Czwartek, 13 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Pokazali skarb z Mołtowa

Data publikacji: 22 czerwca 2016 r. 20:43
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:07
Pokazali skarb z Mołtowa
 

W środę w kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego po raz pierwszy zaprezentowano publicznie skarb z Mołtowa. Mowa o znalezisku, jakie na początku maja odkryli amatorzy przeszukiwania lasów z wykrywaczem metalu.

O odkryciu została powiadomiona policja i muzealnicy. Ściągnięci na miejsce archeolodzy jeszcze raz dokładnie zbadali teren. Okazało się, że odnalezione zostały zabytki ze zbiorów przedwojennego Pomorskiego Muzeum Krajowego w Szczecinie. Łatwo to było ustalić, bo precjoza zostały przez dawnych muzealników zinwentaryzowane i oznaczone.

W czasie II wojny światowej Niemcy systematycznie ukrywali zgromadzone w muzeach zabytki. Tak też było z tym odnalezionych w położonej na terenie gminy Gościno wsi Mołtowo. Okazuje się jednak, że odkryto tylko część ukrywanych tam eksponatów. Z muzealnych dokumentów wynika, że w miejscowości ulokowano aż 10 skrzyń z cennymi szczecińskimi zabytkami.©℗

(pw)

Fot. Artur BAKAJ

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

.
2016-06-23 08:15:44
tylko w Polsce jest tak poj... prawo odnośnie poszukiwania skarbów.. Ja jak coś kiedyś znajdę, choć na razie nie szukam, to nigdy nie oddam !! :) wszystko powinno noleżeć do znalazcy, a jakby jakieś muzeum chciało to niech buli kasiore :)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA