środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Sam się pobił, a patrol przepadł

Sam się pobił, a patrol przepadł

Sam się pobił, a patrol przepadł
Data publikacji: 2017-07-14 07:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:22
Wywietleń: 2479 274925

Z prośbą o wyjaśnienie kontrowersji związanych z policyjnym zatrzymaniem, opisanym 7 lipca 2017 r. w „Kurierze Szczecińskim” w tekście pt. „Zakłócał porządek, zatrzymała go policja i… Sam się pobił”, zwróciliśmy się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Śledztwo w sprawie nadużycia uprawnień przez funkcjonariuszy toczy się już prawie rok. Materiał opublikowany w „Kurierze” spotkał się z szerokim oddźwiękiem.

Przypomnijmy, że awanturującego się w Szczecinie (21 lipca 2016 r.) pod sklepem nietrzeźwego mężczyznę zabrał patrol policji. Do tego momentu nie miał żadnych obrażeń. Następnego dnia rano nie był w stanie o własnych siłach opuścić komisariatu. Od razu został zawieziony przez rodzinę do szpitala. Z powodu ostrej niewydolności nerek przez dwa tygodnie był dializowany, na skutek licznych obrażeń przez trzy miesiące wracał do zdrowia. Zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy policji wpłynęło 28 lipca ub.r. Policjanci uczestniczący w zdarzeniu nadal pełnią swoje obowiązki, trwa śledztwo, obecnie prokuratura czeka jeszcze na opinię biegłego sądowego. Za zakłócanie porządku pod sklepem zatrzymany dostał 100-złotowy mandat.

Pokrzywdzony podaje, że został skatowany przez policjantów, którzy twierdzili, że… sam się pobił. Rzecznik prasowy szczecińskiej policji, poproszony o komentarz i odpowiedź na parę pytań przed publikacją tekstu, powiedział niewiele, odsyłając do prokuratury. Szerszy komentarz dostaliśmy dopiero po publikacji materiału. M.in. taki:

– Z miejsca zdarzenia mężczyzna został przewieziony bezpośrednio do miejskiej izby wytrzeźwień w Szczecinie. Już w trakcie wprowadzania do budynku wyszarpywał się, krzyczał, był pobudzony i agresywny – poinformował kom. Przemysław Kimon. – W związku z tym, że mężczyzna w czasie takiego zachowania doznał obrażeń (m.in. miał liczne ślady użycia paralizatora, rozległe sińce obejmujące zarówno członek, jak i cały worek mosznowy, obitą głowę i mięśnie – przyp. red.), na miejsce została wezwana załoga z hełmem ochronnym na głowę i kajdankami zespolonymi, tak aby nie doszło do kolejnych urazów.

Może z tego wynikać – w najkorzystniejszej dla policji wersji wydarzeń – że kilku wyszkolonych, zawodowych policjantów, ważących prawie 100 kg nie jest w stanie sprawnie obezwładnić jednej nieuzbrojonej, uprzednio skutej, szczupłej osoby, będącej pod wpływem środków psychoaktywnych, tak, żeby nie doszło u niej do dotkliwych obrażeń całego ciała, w tym samodzielnego skopania przyrodzenia.

Niepokojący jest fakt, podany przez funkcjonariuszy policji, z którego wynika, że policja co najmniej przez godzinę nie mogła nawiązać kontaktu z patrolem wiozącym zatrzymanego. Jak to jest możliwe, że nie ma kontaktu (radiowego, telefonicznego…) z żadnym funkcjonariuszem z patrolu, który zatrzymał agresywnego człowieka? Nawet laik zauważy, że w takim przypadku powinny zostać ogłoszone poszukiwania, choćby z obawy o bezpieczeństwo funkcjonariuszy. A skoro patrol się jednak w końcu odnalazł, czy wyjaśniono, dlaczego nie było z nim łączności? Nie udało się nam poznać stanowiska szczecińskiej policji w tym zakresie, choć pytanie zadaliśmy już 3 lipca. Ciągle czekamy na odpowiedź.

* * *

Zarówno ministerstwu, które poprosiliśmy o przyjrzenie się budzącej kontrowersje interwencji, jak i samej lokalnej policji, powinno zależeć na szybkim wyjaśnieniu tej sprawy. Liczne niejasności, proste pytania zadane przez naszą redakcję, na które nie dostajemy odpowiedzi, stawiają bowiem policję w niekorzystnym świetle i rzucają cień na tych funkcjonariuszy, którzy rzetelnie i prawidłowo wykonują swoje obowiązki.

Do sprawy wrócimy. ©℗

Sylwia Dudek

Komentarze

Do Nie Coco
Najpierw sam przeczytaj. Niczego nie podsumował, podaje inne informacje, po prostu to jego linia obrony.
2017-07-17 13:17:46
Nie Coco
Poczytajcie oba artykuły. Koko podsumował to co było w nich napisane.
2017-07-16 23:31:44
Dociekliwy
Koko, byłeś, widziałeś... od początku do końca, jak się można domyślić. Dlaczego kiedy szedł do radiowozu nie miał obrażeń? Czemu jak sam się bił, co widziałeś, nie pomogłeś mu? Gdzie schowałeś monitoring? Kto go wg Ciebie tak bił i raził paralizatorem wszędzie pod sklepem? Dlaczego zabrali jego, a nie tamtego człowieka?
2017-07-15 18:00:05
Do koko
A jakie miał te gacie, skoro tak dokładnie wszystko wiesz? :)
2017-07-15 17:29:13
Koko
Namnożyło się na tym forum speców-teoretyków od medycyny sądowej... Szkoda czasu na polemiki z każdym z osobna, więc en bloc zastanówcie się nad sekwencją faktów: Po bójce przed sklepem upojony wódą i dragami gość jest zawijany przez psy. Wyrywa się, wierzga, drze mordę. Jedzie suką na wytrzeźwiałkę, tam się wyrywa, wali na glebę, bije łbem o posadzkę, leje się krew. Psy rzucają się na niego, walczą w parterze, przygniatają do podłogi. Jest lato - gość ma na sobie koszulkę i krótkie gacie. Powstają sińce, zadrapania, otarcia - zapewne na całym ciele. Jest też jakaś rana na policzku, więc wzywają pogotowie, jadą do szpitala. Wokoło dziesiątki ludzi - załoga wytrzeźwiałki, pogotowie, lekarze... Popukajcie w główkę i pomyślcie, czy psy są aż tak głupie, żeby ryzykować pobicie gościa wśród tylu świadków, kamer itd. Czy aby cała ta akcja z Kurierem nie jest obliczona na wyciągnięcie od psiarni jakiegoś odszkodowania? A może chodzi o tą drugą sprawę, w której gościu jest podejrzany o pobicie człowieka?
2017-07-15 11:52:34
strazak
Do "Anka" Policjant zastrzeli przestepce po narkotykach ktory niezatrzymal sie do kontroli, potracil Policjantke, posiadal sladowe ilosci narkotykow i zakaz prowadzenia pojazdow mechanicznych. Czyli byl potencjalnym morderca uzywajacy pojazdu mechanicznego) Policjant zostal za ten czyn ukarany i wydalony ze sluzby co pokazuje ze to bandziory sie dobrze trzymaja a porzadny policjant zostanie ukarany!!!!!! A tutaj mamy do czynienia z pobiciem i znecaniem sie przez bandziorow pracujacuch w policji. Na izbie wytrzezwien i przed jest monitoring w celu wlasnie udowodnienia ze ktos sam sie okaleczyl. A w tym przypadku nagrania zaginely i ich nie ma!!!!!! Poza tym jesli facet sam sie kopal po kroczu to jest mistrzem gimnastyki tylko skad tam obrazenia po paralizatorze?? Czyzby policjanci mieli jakies sklonnosci i sciagali mu spodnie??
2017-07-15 00:39:41
@Policeman
"Nie udało się nam poznać stanowiska szczecińskiej policji w tym zakresie, choć pytanie zadaliśmy już 3 lipca. Ciągle czekamy na odpowiedź".
2017-07-14 21:23:38
Policeman
Pewnie, że pisze. Bo to jedyna okazja przebić się że słowem komentarza przez ten stek niedomówień i manipulacji, który serwuje czytelnikom Kurier.
2017-07-14 21:07:49
Anka
Czy to nie w Szczecinie ostatnio policjant zastrzelił młodego kierowcę, który nie zatrzymał się do kontroli?
2017-07-14 17:03:11
Inny ciekawy
To policja tu pisze?
2017-07-14 16:14:47
ciekaff
"Do tego momentu nie miał żadnych obrażeń." Redaktorzy , powinno być - Do tego momentu nie miał żadnych WIDOCZNYCH obrażeń !Policja interweniowała na wezwanie i wczesniej mógł się z kimś bić - więc obrażenia czlonka i moszny nie byly widoczne ! Co więcej , sprawca bójki mógl równiez posiadać paralizator który w Polsce nie jest nie legalny. Policja używa Trasera... Natomiast tzw. samookaleczenia są częste aby zwalić winę na policję, SG,ŻW czy nawet ochronę."kilku wyszkolonych, zawodowych policjantów, ważących prawie 100 kg nie jest w stanie sprawnie obezwładnić jednej nieuzbrojonej, uprzednio skutej, szczupłej osoby, będącej pod wpływem środków psychoaktywnych". Policjant ważący prawie 100 kg. również może być szczupły i ważyć tyle co szczupły zatrzymny równiez ważący prawie 100kg. - kwestia interpretacji wagi ! Proponuję Redakcji podjąć próbę obezwładnienia osoby będacej pod wpływem środków psychoaktywnych , będą wtedy wiedzieć że obezwładnianie polega na dźwigniach które powoduje ból a po psychotropach jego się nie czuje; nie czuje się też złamań pod wpływem działania takiego środka. Nie twierdzę że Policja jest święta ale jeżeli w ten sposób Redakcja planuje poprzez takie artykuły niszczenie rzetelności dziennikarskiej Kuriera Szczecinskiego to jesteście na dobrej drodze.
2017-07-14 15:53:06
Fix
Łączność z patronem była, chociaż nie od razu, bo interwencje obsługuje komenda miejska, a nie komisariat. Patrol nigdzie nie zginął, a wersja podawana przez mamusię i dziewczynę tego chłopaka jest tak samo wiarygodna, jak jego ciągle zmieniane oświadczenia. Szczegóły są w aktach śledztwa PROWADZONEGO PRZEZ PROKURATURĘ - bo zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego jeśli podejrzenie o przestępstwo pada na policjanta, to policja nie może samodzielnie go prowadzić. Tyle że redaktorka najwyraźniej sympatyzuje z gościem, który sam jest umoczony w sprawę pobicia pod sklepem. Alkohol, prochy, zarzuty karne, zmieniające się w czasie wersje wydarzeń - to wszystko nic. Najważniejszy jest materiał na jedynkę i wierszówka. Prawda, pani redaktor?
2017-07-14 15:18:35
Do dociekliwego
Jak jesteś naprawdę dociekliwy, to kup sobie Kurier z 7 lipca albo e-wydanie. Tam jest pełna wersja artykułu i wszystkie odpowiedzi na Twoje pytania.
2017-07-14 13:13:13
Dociekliwy
"Ale we wcześniejszych informacjach,było też że pobity osobnik sam wcześniej komuś wcześniej przyłożył" - no proszę czyli tytuł artykułu zakłamuje rzeczywistość, nie "zakłócał porządek" tylko pobił, albo brał udział w bójce. Może obrażenia, a przynajmniej ich część powstała w wyniku jego wcześniejszego zachowania?
2017-07-14 13:03:44
Dociekliwy
"To nie jest wersja poszkodowanego, bo poszkodowany nie pytał przecież w komisariatach, gdzie jest patrol, który go wiezie:)" No to kto taką informację przekazał p. redaktor? (dla zrozumienia cytat z mojej wypowiedzi- "to on twierdzi, że ktoś stał godzinę przy policjancie i dopytywał..." chyba na tyle zrozumiałe, że już nie będziesz mi zarzucał braku logicznego myślenia? :-) )
2017-07-14 12:31:06
x
Ale we wcześniejszych informacjach,było też że pobity osobnik sam wcześniej komuś wcześniej przyłożył
2017-07-14 12:25:45
E, dociekliwy...
To nie jest wersja poszkodowanego, bo poszkodowany nie pytał przecież w komisariatach, gdzie jest patrol, który go wiezie:)
2017-07-14 11:46:28
Dociekliwy
"Policjanci informowali w dniu zdarzenia, że nie ma łączności z patrolem (...)Już rozumiesz?" - rozumiem, że to jest przekaz niby poszkodowanego, to on twierdzi, że ktoś stał godzinę przy policjancie i dopytywał o to gdzie jest ten biedny człowiek, a funkcjonariusz przez ten czas bezskutecznie próbował nawiązać kontakt z patrolem? (wydaje się to mało prawdopodobne)Tak więc to nie jest informacja przekazana przez Policję p. redaktor, tylko nie zweryfikowana wersja poszkodowanego.
2017-07-14 11:23:46
@Dociekliwy
Policjanci informowali w dniu zdarzenia, że nie ma łączności z patrolem, który zabrał zatrzymanego. Redakcja usiłuje się dowiedzieć "Jak to jest możliwe, że nie ma kontaktu (radiowego, telefonicznego…) z żadnym funkcjonariuszem z patrolu, który zatrzymał agresywnego człowieka?". Już rozumiesz?
2017-07-14 10:43:24
@Kurier kłamie.
I od rzucenia się na podłogę i uderzeń w głowę ma liczne ślady paralizatora i skopane krocze? Co było na tej podłodze? Jakieś bolce, na które wielokrotnie upadał? Gdzie jest ta podłoga?
2017-07-14 10:26:56
Do Kurier kłamie.
OK. Nie pobił się sam, ale "dokonał aktu autoagresji". Teraz jest dobrze?
2017-07-14 09:58:09
Dociekliwy
To w końcu policjanci poinformowali panią redaktor, że nie było łączności z patrolem, czy też nie przedstawili stanowiska w tej kwestii?
2017-07-14 08:40:54
kolega kozioła
Ten i podobne artykuły powinny byc wydawane w postaci afiszów i rozklejane obok kazdej budy i kazdego sklepu z piwem i alkoholem.Niech to działa odstraszajaco na pijanych bandziorów.Po edukacji powinny byc czyny.Jesli pani redaktorka za chwile postawi wniosek o odwołanie ministra spraw to zaproponuje jej zeby poczytała jakie jest prawo o bezpieczenstwie o recydywie i o rodzinie.Na pewno mamy prawo do bezpieczenstwa i w sposob zakumuflowany redaktorka niech nie wymusza bym sie poswiecał dla pijaka.Dla pilnowania porzadku mozna zorganizowac patrole z Czeczencami stanie sie porzadek i czystość takze na podworku pan redaktorki.
2017-07-14 08:14:27
Kurier kłamie.
Policjanci nie twierdzili, że 'sam się pobił'. Niech dziennikarka nie robi z nich debili, albo... pokaże stanowisko, dokument, nagranie lub inny materiał, z którego wynika, że dokładnie tak powiedzieli. Policjanci twierdzili, że w akcie autoagresji - po alkoholu i prochach - rzucił się na podłogę i celowo uderzał głową w podłogę. Zawodnik co chwilę zmienia zdanie, modyfikuje swoje wersje, a dziennikarka łyka je jak małpa kit. Co będzie, jak za jakiś czas okaże się, że prokurator umorzy postępowanie? Czy wtedy też zrobi z tego materiał na pierwszą stronę?
2017-07-14 08:00:45
Porucznik Colombo
No dobrze, dla uczciwego, przeciętnie inteligentnego człowieka sprawa jest prosta - pod sklepem stoi podpity gość i się głośno zachowuje, przyjeżdża patrol, zabiera delikwenta, a po drodze funduje mu masaż, tak jak to robili milicjanci w sukach za dawnych czasów. Oczywiście w czasie masowania patrol nie może nawiązać kontaktu z bazą, bo ma zajęte ręce, więc nie może obsłużyć krótkofalówki, czy odebrać telefonu. A na komendzie każdy uwierzy, że przywieziony delikwent został tak pokiereszowany podczas bójki pod sklepem. Ktoś ma inny pomysł? Ktoś ewidentnie działa na szkodę policji, jako instytucji o dużym stopniu zaufania społecznego. Przecież w ich interesie jest wyjaśnienie sprawy, a przeciąganie tylko utwierdza w domysłach.
2017-07-14 07:58:02
Tomcio
No i od 2015r. wróciliśmy do głębokiej komuny. Straszne ale prawdziwe. Metody te same i to w każdej dziedzinie życia
2017-07-14 07:32:32

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy