Wtorkową (20 października) sesję Rady Miasta Szczecin rozpoczęła uroczystość zaprzysiężenia nowego radnego Krzysztofa Romianowskiego z klubu Prawo i Sprawiedliwość, który zastąpił Marka Chabiora. Prezydent Piotr Krzystek w związku z nawrotem epidemii koronawirusa zwrócił się z apelem do mieszkańców stolicy Pomorza Zachodniego, by nie odwiedzali tłumnie cmentarza 1 listopada.
– Sytuacja w Szczecinie jest trudna, ale nie dramatyczna. Wszystkim zaangażowanym w walkę z koronawirusem w tym rządowi, należą się podziękowania – mówił P. Krzystek. – Znaleźliśmy się w trudnej sytuacji i musimy sobie z nią poradzić. Ważne jest, by przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Apelujemy do mieszkańców Szczecina, by nie wszyscy przychodzili na cmentarz 1 listopada, ale by odwiedziny rozbić na więcej dni.
Podczas sesji poruszona została kwestia komunikacji miejskiej w dobie pandemii. Przypomnijmy, że od soboty tylko połowa dostępnych miejsc siedzących w pojazdach lub 30 proc. wszystkich jest udostępnionych w transporcie publicznym. Takie zasady obowiązują w strefie żółtej i czerwonej. Na pytanie, czy jest szansa, by w godzinach szczytu na ulice Szczecina wyjechała większa liczba autobusów i tramwajów, prezydent odpowiedział, że „miasto obecnie pracuje na maksimum możliwości”.
– Jest to wszystko, czym dysponujemy, mamy świadomość, że są takie potrzeby i jeśli pojawi się możliwość zwiększenia liczby autobusów w godzinach szczytu, z całą pewnością to zrobimy – przekonywał prezydent.
Radni zdecydowali, że od 1 stycznia 2021 roku opłata targowa na terenie Szczecina nie będzie pobierana. Zniesienie na stałe opłaty targowej ma przyczynić się do obniżenia kosztów działalności ponoszonych przez przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż na ulicach miasta, jarmarkach lub bazarach.
Decyzja ta jest odpowiedzią na potrzeby i wnioski lokalnych kupców. Za zniesieniem opłaty targowej przemawia również aktualna sytuacja epidemiczna i potrzeba wsparcia podmiotów prowadzących działalność handlową, z których wiele zmaga się z ekonomicznymi skutkami pandemii.
Obecnie opłata targowa w Szczecinie nie jest pobierana od wielu miesięcy, ponieważ szczecińscy radni 9 kwietnia 2020 roku podjęli uchwałę o zawieszeniu jej pobierania właśnie w związku z zagrożeniem epidemiologicznym.
W dalszej części w wyniku głosowania przyjęto m.in. projekt uchwały w sprawie programu współpracy Gminy Miasto Szczecin z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2021 rok.
– Głównym celem programu jest wspólne podejmowanie przez miasto i organizacje pozarządowe decyzji na rzecz lepszego zaspokajania potrzeb społecznych oraz podnoszenie poziomu życia mieszkańców – mówiła Magdalena Błaszczyk, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego. – Wartość programu zamyka się w kwocie ponad 39 milionów. Współpraca finansowa dotyczy zlecenia zadań publicznych, jak m.in. dotacje, udzielanie pożyczek. Natomiast do pozafinansowych działań zaliczamy: wymianę informacji, wspieranie w promocji, konsultacje, użyczanie lokali na spotkania organizacji pozarządowych, doradztwo i szkolenia.
Jak podkreślał Maciej Ussarz, „Klubowi Prawa i Sprawiedliwości zależy, aby wszystkie organizacje pozarządowe mogły na równych zasadach podchodzić do konkursu”.
– Nie zawsze w naszym mieście było sprawiedliwie w tej kwestii, dlatego każdy przedstawiciel z klubu radnych powinien przyglądać się, jak te środki są przyznawane – podkreślał radny.
O „braku tolerancji” w Polsce mówiła Urszula Pańka z Koalicji Obywatelskiej. Radna zwróciła się z prośbą do prezydenta, aby w ogłaszanych przez miasto konkursach „uwzględniać to, w czym ogranicza nas rząd”.
– Byliśmy zawsze miastem otwartym i interkulturowym, a to co się dzieje przez ostatnie pięć lat woła o pomstę do nieba – mówiła U. Pańka. – Nie może być tak, że do naszego kraju boją się przyjeżdżać ludzie innych nacji. Trzeba uczyć młodych ludzi, że wśród nas są inaczej wyglądające osoby, że wierzą w coś innego, że mówią w innym języku i trzeba ich wspierać. Nie możemy uczyć nienawiści, tylko tolerancji. Musimy być otwarci na innego człowieka, bo jest to fundament naszego społeczeństwa.
Ze słowami Urszuli Pańki nie zgodził się Dariusz Matecki, który stwierdził, że Polska jest tolerancyjnym krajem. – Katolicy, żydzi czy muzułmanie powinni być równo traktowani, a osoby, które nawołują do zabijania kogoś o innym wyznaniu, powinny odpowiadać karnie – stwierdził Matecki.
Na wniosek prezydenta uchwała o niższych stawkach w komunikacji miejskiej została zdjęta z programu wtorkowej sesji Rady Miasta Szczecin.
– Jest jeszcze sporo czasu, by tę sprawę przedyskutować – argumentował P. Krzystek.©℗
(KK)