Niedziela, 23 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Składają niemiecki czołg [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 23 czerwca 2016 r. 17:48
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:07
Składają niemiecki czołg
 

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu informuje, że prace przy wraku czołgu Panzer IV, mające na celu złożenie go w całość, zbliżają się do końca. Prezentacja czołgu na ekspozycji plenerowej ma nastąpić jeszcze w tym sezonie letnim. 

Niemiecki czołg z końca II wojny światowej został odnaleziony 
pięć lat temu na terenie lotniska w Kluczewie pod Stargardem. 
Jarosław Żejmo z Dolic 18 kwietnia 2011 r. poinformował Stowarzyszenie Pomorze 1945, że w punkcie skupu złomu pojawiły się części od niemieckiego czołgu i wskazał miejsce jego zalegania. Następnego dnia rozpoczęła się akcja wydobywcza, którą prowadził dr Andrzej Ossowski z Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie wraz 
z członkami stowarzyszenia i grupą pasjonatów historii.

Rozsadzony wrak czołgu Panzer IV został wydobyty w ciągu jednego dnia ciężkich prac i trafił do zbiorów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Złożenia pojazdu w jedną bryłę podjął się Artur Zys, właściciel Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych 
w Pławcach. Obecnie grupa pracowników tej firmy składa wrak pod nadzorem ppłk. Tomasza Ogrodniczuka z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu (oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie). Kołobrzeskie muzeum planuje prezentację czołgu na ekspozycji plenerowej jeszcze w tym sezonie.

– Jest to jedyny oryginalny i prawie kompletny niemiecki czołg z okresu II wojny światowej, który będzie można zobaczyć w polskim muzeum – podkreśla Aleksander Ostasz, dyrektor kołobrzeskiej placówki. – To również jedyny niemiecki czołg, który brał udział w walkach na terenach obecnej Polski i dotrwał do naszych czasów w tak dobrym stanie.

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu szuka części mogących pomóc odbudować czołg PzKpfw IV. Osoby posiadające informacje o nieodkrytych samolotach, czołgach lub innych obiektach, które powinny trafić do polskich muzeach, proszone są o kontakt: alekost@wp.pl, tel. 601 402 400.

(ek)

Fot. Radosław HORANIN

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ckm
2016-06-24 12:44:05
to prawie sama skorupa została, a na części to wielu innych jest chętnych i majętnych: ang.,niem.
ewa35
2016-06-24 10:36:27
Jak zloza bedziemy musieli go od Niemcow kupic Pozniej zasili nasza potezna armie ktorej jak wiadom0o brakuje wszystkiego tylko nie doradcow z NATO
Grzesiek
2016-06-24 07:55:04
Ten czołg wydobyto w okolicach Stargardu więc mało prawdopodobne by brał udział w walkach o Wał Pomorski. To najpopularniejszy czołg niemiecki. Od 1939 roku przeszedł wiele modernizacji. Początkowo miał haubicę 75 mm a później montowano klasyczne działo przeciwpancerne. Zyskał też silniejszy pancerz.
Kołobrzeg zdobywała
2016-06-23 22:58:04
I-sza Armia Wojska Polskiego...i to może nasi tak brutalnie potraktowali strategicznych sojuszników!?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA