środa, 15 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Samorządowa ulga dla gastronomików

Samorządowa ulga dla gastronomików

Samorządowa ulga dla gastronomików
Data publikacji: 2020-05-26 18:30
Ostatnia aktualizacja: 2020-05-27 12:38
Wywietleń: 990 456880

Ułatwienia dla przedsiębiorców prowadzących w Szczecinie lokale gastronomiczne w zakresie zgód na urządzanie przez nich ogródków letnich, a co się z tym wiąże dopuszczenie możliwości zajmowania pod nie przestrzeni w pasach drogowych ulic, alej i placów. Przy jednoczesnym wprowadzeniu 90-procentowej obniżki opłat pobieranych za takie zajęcia. To już postanowione. Podczas sesji wtorkowej (26 maja) nie było dyskusji. Nikt nie był przeciw. Ręce "za" podniosło 25 radnych.

To rozwiązania na nadchodzący sezon letni, do końca września. Mają one najemcom i właścicielom prowadzącym restauracje, kawiarnie, puby, czy lodziarnie przy wciąż obowiązujących zaleceniach o konieczności zachowania dystansu społecznego i odległości między klientami przynajmniej w części zrekompensować utratę dochodów z racji obostrzeń utrzymywanych z powodu pandemii koronawirusa na obecnym etapie odmrażania przez nich swej działalności. Forma pomocy w tym, by mogli utrzymać miejsca pracy, a zarazem w stopniowym powrocie do normalności - na ile to możliwe w realiach ograniczeń.

Możliwość odrobienia strat finansowych

W uzasadnieniu przyjętej uchwały czytamy, że podmioty działające w branży gastronomicznej znalazły się w trudnej sytuacji, która jest konsekwencją wdrożenia ograniczeń w możliwości prowadzenia tej działalności, w celu zabezpieczenia przed ryzykiem epidemicznym. Wprowadzone tą uchwałą zmiany w zapisach w sprawie ustalenia stawek opłat za zajęcie pasa drogowego są odpowiedzią na postulaty przedsiębiorców o stworzenie im warunków umożliwiających choćby częściowe odrobienie strat finansowych, jakie ponieśli w związku z koniecznością zamknięcia lokali w marcu tego roku. 

Jakie będą stawki?

Zapisy uchwały z wtorku (26 maja) w praktyce będą oznaczać, że za zajęcie pasa drogowego pod działalność gastronomiczną naliczane będą zainteresowanym do 30 września br. opłaty w wysokości 10 proc. stawek dotychczas obowiązujących na terenie miasta. W zależności od kategorii drogi, w której pasie na urządzenie takiego ogródka wydana została bądź zostanie zgoda. Za każdy dzień zajęcia 1 mkw. powierzchni w pasie drogowym pod obiekt budowlany stanowiący ogródek gastronomiczny będą to odpowiednio opłaty na poziomie 8 gr (droga krajowa), 5 gr (droga wojewódzka), 3 gr (droga powiatowa) lub 2 gr (droga gminna). Z kolei w zależności od kategorii danej drogi i na jak dużej szerokości jej jezdnię (a dotyczy to również ewentualnie torowisk, chodników, placów, zatok postojowych i autobusowych, czy ścieżek rowerowych) zainteresowany zechce "zaanektować" i uzyska na to zgodę z prawem wyłączności pod ogródek gastronomiczny niebędący obiektem budowlanym, zapłaci za każdy dzień od zajmowanego metra kwadratowego powierzchni 8-40 groszy. 

Zachęta dla przedsiębiorców

Te zmiany są zachętą dla przedsiębiorców w wyjściu na zewnątrz, przy zachowaniu zaleceń co do zasad utrzymania dystansu społecznego. Korekty zapisów mają jednocześnie dać szansę na takie dodatkowe otwarcie się w przypadku tych lokali, które funkcjonując najczęściej w piwnicach bądź parterach kamienic i innych budynków do tej pory nie miały takich ogródków letnich. Pojawi się zatem prawna furtka dopuszczająca wydawanie zgód na zajmowanie pod nie pasa drogowego tam, gdzie tylko jest to i będzie możliwe wraz z wprowadzeniem nowej tymczasowej organizacji ruchu przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. 

Uchwała ma wejść w życie niezwłocznie, tj. z dniem jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego. Radni i urzędnicy liczą na publikację w najbliższych dniach. Wówczas pierwsze zgody na lokalizacje mogłyby być wydane już na początku czerwca. 

Jedną z zasugerowanych i postulowanych lokalizacji nowych ogródków letnich, na którą urzędnicy magistratu spojrzeli przychylnym okiem i gotowi są wydać stosowne zgody, to w pierwszej kolejności część pasa drogowego wzdłuż al. Papieża Jana Pawła II na jej odcinku między placami Grunwaldzkim i Lotników. Co nie wyklucza wniosków z propozycjami do rozważenia i sytuowania ich również w innych rejonach tak lewo-, jak i prawobrzeżnej części miasta. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Szczecińska al. Papieża Jana Pawła II. Odcinek między placami Grunwaldzkim i Lotników.  Jedno z miejsc wytypowanych jako pierwsze, gdzie w pasie drogowym w zbliżającym się sezonie miałaby być wydzielona dodatkowa przestrzeń pod letnie ogródki z obniżonymi opłatami dla prowadzących je gastronomików.

Samorządowa ulga dla gastronomików Samorządowa ulga dla gastronomików

Komentarze

słuszna inicjatywa
W trudnym czasie wszyscy powinniśmy się solidaryzować z lokalnymi gastronomikami.
2020-05-27 12:12:38
@Adam
PiS nie ma z tym nic wspólnego. To inicjatywa Prezydenta Miasta.
2020-05-27 08:26:44
Adam
To była propozycja Pis w radzie miasta. Brawo pisiory.
2020-05-26 20:17:48

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie