czwartek, 24 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > SBO 2019 ruszy szybciej

SBO 2019 ruszy szybciej

SBO 2019 ruszy szybciej
Data publikacji: 2018-01-15 21:53
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:44
Wywietleń: 1620 309746

- Obserwujemy zmniejszone zainteresowanie mieszkańców Szczecińskim Budżetem Obywatelskim. Musimy to zmienić - stwierdził Daniel Wacinkiewicz, wiceprezydent Szczecina. Dlatego kolejna - szósta już edycja SBO na 2019 rok ruszy wcześniej - już na wiosnę. Zwiększy się także pula pieniędzy do wydania - tym razem będzie to 9 milionów złotych.

W ubiegłorocznej, piątej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy mogli wybierać spośród 113  projektów. Podobnie jak w roku 2016, zadania podzielone były na ogólnomiejskie, dzielnicowe duże i dzielnicowe małe. Do zagospodarowania było 8 milionów złotych. Każdy z głosujących dysponował  trzema glosami: 1 na projekty ogólnomiejskie, 1 na projekty dzielnicowe duże i 1 na projekty dzielnicowe małe. W sumie w tym roku po weryfikacji wszystkich kart do głosowania, zarówno papierowych jak i elektronicznych, w glosowaniu ważny głos oddało 26 378 mieszkańców, łącznie oddając 75 047 głosów (papierowo - 378, elektronicznych – 74 669).
Ale miasto zauważa pewne niepokojące tendencje.

- Widać zmniejszone zainteresowanie mieszkańców SBO. Musimy to zmienić, chcemy uaktywnić szczecinian. Zawiodła promocja budżetu. Dlatego szósta edycja SBO na 2019 rok ruszy wcześniej, już w marcu. Zwiększy się także pula środków - będzie wynosić 9 milionów złotych. Głosowanie odbędzie się już po wakacjach. Zauważyliśmy także mało projektów innowacyjnych. Będziemy organizować warsztaty dla przyszłych wnioskodawców. Z naszych badań wynika, że najczęściej głosowali ludzie w przedziale wiekowym  25-44 lata. Bardzo mało było ludzi poniżej 24. roku życia. W ogóle nie wiedzieli, że coś takiego jak SBO działa. Dlatego chcemy teraz do nich dotrzeć. Skierujemy specjalną akcję do młodzieży szkolnej - zapewnił Daniel Wacinkiewicz, wiceprezydent Szczecina.

- Wnioskodawcy nie mają większych trudności z przygotowaniem dokumentów. Najgorzej jest na etapie kosztorysu. Dlatego uruchomimy specjalną aplikację, która pomoże w przygotowaniu wniosku i wyceny inwestycji. Przygotujemy także specjalne warsztaty dotyczące przygotowania wniosków do SBP 2019 - dodaje Magdalena Błaszczyk, dyrektor Biura ds. Organizacji Pozarządowych Urzędu Miejskiego w Szczecinie.

(dar)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

szkoda
Jak ma wzrastać zainteresowanie Szczecinian, kiedy żadne sondaże w mediach społecznościowych nie mają przełożenia na decyzje Zarządu Miasta czy Radnych? Opnie mieszkańców na faccebooku czy twiterze odnośnie Aleji Kwiatowej, Frygi, remontu Al.Wojska Polskiego czy Jagiellońskiej, zmiany nazw ulic czy lokalizacji Masztu Maciejewicza pokazują to najdobitniej. Kto z samorządowców przejmuje się moim zdaniem.
2018-01-26 09:38:13
Do pana "SBO"
"Lepiej by napisali dlaczego dyrektor Szczyrski poleciał ze stołka." Nieoficjalnie podobno było to z nim uzgadniane. Został przesunięty do innych równie ważnych zadań. Mimo to na ostatnim tradycyjnie niejawnym "spotkaniu podsumowującym zespołu opiniujacego" były dyrektor nie był obecny - wg wersji urzędników miał w tym czasie ważne sprawy rodzinne... Zastępca prezydenta chwalił dyrektora i podkreślał, że zrobił dużo dobrego... Jakoś nie wierze w tę wersję. Dla opinii publicznej dyrektor został wyrzucony. Inaczej przecież zostałyby mu złożone podziękowania, oficjalne wręcza laurka dyplom w podziękowaniu za dotychczasową pracę i odnotowanie tego faktu na stronach urzędu miasta. Tymczasem stracił stanowisko po cichu. Nie tak się odwołuje ze stanowiska zasłużonych dyrektorów, którzy pracowali dla miasta przez kilkanaście lat. *************** Swoją drogą o pilne zwołanie posiedzenia zespołu dopominało się kilku członków już wiele tygodni wcześniej. Ich prośby zostały zlekceważone. W mojej ocenie odmowa organizacji posiedzenia przez prezydenta była spowodowana faktem, że w tym roku w łamanie regulaminu głosowania zamieszane były w szczególności m.in. kandydujące osoby na radnych w wyborach samorządowych z komitetu wyborczego Bezpartyjni Piotra Krzystka. W SBO2017 jak wiemy, gdy pojawiło się niepotwierdzone podejrzenie naruszenia regulaminu przez firmę NextBike rozsyłającą SMSy zachęcające do głosowania, prezydent zwołał oficjalnie posiedzenie zespołu i oddał mu decyzję, co z robić w tej sprawie. W tym roku było to politycznie niewygodne i posiedzenie w tej sprawie się nie odbyło.
2018-01-16 14:01:00
zadanie miasta
robią ludziom wodę z mózgu.
2018-01-16 13:52:07
Rozsądek
Jak takie Biuro może działać sprawnie, gdzie 100% zatrudnionych to kobiety? Ten kto pracował kiedyś z samymi kobietami wie o czym piszę.
2018-01-16 13:51:29
aha
A więc to jest ta niewiasta, która zastąpiła pana wieloletniego dyrektora, a obecnie specjalisty ;)
2018-01-16 09:27:19
@&@
Cały ten "budżet obywatelski" to pic na wodę fotomontaż. Szkoda czasu i pieniędzy.
2018-01-16 08:36:30
Sbo
Lepiej by napisali dlaczego dyrektor Szczyrski poleciał ze stołka.
2018-01-16 08:21:49
Uczeń
U nas w LO była lekcja o SBO zachęcająca do głosowania - ale chyba nikt poza mną nie głosował z klasy - powód? Mamy lepsze rzeczy do roboty :) także ostrożnie z tymi nadziejami ;)
2018-01-16 07:37:03
budżetówka
Bardzo dobrze. Kampania reklamowa, warsztaty, ale przede wszystkim aktywizacja w zakresie głosowania. Serce mi się kraje, że budżet z kilku kategorii jest zgarniany przez jakieś stowarzyszenia, albo przez projekty, które miasto powinno realizować z budżetu standardowego.
2018-01-16 00:56:32

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”