Budowa Hanza Tower znów opóźniona. Z oficjalnych informacji, jakie otrzymaliśmy, wynika, że deweloper zakończył współpracę z głównym wykonawcą – firmą Eiffage. Klienci, którzy kupili lokale, zostali listownie poinformowani o zaistniałej sytuacji.
„Z uwagi na specyfikę oraz skalę tego projektu, a także zmiany na rynku usług budowlanych, budowa budynku Hanza Tower w Szczecinie wymaga dłuższego okresu realizacji niż dotychczas zakładano” – tłumaczy opóźnienie Małgorzata Ostrowska, członek zarządu J.W. Construction Holding SA. Poinformowała o tym w liście z 22 bm.
Główną przyczyną jest rozwiązanie przez J.W. Construction umowy z firmą Eiffage. Członkini zarządu wyjaśnia w piśmie, że „powodem zakończenia współpracy było zaprzestanie prac przez Eiffage i uzależnienie ich kontynuacji od bardzo znaczącej dopłaty do kontraktu. Renegocjacje nowych warunków współpracy zakończyły się niepowodzeniem”.
Budowa Hanza Tower rozpoczęła się w 2011 roku. Budynek miał pełnić funkcję biurową, jednak zrezygnowano z niej na rzecz mieszkań pod wynajem.
Powierzchnia użytkowa wieżowca wyniesie ponad 54 tys. mkw. Największą część zajmą mieszkania. Koncepcję architektoniczną obiektu opracowała pracownia Urbicon. Budowa Hanza Tower ma się zakończyć w maju 2020 roku.
(kn)
***
Oświadczenie wykonawcy
W związku z publicznie dostępnym listem adresowanym do nabywców lokali w budynku Hanza Tower w Szczecinie, datowanym na 22 października br., podpisanym przez Małgorzatę Ostrowską, członka zarządu Hanza Invest S.A. – inwestora inwestycji Hanza Tower, konsorcjum spółek Eiffage Polska Serwis sp. z o.o. oraz Eiffage Polska Budownictwo S.A. – jako wykonawca odpowiedzialny za prace konstrukcyjne, informuje, iż utrudnienia związane z terminową realizacją inwestycji Hanza Tower w zakresie prac nam zleconych wynikają z przyczyn leżących po stronie J.W. Construction sp. z o.o., będącej generalnym wykonawcą inwestycji.
Do powstałych opóźnień przyczyniły się w szczególności:
- czteromiesięczne opóźnienie w przekazaniu konsorcjum Eiffage do dyspozycji jednego z 3 żurawi wieżowych, o kluczowym znaczeniu dla wykonywanych przez nas prac;
- opóźnienia w przekazywaniu konsorcjum Eiffage dokumentacji projektowej;
- zmiany wprowadzane do dokumentacji projektowej przez J.W. Construction sp. z o.o. oraz zlecane konsorcjum Eiffage przez J.W. Construction sp. z o.o. wstrzymania robót, z uwagi na zmiany wprowadzane do dokumentacji.
Kierując się opinią techniczną zespołu ekspertów, przedłożoną J.W. Construction sp. z o.o. w sierpniu br., konsorcjum Eiffage wystąpiło o ustalenie nowego terminu zakończenia robót, uwzględniającego powstałe opóźnienie oraz pokrycie kosztów związanych z tym opóźnieniem.
Nasze starania o podjęcie przez J.W. Construction sp. z o.o. działań pozwalających na uporządkowanie tej sytuacji nie przyniosły efektu, dlatego konsorcjum Eiffage zmuszone było przerwać aktywność na inwestycji do czasu usunięcia zaistniałych przeszkód, kontynuując – do ich zakończenia – jedynie prace, które (jak np. betonowanie) nie mogły zostać przerwane, zgodnie z regułami sztuki budowlanej.
Równocześnie podkreślamy, iż konsorcjum Eiffage deklarowało i stale deklaruje wolę kontynuowania zleconych mu robót, po usunięciu przeszkód w ich wykonywaniu leżących po stronie J.W. Construction sp. z o.o.
W świetle powyższych faktów, obecne działania Hanza Invest S.A. oraz J.W. Construction sp. z o.o. uważamy za próbę przerzucenia na konsorcjum Eiffage odpowiedzialności za uchybienia J.W. Construction sp. z o.o. w realizacji inwestycji.
Konsorcjum spółek
Eiffage Polska Serwis sp. z o.o. oraz Eiffage Polska Budownictwo S.A.