Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Skaza na „perle"

Data publikacji: 20 listopada 2016 r. 13:13
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:21
Skaza na „perle"
 

Dawny blask odzyskały mury kamienicy przy al. Papieża Jana Pawła II nr 11. Uwagę przyciągają z pietyzmem odtworzone architektoniczne detale. Spora inwestycja. Tym bardziej szkoda, bez szans na nagrodę w konkursie „Renowacja Roku", organizowanym przez Stowarzyszenie Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina.

Dlaczego? Wystarczy spojrzeć na framugi i szprosy okien - montowane nazbyt dowolnie i wbrew wiekowemu oryginałowi elewacji. Trudno zrozumieć, że remont kamienicy w tak reprezentacyjnym rejonie miasta - na trasie „Złotego Szlaku" - odbywał się bez należytej pieczy konserwatora zabytków. Widać - w Szczecinie - tak można.

(an)

Fot. Arleta NALEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Marcin
2016-12-02 01:43:58
Stolarka okienna miała być - i będzie wymieniona. Okna były zamówione w fabryce w Goleniowie... tej, która spłonęła, razem z zamówionymi oknami.
Złoty.....szlag
2016-11-21 08:31:28
Remont elewacji to jedna sprawa, a okna, które ktoś pozwolił tam zamontować wcześniej, to inna. Z drugiej strony, jaki to Złoty Szlak, skoro do dziś nie wrócił stały punkt na jego trasie, czyli Maszt Maciejewicza.
@AP...
2016-11-20 20:14:15
"...Remont prowadzony był pod nadzorem miejskiego konserwatora zabytków.." Jaki "konserwator", taki "nadzór"!!! Poprzedni komentator pouczył, o kolejności robót...
Do AP
2016-11-20 17:52:13
A zgodnie ze sztuką budowlaną nie jest przypadkiem tak że najpierw wymienia się stolarkę okienną i drzwiową a dopiero później odnawia się elewację? W przeciwnym razie przy wymianie okna lub drzwi niszczy się takie staranne obronienie detali. Wystarczy trochę pomyśleć zanim zacznie się działać!
Nazwa :Al. Jedności Narodowej...
2016-11-20 15:10:48
..brzmi dumnie(chociaż do czasu kaczyzmu nie pasuje...). Natomiast"al. Papieża Jana Pawła II " brzmi -nijak, jakoś po parafialnemu, traca zakrystią i zadu...iem!
SromotnikBezwstydny
2016-11-20 14:33:52
Tzw."konserwator zabytków" siedzi za magistrackim biurkiem i konserwuje swój fotel.Wróciłem z Puszczy Bukowej -wycinanej w sposób rabunkowy na zlecenie PiSowego ministra pól, lasów i zwierzyny łownej.Otóż zabytkowe bruki, pamiętające czasy wojny francusko-pruskiej w IXX wieku,są całymi kilometrami zamieniane w grząskie bagna.Ogromne ciągniki wyładowane dziesiątkami ton ściętych kloców wgniatają kamienie na pół metra w głąb ziemi.Tak jest z Drogą Chojnowską biegnąca od ul. Mącznej przed szpitalem w Zdrojach do Binowa , wzdłuż urokliwego strumienia -Chojnówka. Tak jest z Traktem Królewskim biegnącym od Kijewa do radiostacji w Kołowie i na jej odgałęzieniu w kierunku żródła Lwia Paszcza.Kompletnej dewastacji ulega torowisko rozkradziono za rządów AWS,teraz ciągniki zamieniają je w bagno. A można było zrobić piękną ścieżkę rowerową od Klęskowa do Płoni i Jezierzyc , skrajem Puszczy i jej otuliny...
AP
2016-11-20 14:21:51
Nim się coś napisze Pani Arleto warto pozyskać wiedzę w temacie.Remont prowadzony był pod nadzorem miejskiego konserwatora zabytków dlatego właśnie został wykonany tak starannie. Natomiast w przypadku mieszkań z kontrowersyjną stolarką - są przeznaczone do remontu i wówczas nastąpi także jej zmiana. Można było taką informację uzyskać w ZBiLK-u przed napisaniem artykułu. AP
Roberto
2016-11-20 13:41:19
To niestety powszechny i szerszy problem. Liczne kamienice w Szczecinie oszpecone zostały oknami o rożnym podziale i w rożnych kolorach. W niektórych najgorszych przypadkach w ramach jednej pierzei mamy okna plastikowe, aluminiowe i drewniane, w kolorach: białym, drewna i ciemnobrązowym. Szyby jednej tafli, dzielone wpół poziomo lub pionowo, dzielone na krzyż, bądź na np 8 małych szybek. Podobnie jak w tej kamienicy wygląda to fatalnie, mimo odnowionych elewacji. Najwyzszy czas wprowadzić bezwględne normy dotyczące podziału okien i surowo karać samowolne zmiany niesprzyjające do charakteru budynku. Wspólnoty powinny tez mieć wyznaczone terminy ujednolicenia okien, na początek w śródmieściu. Inaczej zawsze będzie jak w Bangladzeszu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA