Środa, 29 listopada 2023 r. 
-2 szczecin
REKLAMA

Rośnie liczba oszustw internetowych

Data publikacji: 05 stycznia 2016 r. 12:51
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:39
Rośnie liczba oszustw internetowych
Fot. Dariusz Gorajski  

W pierwszej połowie 2015 roku banki odnotowały blisko 20 tys. oszukańczych transakcji internetowych. Oszuści nie próżnują.

Aktywność oszustów wzrasta zwykle przed świętami, kiedy ludzie kupują prezenty. Kupowanie ich w sieci daje bowiem wiele korzyści - często są tańsze niż w sklepie. Jednak są też wady. Według policji w ubiegłym roku dokonano 22 tys. oszustw internetowych. Jednak informacje zebrane przez NBP wskazują, że było ich jeszcze więcej - blisko 30 tysięcy.

- A ta liczba to tylko transakcje, w których płatność została dokonana za pomocą karty - wyjaśnia Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander. - Dane NBP pokazują też, że w ostatnich latach liczba takich przestępstw szybko rośnie. Dlatego też kupując w sieci należy zachować ostrożność.

Często oszustwo polega na tym, że sprzedawca przyjmuje pieniądze, a później nie dostarcza towaru lub wysyła coś bezwartościowego. Aby się przed tym zabezpieczyć, warto sprawdzać opinie o sprzedającym. W aukcyjnych jest to bardzo proste. Trudniej jest w przypadku sklepów internetowych. Szczęśliwie dla kupujących istnieją platformy, na których klienci zamieszczają informacje o tym, jak przebiegła transakcja.

- Jeśli mimo ryzyka zdecydujemy się skorzystać z niepewnej oferty, dla bezpieczeństwa najlepiej nie płacić przelewem - radzi Jarosław Sadowski. - Lepiej wybrać opcję płatności przy odbiorze lub za pomocą karty płatniczej. Przelewu nie da się bowiem cofnąć, w przeciwieństwie do operacji wykonanej przy użyciu karty.

Wycofanie takiej płatności jest możliwe, jeśli nie otrzymamy towaru lub gdy będzie on niezgodny z umową. Jeśli tak się stanie, to w pierwszej kolejności należy skontaktować się ze sprzedającym i bezpośrednio od niego wymagać wywiązania się z umowy. Jeśli to nie przyniesie efektu można poprosić o pomoc bank. Trzeba jednak mieć świadomość, że cała procedura odzyskania pieniędzy jest długotrwała. (jps)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA