Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Seanse filmowe dla dzieci z autyzmem. Ciszej i nie całkiem po ciemku

Data publikacji: 07 czerwca 2019 r. 21:33
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:42
Seanse filmowe dla dzieci z autyzmem. Ciszej i nie całkiem po ciemku
 

Szczecińskie kino Pionier 1907 wprowadza specjalne seanse filmowe dla dzieci ze spektrum autyzmu i ich opiekunów. Pierwszy - już w tę niedzielę (9 czerwca). Na razie zaplanowano takie pokazy raz w miesiącu, ale jeśli zgłosi się większa grupa, jest możliwość zorganizowania seansu poza wyznaczonymi dotąd terminami.

Dla wielu rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu spędzanie wolnego czasu w kinie było do tej pory niemal niemożliwe. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, powstała w Polsce inicjatywa zorganizowania tzw. „kina przyjaznego sensorycznie”, z poszanowaniem odmiennego sposobu doświadczania świata. I tak np. w Poznaniu, Warszawie, Krakowie czy Łodzi są już specjalne seanse w sieci Cinema City. Ale nie tylko tam. W Polsce kilkanaście placówek kinowych oferuje pokazy przyjazne sensoryczne. Kiedy Jerzy Miśkiewicz z Pioniera 1907 otrzymał propozycję dołączenia do wspomnianych kin, natychmiast się zgodził. Pracownicy kina zostali przeszkoleni przez osobę, która zajmuje się wprowadzaniem właśnie oferty filmowej dostosowanej do potrzeb osób z autyzmem, z Fundacji Pomoc Autyzm. Tak, by wszystko było jak trzeba podczas tych pokazów.

Jakie warunki będą zatem panować na sali kinowej podczas seansów dla osób ze spektrum autyzmu? Otóż światła nie będą w pełni zgaszone, ale jedynie przyciemniane. Dźwięk filmu zostanie przyciszony (żeby nie ogłuszał osób z nadwrażliwością), a sala będzie wypełniona maksymalnie w 65-70 procentach. Przed pokazem nie zaplanowano reklamy, by widzowie mogli łatwiej skupić uwagę na filmie. W trakcie seansu można będzie swobodnie wyrażać emocje, a zatem np. komentować film, śpiewać piosenki, tańczyć. Co jeszcze ważne podczas tych specjalnych pokazów, wejście i wyjście na salę odbywać ma się tą samą drogą, by m.in. ułatwiać poruszanie się w przestrzeni kina. Poza tym, rodzice mogą wziąć dla swoich pociech własne przekąski - zwłaszcza że wiele osób ze spektrum autyzmu jest na różnego rodzaju dietach.

Jak zaznacza J. Miśkiewicz, na owe seanse sensoryczne mogą też przyjść ci wszyscy, którzy nie lubią dużego hałasu, mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu przez dłuższy czas lub są wrażliwi wzrokowo. Obecnie zaplanowano jednak tylko filmy dla dzieci. W niedzielę o godz. 13.30 zostanie pokazany film animowany pt. „Manu. Bądź sobą”. ©℗

***

Specjalne warunki dla osób z autyzmem zamierza też stworzyć w jeden dzień w tygodniu sieć sklepów Auchan. Pisaliśmy o tym tutaj.

(MON)

Fot. Monika Gapińska

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Amen
2019-06-08 13:37:28
Brawo
Ja
2019-06-08 07:19:15
Komentarz mial byc do artykulu o Auchan
Lubie to
2019-06-07 22:28:53
Brawo!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA