niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Skarży się na warunki w celi. Otrzyma odszkodowanie?

Skarży się na warunki w celi. Otrzyma odszkodowanie?

Skarży się na warunki w celi. Otrzyma odszkodowanie?
Data publikacji: 2016-05-31 23:13
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:04
Wywietleń: 3090 136094

Dobiega końca proces, podczas którego 26-letni osadzony w stargardzkim Zakładzie Karnym domaga się 70 tys. zł odszkodowania od Skarbu Państwa za pobyt w zdewastowanych, zagrzybionych, zimnych, wilgotnych, ciemnych, z insektami i w złym stanie technicznym celach mieszkalnych. We wtorek (31 maja) w stargardzkim Sądzie Rejonowym pełnomocnik skazańca oraz radca prawny zakładu karnego wygłosili mowy końcowe, a wyrok w tej sprawie zostanie ogłoszony za tydzień.

26-letni Tomasz P., który od czerwca 2009 r. do kwietnia 2012 r. odbywał karę pozbawienia wolności w stargardzkim Zakładzie Karnym, uważa, że należy mu się 70 tys. zł zadośćuczynienia za pobyt w tak „skandalicznych” warunkach. Szczecinianin skarży się również na niewystarczającą opiekę medyczną oraz problemy z zapewnieniem osadzonym podstawowych potrzeb bytowych.

W tej sprawie przesłuchano już wielu świadków, również w ramach pomocy sądowej w innych miastach, a nawet za granicą Polski. Choć proces toczy się już od 5 lat, Tomasz P., gdy już przebywał na wolności, ani razu nie stawił się na sali rozpraw. Dopiero we wtorek z goleniowskiego Zakładu Karnego (znów trafił za kratki) doprowadzili go tam funkcjonariusze służby więziennej i wreszcie można było go przesłuchać.

– Byłem objęty indywidualnym programem oddziaływania wychowawczego, ale tego nie odczułem – przyznaje Tomasz P.
– Nie miałem żadnych zajęć i nie zostałem przygotowany do życia na wolności.

Radca prawny stargardzkiego Zakładu Karnego prosił sąd o oddalenie powództwa w całości. Jego bowiem zdaniem, Tomasz P.
w trakcie pobytu w ZK miał zapewnione warunki bytowe, zgodnie z wymogami Kodeksu karnego wykonawczego. Radca podkreślał m.in., że utrzymanie czystości w celach mieszkalnych należy do osadzonych i to oni muszą dbać o to, by pomieszczenia nie były zagrzybione. Mecenas przypomniał też, że Tomasz P. sprawiał poważne problemy wychowawcze i dwanaście razy przekroczył regulamin. Był karany dyscyplinarnie m.in. za pobicie współosadzonego, zniszczenie drzwi do toalety oraz wprowadzenie w błąd funkcjonariuszy służby więziennej. Nigdy nie był za nic nagradzany. ©℗

Tekst i fot. (gra)

Więcej w „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu z 1 czerwca 2016 r.

Komentarze

Norberttt
Być pozbawionym wolności to jedno, jak najbardziej kto zasłużył to zasłużył to nie podlega dyskusji ale zasłużył na pozbawienie wolności a nie godności życia bo więzień to też człowiek taki sam jak i my tyle że płaci za swoje błędy
2018-12-28 17:59:35
Były kuracjusz zk Goleniów
Jesienią 2016 opuściłem z-k Goleniów / jest to produkt uboczny pseudo resocjalizacji której NIE MA !/ wychowawcy w 80 procentach traktują osadzonych jak osoby upośledzone z ujemnym IQ !!!- a zacznij pisać skargi do Ministerstwa Sprawiedliwości do kontroli audytu wewnętrznego skarg i wniosków to się zacznie !, celowe przerzutki na inne cele aby taki osadzony roszczeniowiec nie siedział zbyt długo na jednej celi/oddziale !, dwa miesiące przed końcem mojej kary dostałem program - sam się o niego upomniałem a mimo to i tak zostałem zlekceważony przez wychowawców !, nawet jak się zapisałem 3 tygodnie przed końcem kary na spotkanie z paniami z sądu,urzędu pracy,mopsu - wychowawcy bali mnie się wypuścić z celi abym na nich nie nagadał osobą z wolności ! Pracy płatnej dla osadzonych w zakładzie karnej praktycznie nie ma a na około 1100 osadzonych może z 200 ogólnie pracuje bezpłatnie .
2016-12-30 06:18:35
Goleniow
Last minute. Spiesz sie bo jest malo miejsc. Najlepszy pawilon D i E. Niezly jest tez A. Swietlica, spacery, biblioteka, fryzjer i silownia wliczone w cene do tego w czwartki dobra zupa gulaszowa lub grochowa z wkladka. Swieze buleczki. Nic tylko sie szykowac :)
2016-06-02 22:20:36
Antoni
Moim zdaniem, w Goleniowie jest lepiej. Pamiętam, że kiedyś tam działał fajny radiowęzeł, była świetlica i możliwości dokształcania się, a więźniowie z Goleniowa otrzymywali sporo nagród na różnych artystycznych festiwalach. Polecam więc Goleniów.
2016-06-02 12:04:03
Zenek
Nie było chyba jednak tak źle w więzieniu, bo wyszedł na wolność i znów postanowił wrócić za kraty. Fakt, że teraz jest w Goleniowie, tam może mają lepsze warunki i warto było...
2016-06-01 11:05:03
z autposji...
Więzienie, tak jak szkoła, kościół to instytucje mające kształtować morale jednostek stanowiących część składową społeczeństawa, narodu. Jesli w szkołach nauczyciele nie panuję nad powierzonymi sobie dziećmi-to wyrastają z nich młodzi ludzie o spaczonym światopoglądzie. Jeśli kler koscielny deprawuje sexualnie dzieci- to czego mamy oczekiwać od nich w wieku dorosłym? Więzienia powinne r e s o c j a l i z o w a ć osadzonych. Do tego muszą być zapewnione przez państwo odpowiednie warunki i dobra kadra. W Stargardzkim kryminale nie ma warunków do resocjalizacji więżniów.To sa poniemieckie baraki z okresu I Wojny Światowej.Ich stan sanitarny jest tragiczny i obrzydliwy. Wodociąg ma odcinki zbudowane z rur ołowianych...Węzły sanitarne są anty sanitarne.Skazani piorą swoją bieliznę i odzież w mikroskopijnych 6-8 osobowych celach. Tam też przetrzymują swoją żywność , załatwiają potrzeby fizjologiczne, jedzą, śpią i uprawiaja gimnastyczne ćwiczenia siłowe a część z nich w tych warunkach uczy się w przyzakładowej szkole zawodowej.Teren wokół baraków jest opanowany przez zdziczałe stada kotów. Koty porazone sa liszajami,częsciowo pokryute sierścią i w części z łysą , chorą skórą. Koty te, wpadają nocami do cel śpiących więżniów , przez otwarte okna ,zżerają wędliny i inną żywność skazańców lub okładają się w ich posłaniach do snu.To tylko drobny rys tego kryminału. Jaśniejszą stroną jest sprawna obsługa przez bibliotekę oraz humanitarna postawa wychowawców i funkcjonariuszy SW. Śpiewał o tym więzieniu stargardzkim Maciej M.:"Boli mnie głowa i nie mogę spać , chociaż dokoła wszyscy już posnęli nie mogę leżeć a nie wolno wstać..."
2016-06-01 09:59:02
many
A ja się skarżę na to, że bandzior się skarży. I chcę za to odszkodowanie.
2016-06-01 08:04:32
Warunki
Wszystko ładnie, pięknie, czytelnicy litują się nad losem biednego skazańca, ale brakuje jednego szczegółu - za co siedział ten kryminalista?
2016-06-01 07:48:51
to jakieś żarty
Jak siedzi w poierdlu to zasłużył, jak mu się nie podobają warunki to niech go remontuje.
2016-06-01 07:12:33
Kraty,
A nie chcial, by w ramach "wieziennej przepustki" wyslac Go jeszcze na wczasy i to zagraniczne... ??
2016-05-31 23:40:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie