piątek, 07 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Sezon (nie) dla żółwia

Sezon (nie) dla żółwia

Sezon (nie) dla żółwia
Data publikacji: 2020-06-25 07:29
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-26 08:02
Wywietleń: 867 460715

Są łatwo dostępne. I stosunkowo tanie, skoro można je kupić już za 80 złotych. Dlatego nader często są fundowane dzieciom jako prezenty. "Bezmyślnie, bo mało kto zdaje sobie sprawę, jak wymagająca i kosztowna jest opieka nad żółwiami" - zwraca uwagę Karolina Winter-Zielińska, prezeska Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Szczecinie.

Żółwie żyją 30-40 lat. Właśnie w takiej perspektywie - nie w nastroju chwili czy dla kaprysu - powinno się podejmować świadomą i odpowiedzialną decyzję o adopcji tych gadów. Mając na uwadze, że będą wymagały specjalistycznego terrarium, na którego wyposażeniu musi być zarówno lampa grzewcza, utrzymującą temperaturę do 35 stopni Celsjuszy, jak również imitująca promienie słoneczne lampa UVB. Poza tym żółwiom trzeba zapewnić odpowiednio zbilansowaną dietę i kosztowną suplementację.

- Na pewno nie można z żółwia robić prezentu. Na przykład na Dzień Dziecka. Bo skutkiem takiego braku rozwagi będzie albo poprzedzona cierpieniem śmierć zwierzęcia, albo porzucenie, gdy taka "zabawka" się znudzi - zwraca uwagę prez. Karolina Winter-Zielińska, która wraz z mężem prywatnie prowadzi swoistą ochronkę dla niechcianych żółwi, teraz mając pod opieką 9 wodnych i 10 lądowych okazów.

Żółwie ozdobne: czerwono- i żółtolice, malowane, ostrogrzbiete, stepowe, greckie, mauretańskie itd. Niegdyś kupowane w sklepach zoologicznych - obecnie... tworzą egzotyczne kolonie nad Jeziorem Głębokim i pobliskim stawie przy ul. Miodowej.

- To gatunki inwazyjne, stanowiące zagrożenie dla miejscowej fauny i flory. Dlatego nie powinny być uwalniane do natury. To zabronione. Ludzie jednak nieświadomi zagrożenia, jakie stwarzają te gady, porzucali je w pobliżu wody. Latami, stąd np. liczebność siedliska żółwi ozdobnych w rejonie Głębokiego można szacować na dziesiątki osobników - mówi prez. Karolina Winter-Zielińska. - To problem. Jak duży, nie sposób stwierdzić. Bo żółwie są płochliwymi zwierzętami. Możemy dostrzec tylko pojedyncze osobniki, gdy okazjonalnie wygrzewają się w słońcu. Pozostałych nie zobaczymy, bo skutecznie ukrywają się przed ludźmi. Ale dla rodzimej przyrody są nieszczęściem.

Nie tylko dlatego, że wypierają - odbierając siedliska i zasoby pokarmu - rodzimym, objętym ścisłą ochroną gatunkową, żółwiom błotnym, ale również rozprzestrzeniając choroby, na które te nie są odporne. Poza tym polują na bezkręgowce, ryby, na rodzime płazy chronione, a bywa też, że pustoszą gniazda nadwodnych ptaków.

- Idealnie byłoby szczelnie ogrodzić siedliska ozdobnych żółwi w rejonie Głębokiego, uniemożliwiając ich dalszą migrację. Ale praktycznie rzecz biorąc, to niewykonalne. Wyłapanie kilku osobników problemu nie rozwiąże. Odłowienie wszystkich jest nierealne. Nie ma azylu, który by przyjął je wszystkie. Eutanazja nie wchodzi w grę, więc... - komentuje prez. Karolina Winter-Zielińska. - Trzeba pamiętać, że zwierzę to nie zabawka. I nie kupować go na prezent. Żadnego, nawet żółwia.

Inwazyjne żółwie ozdobne spotkać można nie tylko w rejonie Głębokiego, ale również nad Rusałką i choćby nad Jelenim Stawem. Wszystkie są ofiarami ludzkiej niefrasobliwości. I nieprzemyślanych zakupów, jak choćby z okazji Dnia Dziecka. ©℗

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Żółwie ozdobne: niegdyś kupowane w sklepach zoologicznych, obecnie... tworzą egzotyczne kolonie m.in. nad Jeziorem Głębokim i pobliskim stawie przy ul. Miodowej.

Sezon (nie) dla żółwia Sezon (nie) dla żółwia Sezon (nie) dla żółwia Sezon (nie) dla żółwia Sezon (nie) dla żółwia

Komentarze

Żółwica
Prezeska, naprawdę?
2020-06-26 07:56:17
Racjonalnie
Wyłapać i na zupę
2020-06-25 17:46:27
Znów szit problem
Wyłapać i sprzedać. Później znów wyłapać i sprzedać, a zarobione pieniądze kupić coś miłego żonie:)
2020-06-25 16:59:32
czytam
Może powinny być do nabycia za zezwoleniem , po zdaniu egzaminu po kursie dla nabywców , obłożone potężnym podatkiem / a środki z niego na schr. dla zwierząt / .Tak , głupio napisałem , ale cóż począć z GŁUPCAMI , którzy kupują i... wyrzucają .Zresztą rybki akwariowe , tez kupują ludzie bez jakiegokolwiek pojęcia o nich .
2020-06-25 11:18:45
aaaaaaaaaa
wodne to rozumiem sa tanie i problematyczne... ale skąd macie te lądowe? taki grecki (może 10 cm) kosztuje teraz od 600 i więcej złotych! im większy tym więcej! Nie chce mi się wierzyć, że ludzie ot tak je sobie zostawiają! jeden czy dwa mogl ucieć dziecki ale 10?
2020-06-25 09:19:36

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
28
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy bedziesz kupować pieczywo z chlebomatu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie