Sobota 21 maja 2022r. 
REKLAMA

Skarbówka nie ściga SMS-ami. Wiadomość, na którą nie warto odpowiadać

Data publikacji: 2022-05-13 09:02
Ostatnia aktualizacja: 2022-05-13 17:39
Skarbówka nie ściga SMS-ami. Wiadomość, na którą nie warto odpowiadać
Fot. Anna GNIAZDOWSKA  

SMS, informujący o niewielkim zadłużeniu w Urzędzie Skarbowym, może zmrozić krew w żyłach. Spokojnie, to fałszywka. „Próba wyłudzenia danych lub środków finansowych" - przestrzega Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Zwykle SMS w treści jest krótki - zawiera tylko podstawowe dane. Pod tym względem ten -przychodzący rzekomo z urzędu skarbowego - nie różni się od powiadomień o należnej płatności, jakie docierają drogą elektroniczną od np. dostawców energii, Internetu czy telewizji kablowej. Oto przykład: „Posiadasz zadłużenie w Urzędzie Skarbowym. Kwota 4,91 zł. Prosimy o wpłatę do dnia 13.05.2022 r. lub sprawa trafi do sądu".

Charakterystyczne jest to, że w oryginalnej treści SMS nie zawiera polskich znaków. Zawiera groźbę, której żaden urząd w taki sposób nie manifestuje. Poza tym integralną częścią SMS-a jest aktywny link, przekierowujący na stronę bez identyfikacji administracji skarbowej: https://dokumenty24.net/3?48517570594.

Mimo wszystko można dać się zwieść. Dlatego administracja skarbowa przestrzega: „Takie wiadomości są próbą wyłudzenia danych lub pieniędzy".

- Przestrzegamy i apelujemy o ostrożność - przekonuje Małgorzata Brzoza, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. - Resort finansów nie jest nadawcą wiadomości, które ostatnio trafiają do podatników. Nadpłatę bądź niedopłatę wynikającą z rozliczenia rocznego można sprawdzić w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl lub w urzędzie skarbowym.

Kto otrzyma tego rodzaju SMS-a, powinien o nim powiadomić policję. ©℗

(an)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do Co jest po-wodem.
2022-05-13 15:43:02
Kilka miesięcy temu, po otrzymaniu kolejnej wiadomości o "niedopłacie" od firmy z którą nie mam nic wspólnego postanowiłam to zgłosić na komendę. Odszukałam mój komisariat, zadzwoniłam i uzyskałam informację, że dopóki nic nie zapłaciłam/nie dałam się nabrać -to nic nie zrobią. (chciałam im nawet przesłać te maile, albo zaprosić do laptopa, żeby namierzyli nadawcę -ale się nie zgodzili). To gdzie ta prewencja???
Potwierdzam
2022-05-13 14:35:44
Żadna rządowa czy samorządowa służba nie używa sms. Zazwyczaj używają nieefektywnejj komunikacji tak by maksymalnie zaszkodzić obywatelom.
Co jest po-wodem...
2022-05-13 10:28:52
Ze i tego typu Oszustow... nie idzie namierzyc przez Specjalny Dzial w Policji...lub w innej Cyber jednostce... ??
skarbowy
2022-05-13 10:03:36
I jak tam skarbówka już otwarta czy nadal panuje tam pandemia.. głupoty. Jestem obywatelem tego kraju i mam prawo iść do urzędu i żądać informacji na temat podatków. W innych miastach praca zdalna została zniesiona a u nas państwo w państwie. Najważniejsze że hołota nie plącze się po korytarzach urzędniczych bo by odkryli że tam nic sie nie dzieje tylko co chwila kawusia ciasteczka i ploty (oczywiście na tych kierowniczych stanowiskach bo do tych mrówek z dołu drobiny nic nie mam).

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA