Popularny w Podjuchach "Transport na żądanie" obejmuje kolejne dzielnice. Jak już zapowiadaliśmy, z miejskich busów na telefon będą mogli korzystać także mieszkańcy Gumieniec, Osowa i Warszewa. Nowe linie ruszają 1 i 3 września.
Usługa „Transport na żądanie” to wsparcie regularnej komunikacji miejskiej. Od 2016 r.mieszkańcy peryferyjnych, górzystych partii Podjuch uzyskali dostęp do linii autobusowych i pętli Podjuchy. Pasażerowie po skontaktowaniu się z dyspozytorem ZDiTM zamawiają busa na wybraną godzinę. Następnie pojazd dowozi ich na pętlę lub na wybrany przystanek. Celem jest zebranie i dowiezienie zainteresowanych pasażerów w miejsce dogodnej przesiadki, na autobusy komunikacji miejskiej. Od września podobną możliwość będą mieli mieszkańcy Osowa, Warszewa i Gumieniec - tam gdzie odległości od regularnej komunikacji miejskiej są znaczne, a wąskie uliczki uniemożliwiają dojazd normalnych autobusów.
Linia 98 zostanie uruchomiona 3 września. Obsługiwana będzie zgodnie z planowanymi kursami w godzinach 6– 22 w dni powszednie. Wybrany kurs należy zamówić przez telefon nie później niż 20 minut przed jego planowanym rozpoczęciem.
Planowana trasa linii 98 - Maczka – Polskich Marynarzy – Ku Słońcu – Kwiatowa – Św. Kingi – Wrocławska – Samborska – Harnasiów – Zbójnicka - Europejska – Krakowska – Rondo Uniwersyteckie – Południowa – Krygiera – Cukrowa.
Linia 99 zostanie uruchomiona 1 września. Obsługiwana będzie zgodnie z planowanymi kursami w godzinach 6– 22 w dni powszednie oraz w godzinach 9–19 w soboty, niedziele, dni świąteczne, Wielkanoc Nowy Rok i Boże Narodzenie.
- Wybrany kurs należy zamówić również nie później niż 20 minut przed jego planowanym rozpoczęciem - tłumaczy Hanna Pieczyńska, rzecznik miasta ds. dróg i transportu miejskiego.
Planowana trasa linii 99 to Warszewo – Szwedzka – Dzierżonia – Złotowska – Perlista – Duńska – Wapienna – Północna – Andersena – Miodowa - Osów
Z propozycją wprowadzenia takiej formy transportu wyszli mieszkańcy osiedli i Rada Osiedla Gumieńce.
- W najbliższych miesiącach będziemy sprawdzać jak to rozwiązanie przyjmuje się w nowych dzielnicach -dodaje Hanna Pieczyńska. - Zweryfikujemy także zapotrzebowanie na taką formę transportu w innych miejscach. Ewentualne zmiany wprowadzone zostaną w styczniu.
Busy obsługujące "Tnż" przystosowane są do przewozu pasażerów na wózkach inwalidzkich. Na przejazd obowiązują opłaty jak na liniach zwykłych ZDiTM Szczecin. ©℗
ToT
Fot. Dariusz GORAJSKI (arch.)
Mapki: ZDiTM