Czwartek 21 października 2021r. 
REKLAMA

Rozbiórki kamienic ruszyły

Data publikacji: 2018-09-18 14:38
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:20
Rozbiórki kamienic ruszyły
Z krajobrazu Niebuszewa-Bolinka znikają kolejne budynki. U zbiegu ulic. Niemierzyńskiej i Zygmunta Krasińskiego są to nie tylko zrujnowane komunalne pustostany. Fot. Mirosław WINCONEK  

Rozpoczęły się wstrzymane na początku wiosny roboty rozbiórkowe komunalnych pustostanów, w tym trzech kamienic frontowych i pozostałych jeszcze zabudowań i oficyn u zbiegu ulic Niemierzyńskiej i Zygmunta Krasińskiego w Szczecinie. Wyburzenia były planowane przez ZBiLK już w kwietniu po wcześniejszym powtórnym - po unieważnieniu pierwszego - przetargu na wykonawców tych robót.

- Termin rozbiórki powyższych kamienic był przesuwany ze względu na prowadzone uzgodnienia i konsultacje z Regionalną Dyrekcja Ochrony Środowiska oraz z ornitologiem - tłumaczy Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa, - W marcu, w ramach przygotowania do rozbiórki budynków, ustalono, że są w nich ślady bytowania ptaków. W związku z tym, informacje o tym przekazane zostały do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, by ustalić warunki co do rozbiórki tych kamienic.

W odpowiedzi RDOŚ w Szczecinie nakazał nadzór ornitologiczny budynków. W związku z tym ZBiLK musiał wybrać ornitologa i kierować się w działaniach jego opinią. Innymi słowy, ZBiLK zarządzający w imieniu miasta tymi zrujnowanymi budynkami zobowiązany został do przeprowadzenia rozbiórki w taki sposób, aby ptaki nie ucierpiały.

- 3 września została zawarta umowa na wykonanie rozbiórki budynku przy ul. Niemierzyńskiej 31 z firmą TRANSTAD Tadeusz Wołczecki z Polic. Umowny termin realizacji to okres od 10 września do 31 grudnia 2018 r. Koszt rozbiórki wynosi 169 740 zł brutto - informuje Tomasz Klek. - Natomiast 12 września została zawarta umowa z tym samym wykonawcą na wykonanie rozbiórki budynków przy ul. Krasińskiego 95 (front i oficyna) i 96 (front) z terminem realizacji od 12 września 2018 r. także do końca  grudnia. Koszt rozbiórek to 439 110 zł brutto.

Na przeciwległym narożniku na skarpie w tym samym rejonie Niebuszewa-Bolinka całkiem niedawno pojawiły się też ekipy budowlane z ciężkim sprzętem na parceli o adresie ul. Niemierzyńska 1. I tam trwa wyburzanie resztek dawnej zabudowy, straszących przez długie lata pustostanów po działających w nich niegdyś m.in. punktach usługowych i rzemieślniczych. Ta działka jest własnością "PROFI DOM" sp. z o.o. z Barlinka. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Z krajobrazu Niebuszewa-Bolinka znikają kolejne budynki. U zbiegu ulic. Niemierzyńskiej i Zygmunta Krasińskiego są to nie tylko zrujnowane komunalne pustostany.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Klu
2018-09-18 21:51:14
można filmy wojenne kręcić , bedą efekty super
Marcin
2018-09-18 16:10:55
"Wyburzacze" z TVN TURBO-? czy jacyś inni apacze-?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ