Piątek, 19 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Rydla, czyli szczeciński Floating Garden

Data publikacji: 28 stycznia 2016 r. 10:46
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:42
Rydla, czyli szczeciński Floating Garden
Tak wygląda teraz fragment ulicy Rydla na prawobrzeżu. Fot. Czytelnik  

Szesnaście lat mieszkańcy ulicy Rydla proszą o remont ulicy i jej oświetlenie. Doprosić się nie mogą. A to, co przy roztopach dzieje się na odcinku między ul. Pszenną a Przelotową, trudno nazwać normalnością.

Ten fragment łączy osiedle Bukowe z Majowym i Słonecznym. Choć nie jest to bezpieczny odcinek, większość mieszkańców tych prawobrzeżnych osiedli właśnie tędy skraca sobie drogę. Trudno wyzbyć się wieloletnich nawyków...

Od lat regularnie szczecinianie ślą pisma do magistratu; argumentują, dlaczego należy porządnie zająć się remontem ulicy Rydla, że nie wystarczą tutaj tylko doraźne naprawy. Te są bowiem - i to dosłownie - wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Dziura na dziurze, wszędzie woda - z tym muszą się zmierzyć nie tylko ci, którzy idą na skróty, bo chcą zaoszczędzić na czasie, ale również osoby mające tu garaże. Urząd Miasta regularnie odmawia pieniędzy, argumentując, że w Szczecinie są pilniejsze wydatki. Co ciekawe Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w jednym z pism nazwał nawet tę ulicę polną.

W sierpniu ubiegłego roku, kiedy pytaliśmy na łamach „Kuriera", co z ulicą Rydla, dowiedzieliśmy się, że planów remontu nie ma. I oto skutek... (kol)

 

Na zdjęciu: Tak wygląda teraz fragment ulicy Rydla na prawobrzeżu.

Fot. Czytelnik

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Honorat
2016-01-29 11:23:46
Więcej informacji o nieistniejącym już cmentarzu na Słonecznym można znaleźć pod nast. adresem: http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Cmentarz_przy_ul._Rydla. Dodam jeszcze, że niedawno na terenie ogródka przed szkołą "Słoneczna" odkopano nagrobek Anny Maas, mieszkanki przedwojennego Klęskowa (Hoekendorf). Po oddaniu lapidarium na dawnym cmentarzu przy ul. Smutnej ten nagrobek tam umieszczono. Pisał o tym "Kurier Szczeciński" w swoim czasie. Tak na marginesie: niedawno jakiś bezmózgi zombie pomalował sprayem tablicę informacyjną na tym lapidarium. Być może to potomek tych, co w latach powojennych spychaczami plantowali poniemieckie cmentarze a z resztek nagrobków budowali murki przed blokami nowych osiedli.
do Honorata
2016-01-29 09:46:11
z opowieści mojego taty - autochtona Klęskowa wiem, że poniemiecki cmetarz istniał na terenie znajdującym sie obecnie pod "żółtkiem" - teraz biedronka. W trakcie trwania prac budowlanych dochodziło do odkrywania fragmentów kości ludzkich. Na terenach tych bawiły sie w okresie powojennym dzieci (w tym fargmentami niewybuchów i pozostałości powojennych, których pełno było na terenie obecnego słonecznego)
Ania
2016-01-29 09:02:19
Zapomnieliście Państwo o tramwaju, który będzie tamtędy przebiegał. Idąc do Selgrosa wzdłuż przelotowej za torami kolejowymi przeprowadzane są prace które polegają na chowaniu rur ciepłowniczych w ziemie. I zniknęło część garaż, która tam stała. Dlatego miasto nie będzie nic robić w tej sprawie.
Honorat
2016-01-28 17:56:24
Niektórym komentującym poniżej chyba w mózgach się pogooglało.Określają się jako znawcy tego miejsca, ale swoją wiedzę opierają jedynie na planach ojczulka Google'a. Niech zajrzą do papierowych map Szczecina lub choćby na stronę UM Szczecin. Odcinek ul. Rydla pomiędzy ul. Przelotową a ul. Pszenną wprawdzie nie jest na osi pozostałego odcinka ul. Rydla (między Przelotową a ul. A.Struga), ale ciągle to ta sama ulica. Przyczyny tego stanu można się dopatrzyć na starszych planach Szczecina, np. z 1973 r. Widać tam, że ulica Rydla na wysokości południowej ściany obecnego Hotelu Zbyszko dochodziła do krótkiej poprzecznej uliczki, która po lewej stronie stronie zmieniała się w ul. Konopną a po prawej stronie - w dalszą część ul. Rydla. Obie uliczki dochodziły do torów, z tym, że Rydla prowadziła jeszcze dalej - do ul. Pszennej. W prostokącie między Konopną, Rydla i torami znajdował się niewielki cmentarz. Teraz na jego miejscu jest parking przed tzw. Żółtkiem, część bloku oznaczonego "Rydla 98", a po drugiej stronie - plac zabaw przy Szkole Słonecznej. Ślady granic dawnego cmentarza można sobie uzmysłowić patrząc na szpaler starych brzóz na wspomnianym placu zabaw czy po drugiej stronie - drzew między parkingiem a placem przed Żółtkiem. Po likwidacji cmentarza ul. Rydla "wyprostowano" doprowadzając ją do torów, stąd taki "uskok". Zaniedbany rzeczywiście bardzo kawałek Rydla służy głównie mieszkańcom Słonecznego jako skrót w dojściu do Szpitala w Zdrojach oraz do Parku Leśnego Klęskowo. Gdyby "mieszkańcy", zamiast wierzyć ślepo Google'owi, ruszyli tyłek na spacer do tego Parku, zobaczyliby, że jeszcze niedawno na początku ul. Rydla od ul. Pszennej była tabliczka z nazwą tej ulicy.
tylko pytam...
2016-01-28 14:37:14
A zaplanowana i obiecywana przez magistrackich renowacja ul.Wiosennej...wypadła z obiecanek(plany żle się kojarzą) ???
pico
2016-01-28 13:05:25
Niestety komentujący są w błędzie ! Jest to ulica Rydla -wprawdzie polna ale jednak ! Ewidentnie to widać na mapach Miasta a nie Goo...! Inna sprawa że faktycznie są tam garaże za które miasto pobiera opłaty i powinno drogę doprowadzić do porzadku. Jeżeli już nie samą jezdnię to może chociaż chodnik. Ale niestety Magistrat ma rację , bo skoro nie wiadomo co tam kiedyś będzie to remont tego odcinka to tylko wywalanie pieniędzy w błoto. Z drugiej strony jednak na wiosnę może się znajdzie kasa na kilka wywrotek szutru lub pseudoasfalt np. taki jakim pokryto po latach zaniedbań parking na Łubinowej ?
Skrót
2016-01-28 12:51:33
Czy rozum im odebrało. Nie ma ulicy na planie, zwykła szutrówka między garażami, a oni chcą arterii? Co z Krasińskiego, która ma bruk od wojny, to samo z Żupańskiego, fatalna jakość ul. Kupczyka, Kolumba, Stalmacha. To są ulice do remontu, a nie jakiś skrót.
konar
2016-01-28 12:23:25
Najpierw zlikwidować garaże, a potem wybudować ulice.
Andrzej
2016-01-28 12:14:02
To nie jest ulica lecz tylko dojazd do garaży,tam poza nikt poza włascicielami garażów nie jeżdzi.
eff
2016-01-28 12:08:39
To nie żadna ulica,tam są tylko garaże i nikt tam nie jeżdzi bo to nie żaden skrót. Ulicą Rydla powinni się zająć faktycznie a nie tym garażowiskim bo to było by marnotrastwo.
ulica Rydla kończy się przy przelotowe
2016-01-28 11:49:49
Ulica Rydla kończy się przy przelotowej. potem są tory i rury. a zdjęcie to wewnetrzna droga garażowiska za tymi torami. osiedla połączone są ulicą Lnianą i Handlową.
SOCHA MIETEK
2016-01-28 11:22:19
jeśli plan przestrzenny zakłada budowanie tam coś....to proszę poinformować mieszkańców aby o tym wiedzieli i zakupili na jakiś czas stosowne.....obuwie najlepiej kalosze i nie składali petycji do PREZYDENTA MIASTA sobie a muzom. STWIERDZAM bo tam chodzę ze jest to ulica nie dla każdego,a już nie dla dam. POZDRAWIAM PREZYDENTA KRZYSTKA I ZAPRASZAM NA JAZDĘ TAK ZWANĄ GOSPODARSKA A NA PEWNO COŚ MOŻNA POPRAWIĆ NA TEJ DAWNO ZAPOMNIANEJ NO ULICY BEZ WZGLĘDU JAKBY SIĘ NAZYWAŁA BO JA JĄ NAZYWAM BAJORKOWA
tom
2016-01-28 11:15:48
dokładnie, to nie jest ulica, tylko garażowisko, a właścicielem jest prawdopodobnie spółdzielnia
mieszkaniec
2016-01-28 11:04:57
Redaktor powinien spojrzeć w mapę ze to nie jest ulica Rydla, a remont korzyści przyniósł by wyłącznie posiadacza garaży. Zgadzam się ze stanowiskiem Urzędu Miejskiego ze są ważniejsze potrzeby niż remont dojazdu do garaży

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA