Badanie ofert - na takim etapie jest konkurs na dzierżawę gruntów, budowę pawilonów i prowadzenie w nich wybranej działalności handlowo-usługowej. O ten przywilej ubiega się pięć szczecińskich firm. Czy w al. Wyzwolenia - na wprost Galaxy - jeszcze w tym roku zacznie funkcjonować sklep z pamiątkami, kwiaciarnia, cukiernia, czy może restauracja z kuchnią amerykańską? Dowiemy się najprawdopodobniej 5 lutego.
Konkurs organizuje miejska spółka Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. Narzucając oferentom - po uzgodnieniu z Architektem Miasta - projekty pawilonów, w których będą mogli prowadzić biznesy w tak atrakcyjnym rejonie Szczecina.
Budynki o konstrukcji szkieletowej mają przypominać te ze „Złotego Szlaku" oraz nadodrzańskich bulwarów. Każdy o powierzchni blisko 60 m kw. oraz elewacji w 70-procentach przeszklonej. Ma w nich być prowadzona działalność wielosezonowa. Natomiast przy każdym przewidziano miejsce dla uruchomienia ogródka letniego. Także projekty ich aranżacji przed realizacją będą musiały uzyskać zgody zarówno architekta miasta, jak i Żeglugi Szczecińskiej.
Zainteresowani podjęciem wyzwania mieli czas do połowy stycznia na złożenie ofert konkursowych. W wyznaczonym terminie wpłynęło pięć - od spółek Asprod, Petersen, Pillartec oraz Restaurants S. C. Zalewski - Żurawik, a także od Kwiaciarni Agnes Agnieszki Hawryluk. Część z nich zaproponowała dzierżawę dwóch pawilonów. W sumie przedstawiły siedem pomysłów na profil przyszłej działalności. Wśród nich jest m.in. piekarnia z cukiernią, kawiarnia, restauracja z kuchnią amerykańską, salonik prasowo-wielobranżowy, sklep pamiątkarski, kwiaciarnia.
- Złożone oferty są teraz analizowane. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 5 lutego - zapowiada Celina Wołosz, rzeczniczka prasowa Żeglugi Szczecińskiej Turystyka Wydarzenia.
Przyszli dzierżawcy będą mieli czas do końca br. na uzyskanie niezbędnych opinii i pozwoleń, oraz na wybudowanie i wyposażenie pawilonów. W tym czasie będą płacili umowną kwotę dzierżawną w wysokości 600 złotych miesięcznie. Nawet jeżeli nie zdążą z budową i uruchomieniem biznesu do 31 grudnia 2019 r., to „właściwy czynsz dzierżawny będzie im naliczany z chwilą przekroczenia umownego terminu wybudowania pawilonu handlowo-gastronomicznego, niezależnie od przyczyn opóźnienia". ©℗
(an)
Fot. Dariusz GORAJSKI
Wizualizacja: ŻSTW
Na zdjęciu: Do niedawna tak wyglądał ten fragment al. Wyzwolenia 37-47. Stały tam kioski handlowo-usługowe o dość specyficznej estetyce. Ich dzierżawy wygasły z ostatnim dniem grudnia ub. r. Miasto ich nie przedłużyło, dając szansę nowoczesnym pawilonom handlowo-usługowym patrz: wizualizacja).