piątek, 18 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Skażenie wody w Pyrzycach

Skażenie wody w Pyrzycach (akt. 1)

Skażenie wody w Pyrzycach
Data publikacji: 2016-05-08 15:04
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:02
Wywietleń: 1787 132746

W sobotę w wodociągach w Pyrzycach Sanepid wykrył bakterie z grupy coli. Tego samego dnia poinformowano mieszkańców o zagrożeniu. Wezwano do nie używania wody do celów spożywczych. Tyle, że tylko mieszkańców dwóch ulic: Szczecińskiej i Równej. W niedzielę zakaz spożywania wody objął już całe miasto.

Informacja o tym, że woda z pyrzyckich wodociągów nie nadaje się do picia opublikowano w sobotę na stronach Pyrzyckiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. Komunikat dotyczył jednak tylko mieszkańców ulic Szczecińskiej i Równej. W sobotę zakaz spożywania wody objął już całe miasto. Nie poinformowano o tym, jakie są przyczyny skażenia wody.

Od soboty po mieście krążyły beczkowozy, które zaopatrywały mieszkańców w wodę zdatną do spożycia.

Internauci w ostrych słowach komentowali w niedzielne popołudnie brak informacji o zagrożeniu. Pytania, na które nie uzyskali odpowiedzi, dotyczyły między innymi tego, jakie były przyczyny skażenia, jaki był jego zasięg i do kiedy będzie obowiązywał zakaz używania wody z pyrzyckich wodociągów. Jeden z internautów napisał, że woda w Pyrzycach już od dwóch tygodni miała zmieniony, metaliczny posmak i ostry zapach. O swoich wątpliwościach poinformował PPK. Reakcji jednak – jak twierdzi - nie było.

(r.c.)

***

Wcześniejsza informacja

Woda w całych Pyrzycach jest skażona bakteriami z grupy coli i nie nadaje się do spożycia.

Jak donoszą nasi Czytelnicy – obecnie dostawy wody do pyrzyckich domów zostały przerwane. Pyrzyckie Przedsiębiorstwo Komunalne zapewnia, że zdatną do użytku wodę będzie można pobrać z punktów zastępczych umieszczonych na ciężarówkach jeżdżących po ulicach miasta. Na chwilę obecną trwają badania i nie wiadomo, kiedy czysta woda powróci do kranów.

Tekst i fot. (ps)

 

Komentarze

Pyrzyczanin
Za te zamieszanie powinien ponieść odpowiedzialność pan prezes Krzysztof Wancerz,a nie podnosić cene za ścieki 8zł i wodę 5zł za metr kwadratowy każde.
2016-05-12 20:08:37
Szczecińska
Miało być żółta woda jest od 2 tygodni.
2016-05-09 12:53:12
szczecinska
Woda jest żółta od 2 tygodni zostawia rządy osad!!! To bakteria? Wątpię. Skażenie żelazem!
2016-05-09 12:41:57
MIeszkaniec
Ostatnie skażenie o którym mieszkańcy mieli szanse się dowiedzieć mialo miejsce trzy lata temu. Najdroższa prawie woda w kraju. Najlepsza.
2016-05-09 10:02:37
pyrzyczanin
Kto tak naprawdę skorzystał z "latających beczkowozów"? Nie wiadomo było, gdzie są. Nie pojawił się żaden rzeczowy komunikat...Nie można było podać lokalizacji i ustalić godziny? Ignorancja, brak organizacji, lekceważenie mieszkańców, także w tym względzie...Wstyd, p. prezesie. Mamy biegać po Pyrzycach z wiaderkami i butelkami w poszukiwaniu beczkowozu?
2016-05-08 21:56:44
pyr
Niestety nadal brak informacji jak powinni zachować się mieszkańcy tzn. co robić aby uniknąć zakażenia lub co nam grozi w sytuacji jeżeli wodę skażoną spożywaliśmy, jakie podjąć działania? Czy zmywarka wymaga odkażenia, czy woda z kranu nadaje się do mycia? itp. Jakie zastosować procedury w takiej sytuacji? Kto powinien mieszkańców uświadomić? Czy przedstawiona przez Pana prezesa informacja na pewno coś wyjaśnia?
2016-05-08 21:04:38
Krzysztof Wancerz, Prezes PPK Sp. z o.o.
Szanowni Państwo, W związku z zaistniałą sytuacją uprzejmie informuję, co następuje: Jak każde przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne raz na dwa tygodnie badamy jakość wody przeznaczonej do spożycia. w dniu 21 kwietnia akredytowane laboratorium wykonało badanie wody z pyrzyckiego wodociągu. Nie wykazało ono nieprawidłowości. Pierwsze sygnały od mieszkańców ul. Szczecińskiej w Pyrzycach, że jakość wody budzi ich wątpliwości otrzymaliśmy w poniedziałek 02.05.2016r. Niezwłocznie przystąpiliśmy do dezynfekcji, płukania sieci i przyłączy wodociągowych na tej ulicy oraz zleciliśmy Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przeprowadzenie badań wody wodociągowej w związku z otrzymanymi sygnałami od mieszkańców o pogorszeniu się jakości wody. Po wykonaniu analizy przez SANEPID, wczoraj tj. 07.05.2016r. otrzymaliśmy decyzję nr 97/HK-61/16 Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pyrzycach stwierdzającą brak przydatności do spożycia wody z wodociągu przy ul. Szczecińskiej i Równej w Pyrzycach. Niezwłocznie przystąpiliśmy do wykonania obowiązków określonych w decyzji tj. skutecznego powiadomienia mieszkańców tych ulic o braku przydatności wody do spożycia i możliwości korzystania z wody wyłącznie do celów sanitarnych oraz zapewniliśmy mieszkańcom ww. ulic dostęp do wody pitnej poprzez dowiezienie jej beczkowozem. Jednocześnie przystąpiliśmy do dezynfekcji i płukania wodociągu. Dzisiaj tj. 08.05.2016r. ok godz. 11.00 okazało się że w próbkach pobranych przez SANEPID z wodociągu w innych częściach miasta stwierdzono występowanie bakterii z grupy coli i decyzją nr 98/HK-62/16 z dnia 08.05.2016r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pyrzycach nałożył na PPK Sp. z o.o. obowiązek przeprowadzenia działań naprawczych dla całego miasta. Wobec powyższego przystąpiliśmy niezwłocznie do wykonania decyzji. Działania nasze polegają na akcji informacyjnej w stosunku do odbiorców, dowożeniu wody zdatnej do picia beczkowozami do wszystkich mieszkańców i instytucji na terenie Pyrzyc, przeprowadzenie skutecznej dezynfekcji wodociągu w Pyrzycach oraz zapewnienie nie później niż do 11.05.2016r. wody z wodociągu w Pyrzycach odpowiadającej pod względem mikrobiologicznym wymaganiom dla wody do spożycia przez ludzi określonym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13.11.2015r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Ze swej strony pragnę przeprosić mieszkańców Pyrzyc za zaistniałą sytuację, szczególnie, że jest to pierwszy taki przypadek od kilku lat. Pragnę również zapewnić, że robimy wszystko, co w naszej mocy aby przywrócić jak najszybciej właściwe parametry wody. Z poważaniem: Krzysztof Wancerz Prezes Zarządu PPK. sp. z o.o.
2016-05-08 19:53:37

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie