poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Wiadomości > „Rozkład jazdy” dla nowego schroniska

„Rozkład jazdy” dla nowego schroniska

„Rozkład jazdy” dla nowego schroniska
Data publikacji: 2017-12-16 09:10
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:40
Wywietleń: 2016 305249

Już tylko sztucznie kreowane niepokoje społeczne albo inna Bombina (kumak) mogą zatrzymać budowę Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Południowej w Szczecinie. To główny wniosek z ostatniego posiedzenia Komisji ds. Gospodarki Komunalnej, Rewitalizacji i Ochrony Środowiska Rady Miasta.

Po latach ruchów pozorowanych władze miasta teraz deklarują, że zamierzają przyspieszyć prace dla oddania do użytku nowego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w nowym miejscu – na 5-hektarowej działce przy ul. Południowej. W magistracie opracowano już harmonogram dalszych działań, których finałem – w 2019 r. – ma być oddanie do użytku owego przytuliska.

Jest bardzo optymistyczny, a zakłada: w pierwszym kwartale przyszłego roku opracowanie i zatwierdzenie (przez prezydenta Piotra Krzystka) szczegółowej koncepcji dla lokalizacji przy ul. Południowej, w drugim kwartale – przygotowanie projektu budowlanego oraz wykonawczego wraz z pozwoleniem na budowę. Natomiast już w trzecim – zarówno przygotowanie, przeprowadzenie, jak też rozstrzygnięcie postępowania przetargowego. Co więcej – jeszcze w 2018 r. plac budowy miałby zostać przekazany wykonawcy, rozpoczęta realizacja inwestycji. Z finałem po niespełna roku od wbicia pierwszego szpadla.

Co jest możliwe, bo schronisko ma być budowane w lekkiej szkieletowej konstrukcji, taniej i łatwej w modyfikacji. O ile – na wstępie – wszystkie badania terenu wypadną pozytywnie. Gruntu takie są – przynajmniej w części dotyczącej składu gleby.

– Ze wstępnego sprawozdania warunków gruntowo-wodnych wynika, że w tej lokalizacji możemy budować schronisko. Grunty są geoplastyczne. Natomiast pełna opinia geotechniczna będzie wkrótce – radnych informował Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM.

Aby dla tej inwestycji rzeczywiście zapaliło się zielone światło, potrzebne są równie dobre wyniki inwentaryzacji tego obszaru pod kątem stanowisk i siedlisk występowania zwierząt podlegających ochronie gatunkowej. I jej opracowanie już zostało zlecone przez miasto.

– Zdarzało się, że inwestycję zatrzymał nam kumak, więc… Oby nie tym razem – komentował dyr. Paweł Adamczyk.

W sprawie budowy schroniska jest w Radzie Miasta swoiste porozumienie – na TAK – ponad politycznymi podziałami. Co nie znaczy, że aspekt społeczny przedsięwzięcia nie jest brany pod uwagę.

– Nowe schronisko definiujemy jako miejsce zapewniające wysoki standard i dobre warunki opieki nad bezdomnymi zwierzętami, ale również jako miejsce przyjazne szczecinianom, co – jak uważamy – warunkuje skuteczność adopcyjną – tłumaczył dyr. Adamczyk. – Stąd z zagospodarowaniem terenu i urządzeniem go zielenią zamierzamy wyjść poza sam budynek schroniska, aranżując zewnętrzny wybieg dla psów oraz rekreacyjne tereny ogólnodostępne, tarasy widokowe nad wodą (staw od strony ul. Południowej – przyp. an).

Innych radnych przychylność wobec inwestycji oraz zaangażowanie magistratu studziła radna Małgorzata Jacyna-Witt (niezrzeszona):

– Nie spieszcie się tak, nie spieszcie. Spór prawny dotyczy terenu, na jakim planujecie schronisko. Dotychczasowi dzierżawcy mogą wnioskować do sądu o zabezpieczenie terenu na poczet swego roszczenia, czyli powództwa. A wtedy nic z nim nie będzie można zrobić, nic budować, aż sąd orzeknie w sprawie.

Arleta NALEWAJKO

Na zdjęciu: Obrady Komisji ds. Gospodarki Komunalnej, Rewitalizacji i Ochrony Środowiska Rady Miasta.

Fot. Mirosław WINCONEK

„Rozkład jazdy” dla nowego schroniska

Komentarze

marta
najlepsza lokalizacja do tej pory
2017-12-19 06:22:13
madmax
lokalizacja mega będzie gdzie chodzić na spacery z psami
2017-12-17 20:11:27
grzesiek
Swietnie ze schronisko powstanie na gumiencach
2017-12-16 23:03:17
geolog
co to są "grunty geoplastyczne" !!! mieszanka betonowa z dodatkami moze być geoplastyczna ale grunt?? Pani redaktor nie przystoi
2017-12-16 15:46:50
Smutne
Przecież Schronisko to nie tylko zwierzęta. To także miejsca pracy, szeroko rozwinięty wolontariat, mnóstwo mieszkańców Szczecina (i nie tylko) odwiedzających zwierzęta i wspierających działania grupy Animals. Młodzież zamiast pić piwo pod knajpą, przychodzi pracować dla zwierząt, pielęgnować je, wyprowadzać na spacery , uwrażliwia się i staje się lepsza, godniejsza, mądrzejsza, mająca jakiś szczytny cel. Dlaczego to nigdy nie jest doceniane? Tutaj nie chodzi tylko o same psy. To jest coś więcej, to dążenie do lepszego świata. Gdyby wybudowano tam nowe , ładne i funkcjonalne, niewielkie Schronisko, to przecież mogłoby być wizytówką a nie wstydem dla Miasta. Tak wiele osób kocha zwierzęta, więc jak tego mogą nie dostrzegać władze naszego miasta? Chyba żaden zwierzolub nie zagłosuje na obecną WŁADZĘ skoro w ten sposób podchodzi do tego tematu.Sceptykom , którym los zwierząt jest zupełnie obojętny, można rzec tylko tyle, że dzięki Schronisku i osób tam pracujących, mieszkańcy są bezpieczniejsi, psy są zabierane niemal natychmiast - nie tak jak jest to w przypadku innych gmin, gdzie po psa przyjeżdżają po 4-5 godzinach i to jeszcze musi być złapany, bo służby gminne nie będą biegać za zwierzakiem. Schronisko rozwiązuje problemy wielu mieszkańców, osoby tam pracujące, czy działające w wolontariacie, pomagają biednym ludziom w ich problemach ze zwierzakami, pomagają też odnaleźć zaginione zwierzęta, pomagają dzikim zwierzętom choć nikt im za to nie płaci! Starostwo dało pieniądze, które idą do Leśnego Pogotowia, ale ktoś musi te zwierzaki zabrać, przewieźć, czy to dzień, czy noc. Animalsi robią to z potrzeby serca, nie dla kasy, nie dla głosów wyborczych, robią to dla zwierząt ale też dla ludzi. Dobrze, że choć w Starostwie jest im ktoś przychylny. Właściwie to nie wiem czy warto cokolwiek pisać. Smutne i tyle. No ale cóż, niech , bo wszak...jest potrzebny.
2017-12-16 12:12:13
Maria
Slicznie dziekuje w imieniu wszystkich czworonogow <3
2017-12-16 11:26:29
Raf
W koncu jest super lokalizacja
2017-12-16 10:34:10
kamila
Brawo Rada Osiedla Gumieńce za przejęcie tak ważnego dla miasta tematu
2017-12-16 10:28:22

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Ryszard Pietrzak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy