piątek, 22 lutego 2019.
Strona główna > Wiadomości > Gawłowski wyjdzie z aresztu za 500 tys. zł kaucji

Gawłowski wyjdzie z aresztu za 500 tys. zł kaucji (akt. 3)

Gawłowski wyjdzie z aresztu za 500 tys. zł kaucji
Data publikacji: 2018-07-11 15:21
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:42
Wywietleń: 2698 337850

Areszt Stanisława Gawłowskiego, byłego szefa zachodniopomorskich struktur Platformy Obywatelskiej, zostaje przedłużony o kolejne 3 miesiące, ale polityk może wyjść na wolność wcześniej - jeśli wpłaci pół miliona złotych poręczenia majątkowego. Taką decyzję podjął Sąd Okręgowy w Szczecinie. Z zapowiedzi obrońców Gawłowskiego wynika, że poseł areszt może opuścić już w czwartek.

- W ocenie Sądu Okręgowego zebrane w sprawie dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanych zarzucanych im przestępstw, co stanowi podstawę do stosowania środków zapobiegawczych, w tym w postaci tymczasowego aresztowania – wyjaśnia sędzia Michał Tomala, rzecznik SO w Szczecinie. - Znaczna część tych przestępstw zagrożonych jest możliwością orzeczenia surowych kar pozbawienia wolności w wymiarze 8 lat. Śledztwo prowadzone w sprawie wymaga wykonania dalszych czynności procesowych, w tym związanych z koniecznością przesłuchania kolejnych osób. W związku z tym, aby uniknąć możliwości wpływania podejrzanych na przebieg planowanych czynności procesowych, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego środka zapobiegawczego. Zważywszy na ilość i charakter postawionych podejrzanym zarzutów karnych oraz możliwość wymierzenia im surowych kar pozbawienia wolności, takim środkiem w dalszym ciągu jest areszt tymczasowy.

Jednocześnie jednak SO uznał, że skoro „szereg dowodów zostało już przeprowadzonych i procesowo zabezpieczonych”, możliwe jest zastosowanie manewru z poręczeniem majątkowym.

- Planujemy wpłacić kaucję jak najszybciej – stwierdził mec. Roman Giertych, obrońca Gawłowskiego. - Zobaczymy, jak rodzina uzbiera pieniądze. W momencie wpłacenia kaucji pan poseł opuści areszt. Uważam, źe jest to lepsza decyzja niż wcześniej.

Przed posiedzeniem aresztowym inny obrońca Gawłowskiego, mec. Włodzimierz Łyczywek, mówił tak:

- Sprawa jest ciekawa, ale dęta, bym powiedział. Materiał zbierany przez prokuraturę dotyczy wszystkiego co tylko może być, to groch z kapustą. Z udziałem mojego klienta było wykonywanych po dwie, trzy czynności w tygodniu, czyli bardzo dużo. W 90% powtarzano rzeczy te same, zadawano te same pytania, odczytywano te same zeznania.

Adwokat dodawał, że Gawłowski "czuje się dobrze, jest w doskonałej formie".

- Pisze książkę na temat, jak to wygląda w areszcie - powiedział. - Muszę przyznać, że ciekawa. Zawiera spostrzeżenia, które po kilkudziesięciu latach bycia adwokatem oceniam jako ciekawe. Recenzowałem fragmenty.

Gawłowskiemu postawiono pięć zarzutów, w tym trzy o charakterze korupcyjnym. Chodzi m.in. o przyjęcie łapówki o wysokości co najmniej 175 tysięcy złotych w gotówce, a także dwóch zegarkiów o łącznej wartości prawie 26 tysięcy złotych. Zarzuty dotyczą również nakłaniania do wręczenia łapówki w wysokości co najmniej 200 tysięcy złotych oraz ujawnienia informacji niejawnej i plagiatu pracy doktorskiej.

Poseł spędził w areszcie trzy miesiące.

W środę sąd rozstrzygał także los Bogdana K., kołobrzeskiego biznesmena aresztowanego w związku z podejrzeniem o wręczenie Gawłowskiemu łapówki. Przedsiębiorcy także przedłużono areszt i także dano możliwość wyjścia za kaucją – jeśli zapłaci milion złotych.

Orzeczenie nie jest prawomocne. Prokuratura złoży na nie zażalenie. Jak poinformowano, Zachodniopomorski Wydział Prokuratury Krajowej konsekwentnie stoi bowiem na stanowisku, że w okolicznościach tej sprawy tylko środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania zabezpieczy prawidłowy tok śledztwa. Dlatego też prokurator, składając zażalenie na dzisiejszą decyzję szczecińskiego sądu, wniesie o wstrzymanie wykonania tego postanowienia do czasu wydania rozstrzygnięcia przez sąd odwoławczy.

(as)

Fot. Dariusz Gorajski

Na zdjęciu: Mecenas Włodzimierz Łyczywek

Komentarze

500 000 --
To moze byc dla 1000 dzieci po 500 + ! A wiec zobaczymy... jak szybko "biedna" Rodzina uzbiera az taka Sume ??
2018-07-12 01:05:32
moja prywatna opinia
Polityk , biznesmen , gangster - wybitna postać . po stoi za nim murem ? Polak - patriota ? Fajnie jak w sejmie , rządzie są tacy cwaniacy ? . kozacy ? swojacy ? . Kim jest GOŚĆ , który tyle ma i ciagle fika ? To przekracza wyobrażenia obywatela , który wybiera np. posła . To może dowód , że władza ma w d.. tego frajera , który ją wybiera . A wieć głosujcie na takich .... - FRAJERZY ! a i zamordujcie tych , którzy szukają sprawiedliwości . " RÓBTA CO CHCETA !!!"
2018-07-11 22:58:29
Moja autorska ocena
W reżimowej TV lokalnej smutek i rozpacz bo już nie mają kogo grilować.Żałosne widowisko i propaganda się zakończyła.A tacy byli pewni,tak bili pianę,tymczasem zabrakło już argumentów i dowodów na to by były przesłanki do dalszego stosowania aresztu ponad normy przewidziane w kpk.Co wy teraz zrobicie,cały wasz misterny plan poszedł w piz...Zbierajcie nowe dowody i świadków.
2018-07-11 20:57:55
Polaczki
Z waszej krwawicy to 500 tysięcy zapłacone. Z waszych podatków.
2018-07-11 19:28:18
Do Kiciora
Złodzieje mają zaskórniaki. 500 000 to dla takich piwo w puszce.
2018-07-11 18:19:33
uczciwy
uczciwy człowiek to spłaca 100.tys przez 35 lat... i nie stac go na adwokata i pełnomocnika
2018-07-11 17:04:05
Aresztowany? To nie dowód
Patrzę z uśmiechem na zachowanie prokuratury. Ja tez byłem oskarżany przez obecną panią prokurator rejonową z Goleniowa. Groziło mi wiezienie. Po dwóch latach włóczenia się po sądach kazało się, że całe oskarżenie było wielką lipą, dowody były spreparowane przez rzekomego poszkodowanego. Pani prokurator musiała sobie z tego zdawać sprawę, ale brnęła do końca. Przeprosin oczywiście nie usłyszałem.
2018-07-11 16:07:17
Kicior
No to PLATFUSY robimy sciepke kto zbiera
2018-07-11 16:04:35
OBERWATOR(R)
jestem pewien ze mecz mistrzostw swiata w niedziele zobaczy na salce więziennej w towarzystawie strazników więziennych o ile będzie miał dobre sprawowanie
2018-07-11 12:57:53
A Gier tych... z Prokuratura Krajowa Pan G. i tak Nie wygra
PO-mimo ze "rzekomo nie ma PO-dstaw"...(?) do jak na razie 3-miesiecznego Aresztu i PO-stawionych juz dotychczas Zarzutow... ! A Pan Lyczywek to nie przepadkiem ten Pan, co po Sierpniu 1980 roku probowal juz wowczas "doradzac" i S/P Panu M. Jurczykowi w Sprawach owczesnej Solidarnosci z i po Sierpniu 1980 roku - czy to Tylko zbieznosc Nazwisk...??
2018-07-11 11:15:41
;
Jeżeli jest czysty jak łza, nie powinien w ogóle siedzieć.
2018-07-11 10:38:35

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
0
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych
Pobiegli dla Eweliny
Pamięci Pawła Adamowicza
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy kontrowersyjne kampanie społeczne w rodzaju „Jedz ostrożnie” pomagają rozwiązać problem, którego dotyczą?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy