Pół tysiąca miejsc w schroniskach zabezpieczyła gmina Szczecin dla osób bezdomnych na ten sezon zimowy. Pomoc otrzyma każdy potrzebujący. Z myślą o nich rusza także, jak co roku, pogotowie zimowe.
W Szczecinie funkcjonuje osiem przytulisk dla osób bezdomnych, w których jest 505 miejsc. Zapewniają je: Schronisko Stowarzyszenia Feniks przy ul. Zamkniętej 5, Schronisko Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej przy ul. Tczewskiej 32 w Wielgowie, Schronisko dla osób przewlekle somatycznie chorych przy ul. Hryniewieckiego Stowarzyszenia Złoty Wiek, a także cztery placówki prowadzone przez Caritas – schronisko dla kobiet przy ul. Piasecznej 4 w Płoni (45 miejsc) oraz przytuliska przy ulicach: Strzałowskiej 24, Racibora 62 i Nehringa 14. Na ul. Bulwar Gdański 31 prowadzone jest również Schronisko dla bezdomnych mężczyzn Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty.
Jak co roku, od 1 listopada aż do 31 marca prowadzone jest w mieście „Pogotowie zimowe”, koordynowane przez tutejszy Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. To wypracowany system współdziałania służb socjalnych, policji i straży miejskiej. Służby włączone w działania „Pogotowia zimowego” zbierają informacje o koczowiskach na terenie miasta, reagują też na sygnały od mieszkańców i docierają do wskazanych miejsc, gdzie znajdują się bezdomni, proponując im pomoc.
Wiele osób bezdomnych już teraz schodzi do schronisk, by tam spędzić nadchodzących kilka miesięcy.
– W tej chwili przebywa u nas około stu osób i każdego dnia pojawiają się kolejne – mówi Arkadiusz Oryszewski ze schroniska Feniks przy ul. Zamkniętej. – W zimie jesteśmy gotowi przyjąć jeszcze około siedemdziesięciu.
Sygnały o osobach bezdomnych potrzebujących schronienia i pomocy można zgłaszać pod numer Straży Miejskiej – 986, do MOPR w Szczecinie – tel. 91 48 57 580 lub 192 89 albo do schroniska Stowarzyszenie Feniks – tel. 91 42 16 122.
(gan)
Fot. Ryszard PAKIESER