piątek, 05 czerwca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Sędzia rozpoznający zażalenia ws. KNF wyłączony

Sędzia rozpoznający zażalenia ws. KNF wyłączony

Sędzia rozpoznający zażalenia ws. KNF wyłączony
Data publikacji: 2019-03-18 11:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:35
Wywietleń: 1216 381013

Sędzia szczecińskiego sądu okręgowego, który rozpoznawał zażalenia na zatrzymanie i środki zapobiegawcze dla byłego kierownictwa Komisji Nadzoru Finansowego, został na wniosek prokuratury wyłączony od rozpoznania kolejnych zażaleń. Nowy sędzia zostanie wyznaczony w losowaniu.

Szczeciński sąd uwzględnił pod koniec lutego 2019 r. zażalenia na zatrzymanie i środki zapobiegawcze złożone przez byłego przewodniczącego KNF Andrzeja Jakubiaka i byłego zastępcę przewodniczącego KNF Wojciecha Kwaśniaka. Prokuratora zarzuca im, że od października 2013 r. do września 2014 r. działali na szkodę interesu publicznego oraz na szkodę interesu prywatnego.

- W związku ze złożeniem przez prokuraturę wniosku o wyłączenie sędziego Macieja Piotrowskiego od rozpoznania kolejnych zażaleń na zatrzymanie i zastosowanie środków zapobiegawczych wobec podejrzanych w sprawie dotyczącej nieprawidłowości w funkcjonowaniu KNF i uwzględnieniem tegoż wniosku co do większości podejrzanych, sprawy wyznaczone do rozpoznania w dniu dzisiejszym oraz w dniu 26 marca 2019 r. zostały odwołane – poinformował w poniedziałek (18 marca) rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Szczecinie Michał Tomala.

Jak podał Tomala, powodem wyłączenia Piotrowskiego była "okoliczność związana z tym, iż w rozpoznanych uprzednio dotyczących Andrzeja J. i Wojciecha K. zawarł swoją ocenę prawną w zakresie postawionych ww. zarzutów oraz okoliczności związanych z ich zatrzymaniem i zastosowaniem środków zapobiegawczych, która jest bardzo zbliżona do pozostałych podejrzanych".

Zdaniem sądu, "mogłyby wystąpić uzasadnione wątpliwości co do jego (sędziego Macieja Piotrowskiego) bezstronności przy rozpoznawaniu kolejnych spraw. Zatem, aby taką sytuację wykluczyć, inny sędzia wyznaczony w drodze losowania uwzględnił wniosek prokuratury o wyłączenie sędziego Piotrowskiego od dalszego orzekania" – dodał.

Kolejny sędzia, który będzie rozpoznawał sprawy zażaleń, zostanie wyznaczony w losowaniu.Obrońca Andrzeja Jakubiaka Bartłomiej

Jankowski powiedział dziennikarzom pod koniec lutego br. zaraz po decyzji sądu ws. zażalenia na zatrzymanie i środki zapobiegawcze wobec jego klienta, że w uzasadnieniu sąd wskazał, iż w jego ocenie Jakubiak nie dopuścił się żadnego czynu zabronionego, a jest to przesłanka niezbędna do tego, by zastosować jakiekolwiek środki zapobiegawcze.

- Sąd uznał, że na tym etapie postępowania nie było żadnych przesłanek do stawiania Kwaśniakowi zarzutów przez prokuraturę tej treści, jakie zostały mu przedstawione, a w związku z tym stosowanie wobec niego rygoru w postaci znanej państwu jest również od samego początku bezzasadne - mówił z kolei obrońca Wojciecha Kwaśniaka Jerzy Naumann.

Sam Kwaśniak powiedział dziennikarzom, że sąd "jasno stwierdził, że prokuratura w żaden sposób nie uprawdopodobniła jakichkolwiek działań, które by naruszały procedurę prawną ze strony mojej, czy pozostałych pracowników KNF ws. nadzoru nad SKOK Wołomin".

Tego samego dnia do decyzji sądu ustosunkował się minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. - Jest to decyzja (o uwzględnieniu zażalenia na zatrzymanie) niesłuszna w naszej ocenie, rażąco niesłuszna"- powiedział Ziobro. Ocenił, że - prokuratura słusznie prowadzi postępowanie wobec strat sięgających przeszło 2 mld zł w wyniku niefrasobliwości, nierzetelności i braku należytych działań ze strony KNF-u.

6 grudnia ubiegłego roku CBA zatrzymało byłego przewodniczącego KNF Andrzeja Jakubiaka i sześcioro innych byłych urzędników KNF. Wśród zatrzymanych byli też: Wojciech Kwaśniak, Dariusz Twardowski (b. dyrektor Departamentu Bankowości Spółdzielczej i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych UKNF), Zbigniew L. (b. zastępca dyrektora), Halina M. (b. zastępca dyrektora), Adam O. (b. naczelnik) i Dorota Ch. (b. naczelnik).

Zatrzymanych doprowadzono do szczecińskiej prokuratury regionalnej. Zarzuca się im przestępstwo, które - jak podała Prokuratura Krajowa - "polegało na tym, że urzędnicy nie zakończyli prowadzonego postępowania administracyjnego sporządzeniem projektu decyzji administracyjnej o ustanowienie zarządcy komisarycznego w SKOK w Wołominie do dnia 22 października 2013 roku. Tym samym nie przedłożyli takiego projektu wraz z wnioskiem o ustanowienie zarządcy na posiedzeniu Komisji Nadzoru Finansowego".

Podejrzanym zarzuca się, że w okresie od 22 października 2013 r. do 15 września 2014 r. działali na szkodę interesu publicznego, dopuszczając do powstania szkody w kwocie ponad 1,5 mld zł oraz na szkodę interesu prywatnego w kwocie ponad 58 mln zł.

Prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec wszystkich podejrzanych środków o charakterze wolnościowym w postaci zakazu kontaktowania się z innymi podejrzanymi, poręczeń majątkowych i dozorów policyjnych.

(PAP)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

Szczecin.Polska.
Bardzo dobrze wolne sądy od komunistów!
2019-03-18 16:33:14
krotko
Walka nadzwyczajnej kasty z rzadem trwa.Bury,Gawlowski,pinior,Frasyniuk i inni wciaz na wolnosciCzekaja na wygrane wybory na jesieni ibedzie po sprawie.Tulejopodobni opanowali wiekszos sadow lacznie z najwyzszym gdzie zasiada TW WSW Iwulski.
2019-03-18 14:42:20
Zako
Wyłączono sędziego z orzekania ponieważ 'zawarł swoją ocenę prawną', w związku z czym 'mogłyby wystąpić uzasadnione wątpliwości co do jego bezstronności przy rozpoznawaniu kolejnych spraw'. A czyją ocenę prawną miał ten sędzia zawrzeć? Z podanych informacji wynika, że ocenę prawną ministra/prokuratora Ziobry - 'Jest to decyzja (o uwzględnieniu zażalenia na zatrzymanie) niesłuszna w naszej ocenie, rażąco niesłuszna', wtedy byłoby w porządku. Nie ma już niezależności sądów i trójpodziału władzy. Cała władza w rękach prezesa rządzącej partii i jego ludzi. Ponadto nie jest jawny/znany algorytm tzw. losowania sędziów, które odbywa się w systemie zainstalowanym na serwerze w Ministerstwie Sprawiedliwości. Minister/prokurator może robić co chce w tym systemie, takie to 'losowanie'.
2019-03-18 14:14:22
gopil
teraz wiecie o co idzie walka?? to o to w istocie toczy się bój
2019-03-18 13:10:19
Czy panowie Kwasniak i Jakubiak zapłacą
z własnej kieszeni ponad 750 mln zł za decyzje w sprawie Abris Capital ?
2019-03-18 12:53:02
Państwo pis
Tak wyglądają niezależne sądy.
2019-03-18 12:30:16

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie