Piątek, 12 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Ruch na okręcie

Data publikacji: 09 lipca 2016 r. 22:09
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:08
Ruch na okręcie
 

Okręt transportowo-minowy ORP Gniezno, który cumuje przy bulwarze Chrobrego w Szczecinie, w sobotnie popołudnie i wieczór był oblegany przez zwiedzających. Chętni mogą wejść na pokład jeszcze w niedzielę (10 lipca) od godz. 10 do 12.

Okręt przypłynął na obchodzone w ten weekend w Szczecinie Dni Odry. Kapryśna pogoda nie odstraszyła mieszkańców i turystów, którzy licznie przyszli nad rzekę i całymi rodzinami zwiedzali ORP Gniezno. Tak jest za każdym razem, gdy cumują jednostki marynarki wojennej. Nawet umundurowani marynarze stanowią atrakcję i są proszeni o pozowanie do pamiątkowego zdjęcia.

ORP Gniezno służy w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Podniesienie bandery na jednostce nastąpiło 23 lutego 1990 r. Jest drugim z serii pięciu okrętów typu „Lublin”. Może zabrać na pokład sprzęt kołowy i gąsienicowy ważący łącznie ponad 400 ton. Może także transportować miny morskie oraz stawiać je w obronnych zagrodach minowych. Dodatkowo, jest w stanie pomieścić 90 żołnierzy desantu morskiego. Uzbrojony jest m.in. w cztery zestawy rakietowo-artyleryjskie.

Tekst i fot. (ek)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA