Archeolodzy z Muzeum Narodowego w Szczecinie odkryli popielnicowy grób wojownika z wyposażeniem pochodzącym z okresu wpływów rzymskich. To efekt zakończonych niedawno prac archeologicznych na cmentarzysku w Czelinie.
Nie licząc skremowanych szczątków ludzkich znajdował się tam także grot oszczepu, nóż, komplet wykonanych z brązu ozdobnych okuć pasa wraz ze sprzączką, okucia dwóch rogów do picia. Pochówek datowany jest na wczesny okres wpływów rzymskich. Naukowcom z Muzeum Narodowego w Szczecinie udało się także odkryć zniszczony grób wyposażony w jednosieczny miecz oraz okucia i pochwy. W tym roku odkryto w Czelinie 15 obiektów archeologicznych, wśród których były m.in. trzy groby popielnicowe i dwa jamowe. To obecnie największa nekropolia z okresu wpływów rzymskich w tym rejonie.
Prace archeologiczne w Czelinie rozpoczęły sie przed 13 laty. W 2003 roku bawiące się na terenie wyłączonej z eksploatacji żwirowni znalazły stare naczynie. O znalezisku poinformowano archeologów. Do 2006 r. wykopaliska prowadzono pod kierunkiem Marcina Przybytka. Na kilka lat prace jednak przerwano. Wznowiono je dopiero w 2012 roku. Stało się to możliwe między innymi dzięki wsparciu jakiego badaczom udzieliła gmina Mieszkowice. Każdego roku gmina zapewnia zakwaterowanie dla archeologów jak również studentów biorących udział w poszukiwaniach. Do dziś archeolodzy przebadali teren o powierzchni około 0,5 ha.
Przedmioty znalezione w Czelinie pochodzą z I - III wieku ne. z okresu wpływów rzymskich. Odnalezione przedmioty, w tym miecze, wazy pochówkowe, spinki czy grot oszczepu, wytworzone na terenie państwa rzymskiego, porzewiezione zostały blisko 2 tys. lat temu z terenu Kotliny Czeskiej i najprawdopodobniej trafiły na Pomorze Zachodnie w ramach wymiany handlowej.
Odnalezione miecze, w tym tzw. gladius typu "Pompeje" to broń wykonana na terenie państwa rzymskiego. Miecz gladius wykuto konkretnie w rejonie Neapolu.
W pracach w Czelinie wzięli udział studenci archeologii ze Szczecina, Poznania i Gdańska.
Tekst i fot. R.K. CIEPLIŃSKI
Na zdjęciu: Bartłomiej Rogalski w archiwum archeologicznym Muzeum Narodowego w Szczecinie prezentuuje jeden z odnalezionych rzymskich mieczy.