Do biura Rady Miasta w Szczecinie trafił w miniony wtorek (13 czerwca) obywatelski projekt uchwały w sprawie odbudowy trasy tramwajów przez śródmiejski odcinek al. Wojska Polskiego w Szczecinie. Inicjatorzy akcji poparcia dla tej idei zebrali po projektem uchwały ponad 1500 podpisów. W uzasadnieniu podnoszą fakt niespójnych, wręcz sprzecznych z dokumentami strategicznymi Szczecina, działań i decyzji prezydenta Piotra Krzystka.
Obowiązujący Statut Miasta zawiera zapis, który mówi, że z inicjatywą podjęcia uchwały może wystąpić jako projektodawca grupa co najmniej 400 mieszkańców. Dlatego współautorzy tego projektu uchwały i uczestnicy akcji zbiórki podpisów liczą, że ten ich głos nie zostanie zlekceważony zarówno przez radnych, jak i urzędników, z prezydentem i architektem miasta na czele. Ci bowiem – jak do tej pory – lansują pomysł kosmetycznych zmian w alei, który zakłada uczynienie z niej deptaka z dwoma pasami jezdni o ruchu spowolnionym do 30 km/h, autobusami elektrycznymi i parkowiskiem na dwieście aut pod szpalerem drzew pośrodku. Uchwała zobowiązywałaby prezydenta i jego służby do wycofania się z takiej koncepcji tzw. modelowej rewitalizacji alei.
– Większość osób, z którymi rozmawialiśmy, twierdziła, że brakuje im w tej okolicy tramwaju. Około 40 proc. to podpisy osób, które mieszkają na al. Wojska Polskiego i w okolicy – stwierdził Wojciech Dorżynkiewicz, radny niezrzeszony. – To dowód na to, że prezydent Krzystek nie ma racji, mówiąc, że mieszkańcy nie chcą tramwaju w alei Wojska Polskiego. ©℗
Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 14 czerwca 2017 r.
Mirosław Winconek
Na zdjęciu: Grupa inicjatywna, która w ciągu czterech tygodni zebrała ponad 1500 podpisów pod projektem uchwały radnych zobowiązującym prezydenta do uwzględnienia w pomysłach na przebudowę śródmiejskiego odcinka al. Wojska Polskiego nowej trasy tramwajów od pl. Szarych Szeregów do pl. Zwycięstwa. Od prawej: dr inż. arch. Helena Freino z ZUT, Wojciech Knap (RO Warszewo), Wojciech Dorżynkiewicz (radny niezrzeszony), Igor Podeszwik, Maciej Sikorski (RO Śródmieście Zachód) i Przemysław Słowik (Nowoczesna).
Fot. Ryszard Pakieser