piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Nadzieje i plany – znów ad acta?

Nadzieje i plany – znów ad acta?

Nadzieje i plany – znów ad acta?
Data publikacji: 2017-11-15 09:10
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:30
Wywietleń: 1527 301038

Są malowniczo położone wśród parkowej zieleni. Większy był niegdyś kąpieliskiem. Oba, regularnie zarybiane, przyciągały wędkarzy. Woda była w nich tak czysta, że na brzegach łowiono raki. Wprawdzie wędkarze tu powrócili, ale zaniedbany teren wokół zniechęca do rekreacji i wypoczynku. Mowa o stawach Bliźniakach na Żelechowej, które znów mogą stać się miejscem atrakcyjnym dla szczecinian, przyjaznym.

Wbrew pozorom, stawy w rejonie ul. Studziennej mają sporo wspólnego z malowniczym Jeziorem Szmaragdowym. Podobnie jak ono, powstały na miejscu dawnych wyrobisk kopalnianych (tu: margle i glina dla miejscowej fabryki cementu portlandzkiego) jakie funkcjonowały w granicach Szczecina jeszcze przed wiekiem. Są atrakcyjnie położone, bo na wzgórzu, z którego rozciąga się widok na rozlewiska Odry. Niegdyś wokół nich był park, a dalej nawet winnice. Teraz zieleń jest zaniedbana. Pośród niej powstają dzikie wysypiska. Natomiast woda degradowana zarówno za sprawą sieci kanalizacyjnej, jaka co pewien czas wybijała i przedostawała się z piwnic dwóch pobliskich budynków (ul. Studzienna: 9-9a oraz 10-11), jak też braku takowej sieci miejskiej na sąsiednich rodzinnych ogrodach działkowych.

Potencjał Bliźniaków wciąż jest spory. O czym najlepiej wiedzą mieszkańcy tej części Żelechowej. Dlatego od pierwszej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego zgłaszają pomysły na uporządkowanie i przywrócenie dawnego klimatu rekreacyjnego parkowemu terenowi przy przy wodzie.

Nie inaczej jest też w bieżącej edycji SBO. W której głosowanie właśnie zostało zakończone (12 listopada), jednak wyniki dopiero poznamy. Jak podaje Centrum Informacji Miasta: do 30 dni od daty zakończenia głosowania.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 15 listopada 2017 r.

 Tekst i fot. Arleta NALEWAJKO

Na zdjęciu: stawy Bliźniaki - zwane też Bliźniaczymi - wciąż mają potencjał, który czeka na dobre wykorzystanie. Czyli w stworzenie miejsca przyjaznego mieszkańcom, a więc w zupełnie innym stylu niż dotychczasowa realizacja SBO np. dla parków Brodowskiego oraz Warszewo-Podbórz.

Nadzieje i plany – znów ad acta? Nadzieje i plany – znów ad acta? Nadzieje i plany – znów ad acta? Nadzieje i plany – znów ad acta?

Komentarze

q
Zasypać, a developer już sobie z tym poradzi.
2017-11-15 10:20:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy