wtorek, 29 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Rośnie liczba oszustw internetowych

Rośnie liczba oszustw internetowych

Rośnie liczba oszustw internetowych
Data publikacji: 2016-01-05 12:51
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:50
Wywietleń: 1625 87387

W pierwszej połowie 2015 roku banki odnotowały blisko 20 tys. oszukańczych transakcji internetowych. Oszuści nie próżnują.

Aktywność oszustów wzrasta zwykle przed świętami, kiedy ludzie kupują prezenty. Kupowanie ich w sieci daje bowiem wiele korzyści - często są tańsze niż w sklepie. Jednak są też wady. Według policji w ubiegłym roku dokonano 22 tys. oszustw internetowych. Jednak informacje zebrane przez NBP wskazują, że było ich jeszcze więcej - blisko 30 tysięcy.

- A ta liczba to tylko transakcje, w których płatność została dokonana za pomocą karty - wyjaśnia Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander. - Dane NBP pokazują też, że w ostatnich latach liczba takich przestępstw szybko rośnie. Dlatego też kupując w sieci należy zachować ostrożność.

Często oszustwo polega na tym, że sprzedawca przyjmuje pieniądze, a później nie dostarcza towaru lub wysyła coś bezwartościowego. Aby się przed tym zabezpieczyć, warto sprawdzać opinie o sprzedającym. W aukcyjnych jest to bardzo proste. Trudniej jest w przypadku sklepów internetowych. Szczęśliwie dla kupujących istnieją platformy, na których klienci zamieszczają informacje o tym, jak przebiegła transakcja.

- Jeśli mimo ryzyka zdecydujemy się skorzystać z niepewnej oferty, dla bezpieczeństwa najlepiej nie płacić przelewem - radzi Jarosław Sadowski. - Lepiej wybrać opcję płatności przy odbiorze lub za pomocą karty płatniczej. Przelewu nie da się bowiem cofnąć, w przeciwieństwie do operacji wykonanej przy użyciu karty.

Wycofanie takiej płatności jest możliwe, jeśli nie otrzymamy towaru lub gdy będzie on niezgodny z umową. Jeśli tak się stanie, to w pierwszej kolejności należy skontaktować się ze sprzedającym i bezpośrednio od niego wymagać wywiązania się z umowy. Jeśli to nie przyniesie efektu można poprosić o pomoc bank. Trzeba jednak mieć świadomość, że cała procedura odzyskania pieniędzy jest długotrwała. (jps)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie