środa, 15 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Więcej przestrzeni na letnie ogródki. Decyzja w rękach radnych

Więcej przestrzeni na letnie ogródki. Decyzja w rękach radnych [GALERIA]

Więcej przestrzeni na letnie ogródki. Decyzja w rękach radnych
Data publikacji: 2020-05-25 15:31
Ostatnia aktualizacja: 2020-05-29 09:58
Wywietleń: 1097 456613

Na wtorkową sesję radnych Szczecina trafi w trybie pilnym przygotowany projekt uchwały dotyczący ułatwień dla przedsiębiorców prowadzących w mieście lokale gastronomiczne w zakresie zgód na urządzanie przez nich ogródków letnich, a co się z tym wiąże, dopuszczeniem możliwości zajmowania pod nie przestrzeni w pasach drogowych ulic i alej. Także w tych miejscach, gdzie dotąd takich wyłączeń powierzchni choćby jezdni pod taką działalność nie było. Przy jednoczesnym wprowadzeniu 90-procentowej obniżki stawek opłat pobieranych za takie zajęcia.

To rozwiązania na nadchodzący sezon letni, do końca września. Mają one najemcom i właścicielom prowadzącym restauracje, kawiarnie, puby, czy lodziarnie przy wciąż obowiązujących zaleceniach o konieczności zachowania dystansu społecznego i odległości między klientami przynajmniej w części zrekompensować utratę dochodów z racji obostrzeń utrzymywanych z powodu pandemii koronawirusa na obecnym etapie odmrażania przez nich swej działalności. Forma pomocy w utrzymanie miejsc pracy i w powrocie do normalności na ile to możliwe w realiach ograniczeń.

Pomóc przedsiębiorcom

- Te zmiany są po to, by w sposób maksymalnie możliwy pomóc przedsiębiorcom w wyjściu na zewnątrz, przy zachowaniu zaleceń co do zasad zachowania dystansu społecznego - tłumaczył Michał Przepiera, zastępca prezydenta, podczas poniedziałkowego posiedzenia radnych komisji ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. 

Projekt uchwały przygotowany został przez urzędników wydziału gospodarki komunalnej w uzgodnieniu z przedstawicielami Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.  

Decyzje od początku czerwca

- To rozwiązanie czasowe do końca września. Liczymy, że pierwsze decyzje administracyjne ze zgodami na lokalizacje ogródków letnich w obrębie pasa drogowego z zastosowaniem zmniejszonych o 90 proc. opłat w stosunku do wysokości, w jakiej one zwykle dotąd były pobierane, zależnie od kategorii drogi (krajowej, wojewódzkiej, powiatowej. gminnej), będziemy mogli wydawać zainteresowanym przedsiębiorcom już od początku czerwca - dodał Paweł Adamczyk, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej UM. 

Nowa organizacja ruchu

Jak jednocześnie zaznaczył Paweł Adamczyk, chodzi o możliwość urządzania ogródków letnich w pasie drogowym, także w tych miejscach, gdzie takiej praktyki nie było. A jedną z postulowanych ich lokalizacji, na którą urzędnicy magistratu spojrzeli przychylnym okiem i gotowi są wydać stosowne zgody, to dodatkowo część pasa drogowego wzdłuż al. Papieża Jana Pawła II na jej odcinku między placami Grunwaldzkim i Lotników. 

- Będzie to wymagało wprowadzenia czasowej organizacji ruchu. A kierować się będziemy zasadą bezpieczeństwa tego ruchu, w przypadku dopuszczania działalności gastronomicznej w obrębie jezdni - wyjaśnił dyrektor Adamczyk. 

Wszyscy radni komisji komunalnej poparli powyższe rozwiązanie. Projekt uchwały wymaga jeszcze akceptacji całej rady, a następnie publikacji go przez wojewodę w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Szczecińska al. Papieża Jana Pawła II. Odcinek między placami Grunwaldzkim i Lotników. To jedno z tych miejsc wytypowanych jako jedno z pierwszych, gdzie w pasie drogowym w zbliżającym się sezonie miałaby być wydzielona dodatkowa przestrzeń pod letnie ogródki z obniżonymi opłatami dla prowadzących je gastronomików.

Więcej przestrzeni na letnie ogródki. Decyzja w rękach radnych Więcej przestrzeni na letnie ogródki. Decyzja w rękach radnych Więcej przestrzeni na letnie ogródki. Decyzja w rękach radnych Więcej przestrzeni na letnie ogródki. Decyzja w rękach radnych Więcej przestrzeni na letnie ogródki. Decyzja w rękach radnych Więcej przestrzeni na letnie ogródki. Decyzja w rękach radnych Więcej przestrzeni na letnie ogródki. Decyzja w rękach radnych

Komentarze

bez akcyzy
A ja proponuję tramwaje+ czyli knajpy mobline tylko dla pełnoletnch. Są Pływajace Ogrody moga być jeszcze karmiace i pojące tramwaje. Radni piS załatwią C2H5OH bez akcyzy i będziemy sie dezynfekować. 100 g za 2 zł z VAT. Zysk dla Szczecińskich Tramwajów murowany. Taki patent szczeciński.
2020-05-29 09:45:28
rot
Na rondach niech urządzają te ogródki, dlaczego miejsce ma się marnować.
2020-05-26 10:53:54
po co ?
Aż strach się bać o wolne miejsca przy stoliku.Jak zwykle wymyślacze z Urzędu bez wyobrażni.
2020-05-26 09:11:36
Mieszkaniec
Daj palec a za chwilę wezmą całą rękę.Znając realia naszego miasta i tych co nim żądzą to tym włodarzom nikt nie wierzy Już nie raz udowodnili że co innego mówią a co innego robią .Niestety to jest bardzo ruchliwa aleja i jej zmniejszenie przepustowości spowoduje jeszcze większe korki jakie już zaczynają się po obowiązkowej kwarantannie.A co z mieszkańcami tej ulicy??
2020-05-25 22:21:59
Bardzo dobry POmysł !!
Trzaskowski podeśle palety.
2020-05-25 16:12:24
Popieram
Szczecin wreszcie odżyje
2020-05-25 16:11:54
...........
Fajnie ,oby tylko w ogródkach był zakaz palenia papierochów bo nikt rakotwórczego smogu nie ma zamiaru wdychać przy jedzeniu lub piciu, postawcie palaczom obok taka budkę telefoniczną bez zadnej wentylacji aby tam sie truli sami
2020-05-25 15:59:34
W Szczecinie bez ogródków ani rusz.
Wyłączmy zatem z ruchu wzmiankowane ulice, a jeśli to wciąż za mało to podzielmy parki i trawniki na parcele z ogródkami. Na samych Jasnych Błoniach zmieściłoby się ich ze sto. Do tego cysterny z piwem, wagony kiełbasy i wiadra zasmażki...
2020-05-25 15:50:07
Jestem ZA
Bardzo dobry pomysł. Powstanie fajna strefa na czas wakacji.
2020-05-25 15:43:41
abcd
A tak przyjemnie chodziło się ostatnio po ul.Bogusława.
2020-05-25 15:42:46

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie