piątek, 22 marca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Rozjeżdżanie zieleni

Rozjeżdżanie zieleni

Rozjeżdżanie zieleni
Data publikacji: 2018-07-23 11:43
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-24 03:00
Wywietleń: 2715 339622

Jak parkują kierowcy na Starym Mieście? Jak chcą – przekonuje pan Henryk, nasz Czytelnik (dane do wiadomości redakcji), który przekazał redakcji zdjęcia potwierdzające ten fakt.

Szczególnie mu bliski fragment Starego Miasta to zbieg dwóch ulic: Końskiego Kieratu i Farnej. Bo tam mieszka. Wraz ze wspólnotą mieszkaniową zabiega o zachowanie tamtejszego zieleńca. Niestety, mieszkańcy przegrywają konfrontację z bezkarnymi kierowcami.

– Niczym stado Hunów najeżdżają serce naszego miasta. I rozjeżdżają je kołami, niszcząc jakże cenną zieleń. Proceder trwa od dawna. I nikt, czyli żadna z miejskich służb, na nasze wołanie o pomoc nie reaguje – nie kryje rozgoryczenia p. Henryk. – Znamienne, że już od dwóch kierowników Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych słyszę te same zapewnienia: „znamy problem – zajmiemy się nim”. Najwyraźniej obaj od stycznia nie potrafią sobie poradzić z ustawieniem kilku słupków, bo tyle potrzeba, żeby odgrodzić i wreszcie zabezpieczyć przed zniszczeniem jeden niewielki miejski zieleniec. Skoro tak błaha rzecz ich przerasta, to strach pomyśleć jak dla szczecinian kosztowna jest ich niemoc w o niebo poważniejszych sprawach!

Pan Henryk jest członkiem zarządu wspólnoty mieszkaniowej, przy której codziennie – przez chamskie parkowanie kierowców – jest dewastowana zieleń.

– Sąsiedzi proszą, żebym z tym zrobił porządek. Dzwoniłem więc do straży miejskiej. Ostatni raz, przyznam, ponad miesiąc temu – opowiada. – Przestałem prosić o pomoc, gdy zobaczyłem ostatnią interwencję strażników. Nadjechali radiowozem. Nawet nie wysiedli z niego. Widocznie im wystarczyło, że dziko parkujące samochody nie blokują ani ulicy, ani przejścia pieszym. Niszczenie zieleni to dla nich drobiazg? Widocznie tak, bo jak sobie przyjechali, tak i odjechali – szybko.

Pan Henryk zaczął więc dziko parkującym samochodom robić zdjęcia. Jedni z kierowców na widok aparatu odjeżdżają. Na innych taki „dowód w sprawie” nie robi wrażenia.

– Parkują jak chcą nie tylko dlatego że w rodzinnych domach nikt im nie wpoił podstawowych zasad kultury i szacunku dla prawa. Wandale za kierownicą rządzą, bo miejskie służby im na to pozwalają. Zostali dodatkowo zdeprawowani poczuciem bezkarności – komentuje p. Henryk.

Wspólnota walcząca o uratowanie zieleńca szuka sprzymierzeńców w miejscowej Radzie Osiedla Stare Miasto. Licząc, że będzie skuteczniejsza w lobbingu na rzecz miejskiej zieleni niż powołane do tego służby. Rozczarowanie nimi jest tym większe, że rejon ul. Farnej i Końskiego Kieratu znajduje się w strefie szczególnej pieczy konserwatorskiej, a ta ochrona dotyczy nie tylko budynków i pierzei ulic, ale również zieleni. ©℗

(an)

Fot. Czytelnik

 

Rozjeżdżanie zieleni Rozjeżdżanie zieleni

Komentarze

k
Polska lezy w Europie , a auta masowo produkować zaczął Ford i pojechały w prerię ,gdzie zbudowano miasta z szerokimi ulicami . A my tu teraz jesteśmy skazani na masowy ruch aut na ulicach średniowiecznych miast . Co maja powiedzieć mieszkańcy Gryfic , gdzie przez średniowieczne centrum miasta przebiegaja dwie ulice powiatowe ?Do tego durnie z powiatu wybrukowali je kocimi łbami i jeszcze powstała galeria z kilkoma miejscami parkingowymi na byłych trawnikach - HALAS , SMRÓD , BRAK ZIELENI - ŚMIERĆ !
2018-07-23 22:18:54
Mieszkaniec podzamcza
Włodarze miasta: Zróbcie w końcu zakaz wjazd aut na starówkę, przepustki dla mieszkańców i po problemie! Mamy dosyć tego, że pozwoliliście na budowanie jak durnie (Starówka na planie dawnego zabudowania? Kiedy ludzie mieli max konia i wóz? A teraz co drugi jeździ autem, albo dwoma? Serio?) Mamy dosyć przyjezdnych, parkujących na uliczkach bez strefy jak np Kurkowa (ale i ze strefą, vide Mściwoja, parkowanie na chodnikach pomiędzy budynkami, za linią ciągłą i na zakazie, nawet odholowywanie przez SM nie odstrasza!) byle gdzie, byle tylko auto zostawić i iść do roboty czy knajpy, a ty, mieszkańcu, martw się jak przejechać, żeby jednemu z drugim rzęcha nie obić! A chciałbyś auto pod własnym domem czy w pobliżu zaparkować? Zapomnij!
2018-07-23 20:52:36
kupcie kasze czy inne ziarno
i dyskretnie sypcie na maskę oraz dach - problem sam się szybko rozwiąże...
2018-07-23 17:51:34
xxx
Tak parkują głównie przybysze z ościennych powiatów i lubuskiego.
2018-07-23 15:26:36
DD
Komentarz p. Henryka pod koniec artykułu: Parkują jak chcą dlatego, że nikt w rodzinnych domach im nie wpoił podstawowych zasad kultury... itd... Nic dodać, nic ująć... Sytuacja, której jestem świadkiem: parkuje luksusowy suv i zastawia przy okazji 2 zaparkowane samochody. Wysiada matka z córką. Córką wręcz błagalnym głosem zwraca się do mamy "tak nie wolno!", na co ta odpowiada: " to już nie mój problem" i oczywiście idzie załatwiać swoje sprawy... Na prawo jazdy powinny być obowiązkowe, trudne testy psychologiczne robione przed komisją egzaminacyjną !
2018-07-23 14:11:07
321
Na krajowej mapie zagrozen mozna tez zglosic, moze policja szybciej da mandacik ,ale brak parkingowca w okolicy tez jest problemem wiec nie maja gdzie zaparkowac
2018-07-23 11:52:52
:)
Osłupkowac i po problemie, a ze byl jarmark jakubowy to ich najechalo wczoraj na Konskim Kieracie nawet laweta strazy miejskiej 2 auta zabrała
2018-07-23 11:50:36

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marzanna utopiona
Parowozem do Polic
Wystawa Makiet Kolejowych
Poprzedni Następny

Sonda

Jak często masz problem ze znalezieniem miejsca do parkowania w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy