W poniedziałek na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie nastąpiło symboliczne wbicie pierwszego szpadla, czyli rozpoczęcie budowy pomnika Pamięci Ofiar nacjonalistów ukraińskich. - Pomnik ma być symbolicznym grobem dla tych wszystkich osób, które zostały zamordowane 75 lat temu - mówi dr Paweł Skubisz, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.
Jak przypomina m.in. uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich, „W wyniku popełnionego w latach 1943-1945 ludobójstwa zamordowanych zostało ponad sto tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej, głównie chłopów. Ich dokładna liczba do dziś nie jest znana, a wielu z nich wciąż nie doczekało się godnego pochówku i upamiętnienia".
Poniedziałkowa uroczystość na Cmentarzu Centralnym jest znakiem, że takie upamiętnienie będzie miało miejsce także w naszym mieście.
- Jest jeszcze żyjące grono świadków tej okrutnej zbrodni, są ich rodziny i chcielibyśmy, żeby te osoby mogły przyjść tutaj na Cmentarz Centralny w Szczecinie postawić znicz, pomodlić się za swoich bliskich - mówił Paweł Skubisz. - Ta zbrodnia nosi cechy ludobójstwa dokonanego na tle narodowościowym. Nasi przodkowie zginęli dlatego, że byli Polakami. Oddali swoje życie miłując język, miłując Polskę.
Pomnik jest budowany w ramach współpracy Oddziału IPN w Szczecinie ze Stowarzyszeniem Kresy Wschodnie - Dziedzictwo i Pamięć.
- Musimy o takich rzeczach mówić poprzez symbol. Wołyń jest symbolem tej całej okrutnej tragedii - stwierdził Jerzy Mużyło, prezes Stowarzyszenia Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć. - Jest ponad 2 tysięcy dołów śmierci i z tych 2 tysięcy upamiętnione jest niecałe 10 procent. Dzisiaj podczas prowadzenia prac bardzo często trafia się na ludzkie szczątki i one są nieuszanowane, i ten pomnik, ten symbol jest dla takich ludzi, którzy zginęli w okrutnych czasach. W Szczecinie powstaje miejsce, gdzie będziemy mogli przeprowadzić uroczystości związane z uchwałą Sejmu mówiącą o 11 lipca jako tragicznej dacie.
Finał inwestycji jest przewidywany na przełom października i listopada 2018 roku.
- Chcielibyśmy zdążyć przed dniem Wszystkich Świętych, aby szczecinianie, którzy przyjadą tutaj odwiedzić groby swoich zmarłych bliskich, mogli również przyjść pod pomnik ofiar ukraińskich nacjonalistów i złożyć kwiaty, znicze i pomodlić się za tych wszystkich, który odeszli w wyniku tej nieludzkiej zbrodni dokonanej 75 lat temu - dodaje Paweł Skubisz.©℗
(KoK)
Na zdjęciu: Wbito pierwszy szpadel w miejsce, gdzie powstanie Pomnik Ofiar nacjonalistów ukraińskich.
Fot. Dariusz GORAJSKI