wtorek, 18 grudnia 2018.
Strona główna > Wiadomości > Brytyjski patrolowiec przypłynął do Szczecina

Brytyjski patrolowiec przypłynął do Szczecina

Brytyjski patrolowiec przypłynął do Szczecina
Data publikacji: 2016-06-28 20:08
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:07
Wywietleń: 1941 141312

We wtorek (28 czerwca) wieczorem przypłynął do Szczecina HMS Dasher. To jednostka Brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej (Royal Navy) – szybka łódź patrolowo-szkoleniowa klasy Archer.

– Dowódca wyraził zgodę na zwiedzanie jednostki – poinformował Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik prasowy Centrum Żeglarskiego w Szczecinie. – Pokład okrętu otwarty będzie w środę, w godzinach 9 - 11.

Planowany termin wypłynięcia jednostki, która zacumowała przy nabrzeżu Pasażerskim, to czwartek (30 czerwca), godz. 9.

W czynnej służbie HMS Dasher znajduje się od 1988 roku. Pierwotnie był jednostką szkoleniową wydziału Royal Navy na uniwersytecie w Bristolu. W 2003 roku okręt został uzbrojony oraz wzmocniony kevlarowym pancerzem i wysłany na Cypr w związku z inwazją na Irak. Służył tam do 2010 roku, po czym powrócił do Wielkiej Brytanii. Dalsza jego służba przebiegała w jednostce patrolowej (ochrona okrętów podwodnych uzbrojonych w rakiety balistyczne) i następnie w jednostce szkoleniowej, gdzie służy do dnia dzisiejszego.

Dodajmy, że początkowo razem z HMS Dasher miał przypłynąć do Szczecina podobny okręt – HMS Express, ale okazało się, że pozostanie w Rostocku.

(isz)

Fot. Ryszard Pakieser

Brytyjski patrolowiec przypłynął do Szczecina Brytyjski patrolowiec przypłynął do Szczecina Brytyjski patrolowiec przypłynął do Szczecina Brytyjski patrolowiec przypłynął do Szczecina

Komentarze

do Ech,Kurierku!
Nie wiesz, jak działają portale internetowe? Pora się douczyć.
2016-06-30 17:01:10
Ech,Kurierku!
"Okręty Royal Navy w Szczecinie (akt. 1)".. Kpisz z nas?
2016-06-29 10:27:49
REALIA PO ANGIELSKU
„Anglia nie ma wiecznych sojuszników ani wiecznych wrogów, wieczne są tylko interesy Wielkiej Brytanii i obowiązek ich ochrony”. Taki okręt jaskie interesy maja w Polsce.
2016-06-29 09:59:24
SromotnikBezwstydny
Wydarzenie!!!Kurierku Szanowny! Od dwu dni piejesz z zachwytu nad łódką "zardzewiałą" bo przypłynęła z Anglii... Cóż tam zwiedzać na tym pokładzie? Kiedyś Szczecin był prawdziwym portyem i Kurier codziennie informował o statkach na wyjściu, na wejściu a nawet na redzie.Wzywaliście rezerwę portową do pracy...A dziś przyszło zachwycać się odpadem Royal Navy...
2016-06-29 09:35:27
do: henryki
Spokojna głowa, w tych miejskich spółkach to się tak "gżą" między sobą, jak celebryci w stolycy - każdy z każdym :-.
2016-06-29 08:00:20
Tomek
Zamiast strozyc sie na Anglikuw moze pomyslmy o wlasnej niepodleglosci.Pytanie dlaczego nasz przemysl zniknol ?Moze to byla wina PO ale na czyje zadanie?To tylko kwestia czasu kiedy my pojdziemy w ich slady
2016-06-29 04:25:38
henryka szczecin
Hej! To Pan Tomasz Owsik-Kozłowski już nie jest rzecznikiem instytucji zwanej ZBiLK-iem?. Widać zasłużył na awans.
2016-06-28 21:45:21
ckm
nie w porę przybili do naszego brzegu.
2016-06-28 21:15:27
jerzyn
potraktować ich jak oni nas w wielkiej brytanii .BRAWO ISLANDIA .
2016-06-28 20:23:08