Sąd Okręgowy w Szczecinie unieważnił wyrok Wojskowego Sądu Rejonowego z 1948 roku, który skazał na sześć lat więzienia osobę głoszącą prawdę o sowieckiej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską.
Na wniosek prokuratora Oddziałowej Komisji IPN w Szczecinie, 19 lipca szczeciński Sąd Okręgowy stwierdził nieważność wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego sprzed 70 lat. W kwietniu 1948 r. skazał om Zygmunta Różalskiego za czyny skierowane przeciwko jedności sojuszniczej Polski ze Związkiem Sowieckim. Polegały one m.in. na wypowiedziach skazanego, który miał „ekskulpować Niemców ze zbrodni ludobójstwa w Katyniu, twierdząc, że to nie ich dzieło”. Za słowa prawdy o zbrodni katyńskiej oskarżony został skazany na 6 lat więzienia. Wyrok ten został utrzymany w mocy przez Najwyższy Sąd Wojskowy w Warszawie.
Działania prokuratora OK IPN w Szczecinie doprowadziły do unieważnienia wyroku sprzed 70 lat. Sąd Okręgowy w pełni podzielając argumentację prokuratora stwierdził, iż zachowania Zygmunta Różalskiego były działalnością na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego. „Karanie obywateli, za słowa prawdy o tej sowieckiej zbrodni, stanowi przykład sądowego ucisku komunistycznych sądów wobec społeczeństwa polskiego", poinformował na swojej stronie internetowej w piątek 20 lipca IPN.
(g)
Fot. Robert Wojciechowski