Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Rozmach do... prowizorki w wodzie

Data publikacji: 12 sierpnia 2015 r. 16:29
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:27
Rozmach do... prowizorki w wodzie
 

Żar z nieba, więc szukamy ochłody. Także przy fontannach. Okazuje się, że w Szczecinie - mieście „pływającego ogrodu" - łatwiej postawić kurtynę wodną, zbudować nową fontannę, niż sprawić, aby bez problemu funkcjonowały te, które już są: od najnowszych po zabytkowe.

Przez lata zachwycał posadowiony po sąsiedzku z magistratem urokliwy „chłopiec z harmonią". W tym sezonie odcięty od wody. Bo w konserwacji.

To niejedyny z nieczynnych zabytkowych wodotrysków.

- Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków fontanna „Kotwica”, podobnie jak ta z placu Orła Białego, w tym sezonie ma pozostać bez wody - przyznaje Andrzej Kus, rzecznik Zakładu Usług Komunalnych. - Wymaga bowiem remontu. Jesteśmy w trakcie opracowywanie dokumentacji na ten remont. W momencie, gdy znajdą się środki na wykonanie niezbędnej dokumentacji wystąpimy o pozwolenie na budowę i w miarę możliwości finansowych przystąpimy do prac.

„Kotwica" nie tryska wodą drugi sezon. Stan najcenniejszego i jedynego zachowanego barokowego wodotrysku na pl. Orła Białego jest... w fazie gotowości do skanowania.

Za to czaruje najbardziej charakterystyczna ze szczecińskich zabytkowych fontann: na Wałach Chrobrego, odnowiona na The Tall Ships’ Races 2013, za ok. 3 miliony złotych. Nic to, że w jej tle jest postępowanie Krajowej Izby Odwoławczej przy Urzędzie Zamówień Publicznych, badającej zasadność udzielenia przez ZUK w trybie bezprzetargowym części prac renowacyjnych (kontrakt na taras).©℗

Więcej czytaj w „Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

Arleta NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK i Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

"Flołting garten"
2015-08-13 06:09:27
To szkaradziejstwo z Wojska Polskiego/Pl. Zwycięstwa wiele by zyskało, gdyby leciała tam woda.
Tera
2015-08-12 17:12:20
Niezależnie od pogody w okresie lata powinno być poidełko przy wejściu na plażę Jez,Głebokiego,albo pod wiatą.
Asia
2015-08-12 15:48:43
Jeszcze trzeba przypomnieć o zieleni, która jest nie podlewana. Magnolie (tak hucznie sadzone), trawniki, drzewa, wszystko ładnie usycha, podczas gdy miejskie polewaczki polewają asfalt .....

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA