Poniedziałek, 27 maja 2024 r. 
REKLAMA

Sesja bogata i pożegnalna. Bonifikata tylko 60-procentowa

Data publikacji: 28 marca 2019 r. 18:47
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:36
Sesja bogata i pożegnalna. Bonifikata tylko 60-procentowa
 

W porządku obrad czwartkowej (28 marca) IV sesji Rady Miejskiej Koszalina było blisko 40 projektów uchwał. To też pożegnanie Janiny Ciesiołkiewicz, która przechodzi na emeryturę po 20 latach pełnienia funkcji skarbnika miasta. Na jej miejsce została wybrana Katarzyna Maćko, dotąd dyrektor Wydziału Księgowości ratusza.

Ustępująca ze stanowiska Janina Ciesiołkiewicz łącznie zgłosiła 451 projektów uchwał. Ostatnie dotyczyły m.in. zmian w tegorocznym budżecie i emisji obligacji komunalnych z karencją do 2023 roku. Te mają wartość 35 mln zł, aby m.in. zapewnić pokrycie wydatków na działania inwestycyjne ze wsparciem z puli unijnej. Te znalazły się w przegłosowanej wieloletniej prognozie finansowej. Przykładowo radni o 10 milionów zwiększyli nakłady na modernizację amfiteatru w latach 2019-2021. Przebudowa nieczynnego i oczekiwanego przez mieszkańców obiektu w sumie będzie kosztować 32,36 mln zł.

Emocje wzbudził apel samorządu, zgłoszony przez radnych Koalicji Obywatelskiej, w sprawie poparcia postulatów nauczycieli odnośnie podwyższenia płacy zasadniczej o 1000 złotych. Mniejszościowy klub Prawa i Sprawiedliwości nie przekonała treść dokumentu z powodu jeszcze trwających negocjacji strony rządowej ze związkowcami, aby zapowiadany na 8 kwietnia br. strajk nauczycielski w placówkach oświatowych nie doszedł do skutku.

Podzieliła samorząd też kwestia bonifikaty od jednorazowej opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności. Opozycja wcześniej proponowała 98-procentową ulgę, a w drodze dyskusji na sesji zeszła do 80 proc. Jednak większościowa koalicja odrzuciła takie stanowisko. Ostatecznie przeszła propozycja prezydenta na poziomie 60 proc., która ma zabezpieczyć interes majątkowy miasta. Użytkowników wieczystych w Koszalinie jest ponad 11 tysięcy. Beneficjenci - osoby fizyczne i spółdzielnie mieszkaniowe - zgłosić zamiar opłaty mogą do końca br. Jednorazową należność wnieść muszą w ciągu dwóch miesięcy od dnia otrzymania informacji o wysokości należności z tytułu przysługującej ulgi.©℗

(m)

Fot. Andrzej FULBISZEWSKI/UM

Na zdjęciu: Janina Ciesiołkiewicz odebrała nie tylko kwiaty i podziękowania. Ustępująca pani skarbnik została wyróżniona honorowymi odznaczeniami wojewódzkimi (Gryfa Zachodniopomorskiego) i miejskimi (Zasłużony dla Koszalina).

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA