Wtorek, 28 marca 2023 r. 
1 szczecin
REKLAMA

Skosić potrafią nawet… nic

Data publikacji: 31 lipca 2019 r. 13:25
Ostatnia aktualizacja: 31 lipca 2019 r. 20:56
Skosić potrafią nawet… nic
 

„Mimo wysokich temperatur i małych opadów trawniki są poddawane koszeniu. Po kliku dniach wypala je słońce. Pojawiają się ubytki. Otrzymany efekt jest odwrotnym od zamierzonego" - argumentowali radni w interpelacji skierowanej do prezydenta Szczecina. Ale miejskich urzędników do zachowania spontanicznych i zakładania kwietnych łąk jednak nie przekonali.

Radni - Dominika Jackowski i Przemysław Słowik - zachęcali służby odpowiedzialne za stan miejskiej zieleni do zakładania kwietnych i tzw. spontanicznych łąk (o czym pisaliśmy w artykule pt. „Szczecin otwarty na naturę?") . Także do ograniczenia skali pustynnienia trawników poprzez ograniczenie częstotliwości i skali ich koszenia, przynajmniej w okresie upałów: wyłącznie do pasów skrajni jezdni, co zapewni widoczność i bezpieczeństwo kierowcom. Ale w Szczecinie - jak wynika z odpowiedzi na interpelację, udzielonej przez wiceprezydent Annę Szotkowską - „zielonej rewolucji" spodziewać się nie można. Miasto środków dotychczas rezerwowanych na koszenie trawników nie będzie przeznaczać na przykład na nowe nasadzenia drzew i krzewów czy zainwestować w renowację parków i zieleńców. Bo…

- Nie da się - komentuje radna Dominika Jackowski (Koalicja Obywatelska). - Dlatego na Gumieńcach, przy Jeziorze Słonecznym, właśnie koszą wypaloną trawę. Absurd. Chyba że chodzi o to, aby wyjeździć paliwo.

Równie ciekawy przykład szczecińskiej wersji koszenia trawników zdarzył się na skwerze u zbiegu ul. Modrej i Szerokiej (Krzekowo-Bezrzecze). Gdzie w cieniu wysokich drzew…

- Trawa praktycznie nie istnieje. Gleba jest wysuszona. Ale panowie z podkoszarkami jadą równo po całym parku. Nie uprzątnęli śmieci, więc właściwie to tylko je skosili - mówi radny Przemysław Słowik (Koalicja Obywatelska). - Nie powinniśmy płacić z miejskiego budżetu za taką bezmyślność wykonawcy. Liczę, że Prezydent Szczecina odpowiednio rozliczy za takie partactwo.

Powinny to zrobić służby odpowiedzialne za stan miejskiej zieleni. Tym bardziej że w umowach z firmami, którym zlecono pielęgnację szczecińskich skwerów, zieleńców i parków znalazło się wyraźne zastrzeżenie: „Koszenie (…) poprzedzone sprzątnięciem wszelkich nieczystości z terenu. Zgrabienie skoszonej trawy, wywóz i utylizacja tego samego dnia po wykonanej pracy".

„Reasumując informuję, że temat poszukiwania nowych rozwiązań (m.in. zakładanie łąk kwietnych) w utrzymaniu terenów zieleni, uwzględniających zarówno oszczędność w kosztach z tym związanych, jak i zapewnienie bioróżnorodności i dbałości o środowisko przyrodnicze, jest tematem ważnym, który obecnie jest rozważany na różnych płaszczyznach" - przekazała wiceprezydent Anna Szotkowska radnym, odpowiadając na ich postulat o ograniczenie koszenia trawników.

Choć przecież nie tylko aspekt finansowy pomysłu jest istotny - o czym przekonują przykłady wielu polskich miast, m.in.. Poznania, Wrocławia, Łodzi, Gdańska, Warszawy i Krakowa. Łąki zatrzymają wodę z opadów, a uliczne pyły w okresie upałów. Wpłyną na obniżenie temperatury w śródmiejskim gęsto zurbanizowanym terenie. W sumie przyczynią się do poprawy jakości powietrza (tzw. łąki antysmogowe), więc w mieście z łąkami mieszkańcom odczuwalnie lepiej się oddycha.

A. NALEWAJKO

Fot. Przemysław SŁOWIK

Na zdjęciu:  „Koszenie jest nie tylko kosztem dla miasta, ale również przyczynia się do produkcji spalin przez ciągniki i kosiarki. Takie trawniki wyglądają elegancko, ale z biologicznego punktu widzenia są martwe. Przy ograniczonych środkach, bez intensywnej pielęgnacji, koszony trawnik nie zawsze wygląda estetycznie, a poza tym gleba, na której rośnie, szybciej się przesusza. Obserwujemy to niestety w Szczecinie. Otrzymany efekt jest przeciwieństwem pielęgnacji trawników" - przekonują radni. Na zdjęciu: koszenie przy jez. Słonecznym.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Perpetum Mobile
2019-07-31 20:37:15
Ja uwazam, ze to chodzi o zniszczenie trawy by mozna bylo rozpisac przetarg na naprawe trawnika - wszyscy beda zadowoleni ci co kosza bo maja prace i pieniadze , urzednicy bo sa wazniejsi bo maja nowe zadania/prztargi a podatnicy sa najbardziej zadowoleni bo beda mieli szanse zaplacic wiecej podatkow i to im da szanse na kolejne kadencje wladz miasta!
Tną jak leci
2019-07-31 19:55:51
U nas na Osiedlu Piastowskim postanowili podciąć krzewy, zostawili same gołe kikuty gdzie nie może schować się żaden ptak i odsłonili całą glebę przed słońcem. Takie rzeczy to chyba przed sezonem się robi bo jak teraz ma odżyć taki krzew?
HogoFogo
2019-07-31 18:37:22
Koszą kasę. Do tego trawa nie jest potrzebna.
pada? od 2 tyg?
2019-07-31 18:00:51
non-stop? Chyba piszesz o Szczecinie koło Łodzi...
Fryderyk
2019-07-31 17:43:40
Koszą źle, nie koszą źle, o co kaman?
beee
2019-07-31 15:24:36
To nie jest debilizm. "Ktoś" po prostu musi zarobić.
Kośba jest konieczna!!
2019-07-31 15:22:22
Oglądacie tutejszą prognozę pogody ?? To zobaczcie - w Szczecinie co najmniej od 2 tygodni codziennie pada Non stop.
Zaczyna coś
2019-07-31 14:24:21
do Was docierać. No, w dużym szoku jestem. Ale Pan z golarką w parku, wygrywa internety tygodnia. Szacun
Zazula
2019-07-31 14:14:41
W tym chorym,skorumpowanym i zidiociałym kraju znalazł by się nawet idiota, który próbował by zawracać Wisłę kijem. Gdyby płacili.
znawca
2019-07-31 14:02:19
Debilizm do kwadratu. Amen
Wielkie podziekowania za ten. temat
2019-07-31 13:49:14
:)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA