wtorek, 17 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Setka dla "Bronowickiej"

Setka dla "Bronowickiej"

Setka dla "Bronowickiej"
Data publikacji: 2017-03-09 14:00
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:17
Wywietleń: 3517 219804

Przy ul. Bronowickiej od 13 lat straszą filary wstrzymanej budowy domu przedpogrzebowego. Od ponad trzech - obok nich funkcjonuje Cmentarz Zachodni - inwestycja, w której zakresie miasto nie przewidziało środków na urządzenie budynku ceremonialnego, w jakim rodzina oraz znajomi mogliby godnie pożegnać zmarłego. Dopiero teraz w budżecie Szczecina znalazł się zapis, umożliwiający rozpoczęcie prac, ale wyłącznie projektowych.

„Bronowicka" to nekropolia, na jakiej powstanie miasto zarezerwowało 70 hektarów tzw. trudnego, czyli spoistego i nieprzepuszczalnego gliniastego gruntu na Gumieńcach. Inwestycja miała być realizowana etapami i kosztować w sumie ponad 140 milionów złotych. 

Zakład Usług Komunalnych zdołał zrealizować tylko pierwszy z nich. Ale bez domu przedpogrzbowego czy choćby sali ceremonialnej. Ruiny takiej betonowej konstrukcji straszą tuż za ogrodzeniem współczesnej nekropolii. Jak złe wspomnienie po pechowym początku "Bronowickiej" - jej budowa została zatrzymana (2004 r.) przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, gdy się okazało, że filary nowo budowanego gmachu ceremonialnego nie wykazują stateczności i grożą katastrofą budowlaną. Błędy (w schematach i obliczeniach) popełnił projektant inwestycji, a przed skierowaniem do realizacji nie dostrzegli magistraccy urzędnicy. W efekcie czego prawie 3 mln zł wyrzucono w błoto: dosłownie, bo magistraccy urzędnicy przeoczyli nawet okres dochodzenia roszczeń od projektanta.

Magistrat początkowo planował postawienie nowego budynku ceremonialnego na miejscu ruin. Z pomysłu się wycofał, gdy koszt rozbiórki betonowego "sarkofagu" oszacowano na ok. 1,5 mln zł.

Pochówki na „Bronowickiej" odbywają się od blisko czterech lat. Jednak bliscy żegnają swych zmarłych w salach ceremonialnych Cmentarza Centralnego, a też w parafialnych kaplicach wyznaniowych. Bowiem na miejscu nadal brakuje budynku, w którym godnie mogłyby się odbywać ceremonie pogrzebowe w obrządku wyznawanym przez rodziny zmarłych, a też miejsca gdzie bliscy i przyjaciele mogliby w skupieniu pożegnać się z tymi, co odeszli na zawsze.

Dopiero w tegorocznym budżecie Szczecina zarezerwowano 100 tysięcy złotych ph. „budowa kaplicy ceremonialnej na terenie cmentarza komunalnego przy ul. Bronowickiej". To kwota do dyspozycji ZUK, choć raport Najwyższej Izby Kontroli - analizujący jakość inwestycji Szczecina z ostatnich lat - negatywnie oceniał przygotowanie i kompetencje tej jednostki do prowadzenia komunalnych inwestycji (m.in. Arkonka, Cmentarz Zachodni). ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Komentarze

Baska
Szanowna Pani,proszę o rzetelnosc dziennikarska.Raport NIKu wobec zuk zawierał ocenę pozytywna, pisała Pani o tym wiele razy. A kaplica była i jest elementem kolejnego etapu budowy
2017-03-10 11:34:53
mejdej
to w końcu który prezio zawalił robotę?
2017-03-09 23:37:37
N
@ czytaj ze zrozumieniem, korzystaj z dobrodziejstw internetu :). Pierwsza budowa została wstrzymana w 2004 r., a obecny prezydent urzęduje od 2006 r. Ponadto teraz planowana jest zupełnie nowa inwestycja i to na projekty z nią związane są te pieniądze przeznaczona.
2017-03-09 21:12:18
cap kościelny
Przeczuwam, że maczali w tym paluchy watykańskie czarnoksiężniki.A magistraccy, wiadomo, na widok katabasa natychmiast idą w prysiudy i na kolanach pełzną do ucałowania łapki "świątobliwego dobrodzieja".
2017-03-09 15:47:09
@
100 tysięcy na projekt ? Na jakiej więc podstawie rozpoczęto budowę ? Bez pozwolenia i projektu ? Brawo panie prezydencie !!! w tej materi jest pan geniuszem w wydawaniu pieniedzy na projekty. Gratuluje
2017-03-09 15:35:51

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy