niedziela, 29 listopada 2020r.

Sesja Rady Miasta Szczecin. „Miasto pracuje na maksimum możliwości”

Data publikacji: 2020-10-20 18:21
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-28 08:11
Sesja Rady Miasta Szczecin. „Miasto pracuje na maksimum możliwości”
 

Wtorkową (20 października) sesję Rady Miasta Szczecin rozpoczęła uroczystość zaprzysiężenia nowego radnego Krzysztofa Romianowskiego z klubu Prawo i Sprawiedliwość, który zastąpił Marka Chabiora. Prezydent Piotr Krzystek w związku z nawrotem epidemii koronawirusa zwrócił się z apelem do mieszkańców stolicy Pomorza Zachodniego, by nie odwiedzali tłumnie cmentarza 1 listopada.

– Sytuacja w Szczecinie jest trudna, ale nie dramatyczna. Wszystkim zaangażowanym w walkę z koronawirusem w tym rządowi, należą się podziękowania – mówił P. Krzystek. – Znaleźliśmy się w trudnej sytuacji i musimy sobie z nią poradzić. Ważne jest, by przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Apelujemy do mieszkańców Szczecina, by nie wszyscy przychodzili na cmentarz 1 listopada, ale by odwiedziny rozbić na więcej dni.

Komunikacja miejska w dobie pandemii

Podczas sesji poruszona została kwestia komunikacji miejskiej w dobie pandemii. Przypomnijmy, że od soboty tylko połowa dostępnych miejsc siedzących w pojazdach lub 30 proc. wszystkich jest udostępnionych w transporcie publicznym. Takie zasady obowiązują w strefie żółtej i czerwonej. Na pytanie, czy jest szansa, by w godzinach szczytu na ulice Szczecina wyjechała większa liczba autobusów i tramwajów, prezydent odpowiedział, że „miasto obecnie pracuje na maksimum możliwości”.

– Jest to wszystko, czym dysponujemy, mamy świadomość, że są takie potrzeby i jeśli pojawi się możliwość zwiększenia liczby autobusów w godzinach szczytu, z całą pewnością to zrobimy – przekonywał prezydent.

Szczecin bez opłaty targowej

Radni zdecydowali, że od 1 stycznia 2021 roku opłata targowa na terenie Szczecina nie będzie pobierana. Zniesienie na stałe opłaty targowej ma przyczynić się do obniżenia kosztów działalności ponoszonych przez przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż na ulicach miasta, jarmarkach lub bazarach.

Decyzja ta jest odpowiedzią na potrzeby i wnioski lokalnych kupców. Za zniesieniem opłaty targowej przemawia również aktualna sytuacja epidemiczna i potrzeba wsparcia podmiotów prowadzących działalność handlową, z których wiele zmaga się z ekonomicznymi skutkami pandemii.

Obecnie opłata targowa w Szczecinie nie jest pobierana od wielu miesięcy, ponieważ szczecińscy radni 9 kwietnia 2020 roku podjęli uchwałę o zawieszeniu jej pobierania właśnie w związku z zagrożeniem epidemiologicznym.

Program wart 39 milionów złotych

W dalszej części w wyniku głosowania przyjęto m.in. projekt uchwały w sprawie programu współpracy Gminy Miasto Szczecin z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2021 rok.

– Głównym celem programu jest wspólne podejmowanie przez miasto i organizacje pozarządowe decyzji na rzecz lepszego zaspokajania potrzeb społecznych oraz podnoszenie poziomu życia mieszkańców – mówiła Magdalena Błaszczyk, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego. – Wartość programu zamyka się w kwocie ponad 39 milionów. Współpraca finansowa dotyczy zlecenia zadań publicznych, jak m.in. dotacje, udzielanie pożyczek. Natomiast do pozafinansowych działań zaliczamy: wymianę informacji, wspieranie w promocji, konsultacje, użyczanie lokali na spotkania organizacji pozarządowych, doradztwo i szkolenia.

Jak podkreślał Maciej Ussarz, „Klubowi Prawa i Sprawiedliwości zależy, aby wszystkie organizacje pozarządowe mogły na równych zasadach podchodzić do konkursu”.

– Nie zawsze w naszym mieście było sprawiedliwie w tej kwestii, dlatego każdy przedstawiciel z klubu radnych powinien przyglądać się, jak te środki są przyznawane – podkreślał radny.

Uczyć młodych tolerancji, a nie nienawiści

O „braku tolerancji” w Polsce mówiła Urszula Pańka z Koalicji Obywatelskiej. Radna zwróciła się z prośbą do prezydenta, aby w ogłaszanych przez miasto konkursach „uwzględniać to, w czym ogranicza nas rząd”.

– Byliśmy zawsze miastem otwartym i interkulturowym, a to co się dzieje przez ostatnie pięć lat woła o pomstę do nieba – mówiła U. Pańka. – Nie może być tak, że do naszego kraju boją się przyjeżdżać ludzie innych nacji. Trzeba uczyć młodych ludzi, że wśród nas są inaczej wyglądające osoby, że wierzą w coś innego, że mówią w innym języku i trzeba ich wspierać. Nie możemy uczyć nienawiści, tylko tolerancji. Musimy być otwarci na innego człowieka, bo jest to fundament naszego społeczeństwa.

Dariusz Matecki: Polska jest tolerancyjnym krajem

Ze słowami Urszuli Pańki nie zgodził się Dariusz Matecki, który stwierdził, że Polska jest tolerancyjnym krajem. – Katolicy, żydzi czy muzułmanie powinni być równo traktowani, a osoby, które nawołują do zabijania kogoś o innym wyznaniu, powinny odpowiadać karnie – stwierdził Matecki.

Na wniosek prezydenta uchwała o niższych stawkach w komunikacji miejskiej została zdjęta z programu wtorkowej sesji Rady Miasta Szczecin.

– Jest jeszcze sporo czasu, by tę sprawę przedyskutować – argumentował P. Krzystek.©℗

(KK)

Komentarze

Beata
2020-10-28 08:02:53
Jonatan bardzo dobrze robi.Handlowców chce odciążyć ,którzy zarabiają na chleb często marznąc i pod chmurką .Za takie coś wcale nie powinno się płacić.Co do LGBT i innych buntowników przeciw władzy to niech się nie wygłupiają to nikt nawet nie zwróci na nich uwagi. Sponsoruje ich Soros i masoneria ,także mają tyle profitów a ludzie zachowujący się normalnie pracujący ,city ,pity a drą się na ulicach ile wlezie. Gonić lewactwo, a Bronić przedsiębiorców!Brawo władza ,tak stać!
31-1-2.11
2020-10-22 16:14:03
Proszę zamknąć Cmentarz Centralny. Póki ma Pan jeszcze czas, Panie Prezydencie.
Helikopter z Misia
2020-10-21 16:27:22
każdy radny ze Szczecina powinien być hospitalizowany z podejrzeniem głuchoślepoty
@Adam
2020-10-21 13:46:37
A z czego miasto ma żyć? Opłaty SPP to jedno z głównych źródeł dochodów Szczecina.
Adam
2020-10-21 12:08:31
Opłaty w SPP nadal są pobierane, a komunikacja miejska nie daje rady. Wszędzie tłok. Warto pomyśleć o zawieszeniu opłat.
śmiechu warte
2020-10-21 10:49:55
Matecki, ty obłudny kłamco
lewacka koryciara
2020-10-21 00:01:43
O braku tolerancji w Polsce przekonuje radna Pańka. Ta sama, która wraz z radnym Baranem była przeciwna budowie pomnika Ofiar Nacjonalistów Ukraińskich na szczecińskim Cmentarzu Centralnym, żeby nie urażać Ukraińców. Widać w swojej główce buduje tolerancję z pominięciem prawdy historycznej. Wstyd!
Matecki, wiesz kto tu smrodzi.
2020-10-20 23:54:29
Trzymam z Tobą.
Ehh
2020-10-20 22:21:05
Pasożyt Matecki niech się lepiej już w ogóle nie odzywa.
Ooooo.... !!!
2020-10-20 21:47:10
Preziu! Oooo!!! Preziu!!! Jakiś wieżowiec? Jakiś HEAVENLY PARADISE?? może EISENFAUST ? Oooo...! czyńcie coffie, tii, wachlarzyki, fiki-miki.
Do... jonatana
2020-10-20 21:43:33
A Ty tym bardziej Nie po-winienes zbierac glosu - z Twoimi Lewymi i za-KOD-owanymi po-gladami...!!!
kris
2020-10-20 21:35:19
no cóż na to powie radna pańka jak jej spadnie bańka??? interkulti?? kiedyś młoda pani propagowano internacjonalizm i co teraz????
obniżenie opłaty targowej........
2020-10-20 21:05:28
To błąd,rynki mają się dobrze o czym świadczy tłok na każdym z nich. Rozumiem że obniżą ceny , mniejszy koszt a i nasze płace też niższe
jonatan
2020-10-20 20:13:56
Matecki nie powinien zabierać głosu w żadnej sprawie. To zawodowy hejter ministra Ziobry, który sam reprezentuje postawę anty imigracyjną, anty LGBT i generalnie anty postępową. Jakim cudem takie osoby zostały wybrane do Rady Miasta? Kto na niego głosował i to w mieście ponoć otwartym i interkulturowym?
vit
2020-10-20 19:33:09
Zawsze najwazniejszy jest glos radnego Mateckiego.Ten glos jest zgodny z linia jedynie slusznej partii.Wsluchujmy sie w glos radnego.
Wacek Rondelek
2020-10-20 19:28:59
A ten łysy pan znowu bajdurzy...

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ