środa, 20 stycznia 2021r.

Sensacja archeologiczna! Średniowieczny miecz znaleziono w Odrze [GALERIA]

Data publikacji: 2020-08-10 16:18
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-10 23:11
Sensacja archeologiczna! Średniowieczny miecz znaleziono w Odrze
Fot. Ryszard Pakieser  

Średniowieczny miecz w skórzano - drewnianej pochwie, który wydobyto w marcu z Odry, trafił do zasobów szczecińskiego Muzeum Narodowego. Prawdopodobnie dawny właściciel znaleziska żył w XII lub XIII wieku, ewentualnie do połowy XIV wieku. Czy był to rycerz pomorski? A może wojownik, który zgubił miecz podczas konfliktu wojennego? Odpowiedzi na te pytania prawdopodobnie poznamy za rok, po specjalistycznych badaniach ekspertów z różnych dziedzin.

Czekali z prezentacją

Miecz został wydobyty w marcu, tuż przed pandemią. Było to podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin - Świnoujście. Z racji na sytuację epidemiczną muzealnicy musieli poczekać z oficjalną prezentacją tego zabytku. Zrobili to w poniedziałek, podczas konferencji prasowej na dziedzińcu szczecińskiego muzeum przy ul. Staromłyńskiej. 

- To znalezisko na skalę europejską, a może nawet i światową. Na naszym kontynencie jest zaledwie kilka podobnych zabytków - mówiła, na konferencji prasowej, Anna Kowalska, kustosz działu archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie. - Myślę, że na palcach jednej ręki można policzyć takie znaleziska w Europie. 

Miecz zbadają specjaliści z całej Polski

Co ciekawe, miecz jest zachowamy nieomal całkowicie, z odłamanym czubkiem i niewielkim fragmentem sztychu. To, co wyróżnia ten obiekt, pośród innych średniowiecznych znalezisk, jest zachowana fragmentarycznie pochwa - na odcinku ok. 27 centymetrów miecza. Z kolei zachowana długość całkowita okazu to 108 cm.

Do badania miecza zostanie powołany zespół specjalistów z różnych dziedzin, z całej Polski. To będą m.in. inżynierowie, konserwatorzy zabytków, historycy sztuki, specjaliści od walki wręcz, historycy ubioru. 

- Po badaniach będziemy próbowali podjąć analizę czy to był miecz zagubiony podczas jakiegoś konfliktu czy może był celowo zdeponowany w wodzie - mówiła Anna Kowalska z muzeum. -  Od czasów starożytnych takie depozyty militarne miały charakter wotywny. Jeśli byłby to taki depozyt, to byłby tym najdalej wysuniętym na wschód pośród tych obecnie znanych. 

(MON)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Gniewomir
2020-08-10 23:11:12
Do czego służył ten drewniany przedmiot i czy ma kształt wycinek lasów w Polsce ma z tym coś wspólnego?
Jadek
2020-08-10 19:07:14
Przecież to szczerbiec

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ