wtorek, 18 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Skrzypek na tonącym jachcie

Skrzypek na tonącym jachcie

Skrzypek na tonącym jachcie
Data publikacji: 2017-10-23 17:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:53
Wywietleń: 5934 297945

Pod tym tytułem otrzymaliśmy od Wojciecha Jacobsona korespondencję o wypadku szczecińskiego żeglarza Henryka Widery, który rozbił się na skałach na Morzu Śródziemnym u wybrzeży francuskich. Na szczęście wyszedł on z opresji cało mimo swych blisko 90 lat.

Szczecińscy żeglarze doskonale znają Henryka Widerę, który przed kilkoma laty na swoim jachcie „Gawot” próbował opłynąć część europejską Rosji, a poza tym jest pierwszym skrzypkiem Filharmonii Szczecińskiej.

Dzięki opiece nad rozbitkiem polskiego konsulatu w Lyonie trafił on do domu Polaków w La Pradet. Henryk Widera rozbił się dzień wcześniej u wybrzeży miejscowości Sanary Sur Mer - położonej nad Morzem Śródziemnym niedaleko Tulonu. 

Jak doszło do tej tragicznej sytuacji? Otóż pan Henryk zasnął podczas rejsu z Saint-Tropez do Bandol. I po raz pierwszy autopilot odmówił mu posłuszeństwa, przez co zboczył z kursu i wpłynął prosto na skały, które były bezpośrednią przyczyną pierwszego uszkodzenia jachtu. 

Żeglarz przez długie godziny nadawał sygnał S.O.S., jednak tylko raz usłyszał odpowiedź w języku francuskim, a potem sygnał się po prostu urwał. Na ratunek przyszła mu dopiero przypadkowa para, która zapragnęła opalać się na skałach przy brzegu Sanary Sur Mer. Osoby te wezwały policję morską oraz pogotowie. Niestety w wyniku nieudolnej akcji ratowniczej jacht został pokierowany na skały, przez co doszło do dalszych uszkodzeń - pojawiły się w nim dwie dziury, przez które cały czas wpływała woda.

Jak się okazuje, obecnie pan Henryk nie może uratować swojego ukochanego jachtu, ponieważ ubezpieczyciel objął ubezpieczeniem jacht stojący we włoskim porcie... jedynie na wody bałtyckie.

"Gawot" panu Henrykowi służył aż 20 lat. Nasz bohater traktował go jak swojego przyjaciela i najwierniejszego towarzysza podróży. Obecnie jest załamany swoją sytuacją i stratą, jaką musiał poniósł.

(Ag)

Na zdjęciu: Francuscy żeglarze pomagają Henrykowi Widerze.

Skrzypek na tonącym jachcie

Komentarze

gratulacje...
... dla ubezpieczyciela. Na pewno jest z siebie dumny.
2017-10-25 08:49:38
pl
Byłem na kilku spotkaniach z panem Widerą, wspaniały gawędziarz, dobry i odważny żeglarz, po prostu pasjonat, człowiek z ogromną pasją do muzyki i samotnego żeglowania. Wiek tu niewiele ma wspólnego, pasja to pasja, jest silniejsza niż narzekanie na codzienny byt,życzę wszystkim pasji, takiej na miarę swoich możliwości, a panu Henrykowi nowej równie wspaniałej łódki. (Pan Henryk jest niewielkiego wzrostu, jego łódka w sumie również mała, a wyczyny i pasja ogromna)
2017-10-24 08:55:40
miejscowy
no to pieknie wachte pelnil nasz zeglarz, a pewnie i flaszeczka rumu poszla w miedzyczasie ehhh... No to nie dziwota ze wilk morski zasnal, ale co tam...zawsze mozna zrzucic wine na autopilota :-) a tak wogole kapitanie to chyba czas zakotwiczyc gdzies w portowej tawernie i za garsc tytoniu...opowiadac mlodym morskie opowiesci...
2017-10-24 07:23:45
Same problemy
No tak, 90 lat i zasnal...! I zapewne nie uslyszal rowniez budzika... czy zapomnial go nastawic itd, itp...??
2017-10-23 22:56:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie