drzew i krzewów, wykonanie stref funkcjonalnych, w tym: placu głównego o powierzchni ok. 345 m kw., plac zabaw dla dzieci starszych o powierzchni ok. 225 m kw. z linarium w kształcie piramidy, tj. konstrukcją podobną do tej ze skweru Telesfora Badetki, plac zabaw dla najmłodszych dzieci  o powierzchni ok. 130 m kw., ogrodzony z konstrukcją ze zjeżdżalnią, tunelami, drabinkami,  potrójną huśtawką i trzema kolorowymi ławkami. Wytyczone będą alejki, zlecenie dotyczy też dostawy i montażu małej architektury, wykonanie nasadzeń drzew i krzewów, trawników oraz zewnętrznych instalacji elektrycznej i sanitarnej. Do tego kosze na śmieci, stojaki rowerowe, ławki modułowe dwustronne, ławki z oparciem, ławki młodzieżowe.

Docelowo, a wyłączone z rozpoczynającego się teraz etapu I zagospodarowania terenu, są m.in.: zakup i ustawienie tam leżanek parkowych (5 szt.), w sumie trzy drewniane rzeźby niedźwiedzia (3 szt.), plac trampolin (ok. 102 m kw,) z tablicami sensorycznymi i zestawem 13 trampolin oraz siłownia zewnętrzna (ok. 164 m kw.). Dodatkową atrakcją - nie licząc wspomnianych rzeźb - mają być wkomponowane w nawierzchnie odlewy z brązu odciśniętych łap niedźwiedzia w liczbie po pięć lewych i prawych.

Natomiast plan nasadzeń, jaki sporządziła zajmująca się architekturą krajobrazu firma Green-Art Usługi Ogrodnicze Luiza Nowak, przewiduje obsadzenie placu 27 drzewami liściastymi, w tym: czeremchy pospolitej,, jabłoni John Downie, trzema odmianami jarząbu, magnoliami Galaxy, parrocją perską, platanem klonolistnym, wiśnią piłkowaną Kanzam f, pienną, a nadto 23 drzewami iglastymi, w tym: dwoma odmianami świerków serbskiego i serbskiego Nana oraz krzewami taki jak: dereń, forsycja,. suchodrzew, lilaki, irga, jaśminowiec, kolkwicja chińska, obiela groniasta, suchodrzew tatarski i chiński, pięciorniki krzewiaste, ogniki szarłatne, pigwowiec japoński, porzeczka alpejska, tawuła japońska i nippońska, złotnik japoński, jałowiec skalny, kosodrzewina, żywotniki, a z traw odmiany chińskiego miskanta, japońskiej rozplenicy i z pnączy wiciokrzew zaostrzony. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Nieużytki u zbiegu ulic Misia Wojtka i Żyznej. Teren, na którym ma być urządzony nowy skwer Misia Wojtka. Stan obecny.

Wizualizacje: ZUK

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@obraza
2019-01-17 19:19:56
No pewnie, lepsze rodzime chaszcze! Pokrzywy, mlecze, lebioda... to nic że teraz syf na maxa. Przynajmniej jest swojsko i patriotycznie. Cieszy że teren będzie zagospodarowany, a roślinność efektowna i egzotyczna
obraza bioróżnorodności
2019-01-17 14:47:45
bezmyślność i nasadzenia gatunków obcego pochodzenia - teren ma być obszadzony m.in. parrocją perską, platanem klonolistnym !!! obcy gat. inwazyjny, wiśnią piłkowaną Kanzam f, odmianami świerków serbskiego i serbskiego Nana oraz krzewami taki jak: dereń, forsycja,. suchodrzew, lilaki, irga, jaśminowiec, kolkwicja chińska, obiela groniasta, suchodrzew tatarski i chiński, pięciorniki krzewiaste, ogniki szarłatne, pigwowiec japoński, porzeczka alpejska, tawuła japońska i nippońska, złotnik japoński, jałowiec skalny, kosodrzewina, żywotniki, a z traw odmiany chińskiego miskanta, japońskiej rozplenicy
Ch. Eng.
2019-01-17 14:10:37
Mamusie z dziećmi przyjadą na hulajnogach, bo zaparkować auta nie ma gdzie, obowiazuje strefa zamieszkania /parkować można w miejscach przeznaczonych, a parkingu nie słychać/Tam najbardziej przydałby mały tor dla wrotkarzy i rolkarzy bo dzieci jeżdżą po jezdni /niby mogą bo jak wspomniałem "strefa zamieszkania"
Robert
2019-01-17 07:20:53
No i pięknie. Jeszcze tylko trzeba wkopać linię wysokiego napięcia przebiegającą nad tym placem i będzie perfekcyjnie

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA