wtorek, 29 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Składają niemiecki czołg

Składają niemiecki czołg [GALERIA, FILM]

Składają niemiecki czołg
Data publikacji: 2016-06-23 17:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:07
Wywietleń: 2654 140466

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu informuje, że prace przy wraku czołgu Panzer IV, mające na celu złożenie go w całość, zbliżają się do końca. Prezentacja czołgu na ekspozycji plenerowej ma nastąpić jeszcze w tym sezonie letnim. 

Niemiecki czołg z końca II wojny światowej został odnaleziony 
pięć lat temu na terenie lotniska w Kluczewie pod Stargardem. 
Jarosław Żejmo z Dolic 18 kwietnia 2011 r. poinformował Stowarzyszenie Pomorze 1945, że w punkcie skupu złomu pojawiły się części od niemieckiego czołgu i wskazał miejsce jego zalegania. Następnego dnia rozpoczęła się akcja wydobywcza, którą prowadził dr Andrzej Ossowski z Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie wraz 
z członkami stowarzyszenia i grupą pasjonatów historii.

Rozsadzony wrak czołgu Panzer IV został wydobyty w ciągu jednego dnia ciężkich prac i trafił do zbiorów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Złożenia pojazdu w jedną bryłę podjął się Artur Zys, właściciel Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych 
w Pławcach. Obecnie grupa pracowników tej firmy składa wrak pod nadzorem ppłk. Tomasza Ogrodniczuka z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu (oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie). Kołobrzeskie muzeum planuje prezentację czołgu na ekspozycji plenerowej jeszcze w tym sezonie.

– Jest to jedyny oryginalny i prawie kompletny niemiecki czołg z okresu II wojny światowej, który będzie można zobaczyć w polskim muzeum – podkreśla Aleksander Ostasz, dyrektor kołobrzeskiej placówki. – To również jedyny niemiecki czołg, który brał udział w walkach na terenach obecnej Polski i dotrwał do naszych czasów w tak dobrym stanie.

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu szuka części mogących pomóc odbudować czołg PzKpfw IV. Osoby posiadające informacje o nieodkrytych samolotach, czołgach lub innych obiektach, które powinny trafić do polskich muzeach, proszone są o kontakt: alekost@wp.pl, tel. 601 402 400.

(ek)

Fot. Radosław HORANIN

 

Składają niemiecki czołg Składają niemiecki czołg Składają niemiecki czołg Składają niemiecki czołg Składają niemiecki czołg Składają niemiecki czołg Składają niemiecki czołg Składają niemiecki czołg Składają niemiecki czołg Składają niemiecki czołg Składają niemiecki czołg

Komentarze

ckm
to prawie sama skorupa została, a na części to wielu innych jest chętnych i majętnych: ang.,niem.
2016-06-24 12:44:05
ewa35
Jak zloza bedziemy musieli go od Niemcow kupic Pozniej zasili nasza potezna armie ktorej jak wiadom0o brakuje wszystkiego tylko nie doradcow z NATO
2016-06-24 10:36:27
Grzesiek
Ten czołg wydobyto w okolicach Stargardu więc mało prawdopodobne by brał udział w walkach o Wał Pomorski. To najpopularniejszy czołg niemiecki. Od 1939 roku przeszedł wiele modernizacji. Początkowo miał haubicę 75 mm a później montowano klasyczne działo przeciwpancerne. Zyskał też silniejszy pancerz.
2016-06-24 07:55:04
Kołobrzeg zdobywała
I-sza Armia Wojska Polskiego...i to może nasi tak brutalnie potraktowali strategicznych sojuszników!?
2016-06-23 22:58:04

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie