Niedziela 23 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Zamkowy finisz

Data publikacji: 2015-08-28 13:46
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:40
Zamkowy finisz
 

Powoli dobiega końca remont północnego skrzydła szczecińskiego Zamku Książąt Pomorskich. Oficjalne otwarcie zaplanowane jest na 23 października. Modernizacja była gruntowna, od piwnic po dach, na którym powstaje taras widokowy. Koszt prac to 23 miliony złotych, z czego 19 milionów to dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego.©℗

(kas)

 

Na zdjęciach: Powyżej - najbardziej spektakularną odmianę przeszła sala Bogusława. Białe ściany i równie biały sufit pokryte zostały malaturami w kolorach ugru, szarości i zieleni. Pracowało nad nimi 20 konserwatorów, od lutego do czerwca. Malowidła nawiązują do okresu renesansu, widać na nich motywy okuciowe, roślinne i zwierzęce.

Poniżej - podczas prac remontowych natrafiono na szereg zabytkowych reliktów, w tym widoczne na zdjęciu pozostałości po Kamiennym Domu, czyli pierwszej murowanej siedzibie Gryfitów. Wszystkie cenne odkrycia zostaną obudowane szkłem i podświetlone.

Prace w skrzydle północnym wciąż trwają. Kładzione są m.in. podłogowe, ceramiczne kafle przypominające ceglaną posadzkę w najstarszym, zachowanym fragmencie zamku, tuż obok krypty książęcej.

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

quszcz
2015-08-29 18:05:13
Cudownie

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA