poniedziałek, 06 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Rośnie liczba oszustw internetowych

Rośnie liczba oszustw internetowych

Rośnie liczba oszustw internetowych
Data publikacji: 2016-01-05 12:51
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:50
Wywietleń: 1548 87387

W pierwszej połowie 2015 roku banki odnotowały blisko 20 tys. oszukańczych transakcji internetowych. Oszuści nie próżnują.

Aktywność oszustów wzrasta zwykle przed świętami, kiedy ludzie kupują prezenty. Kupowanie ich w sieci daje bowiem wiele korzyści - często są tańsze niż w sklepie. Jednak są też wady. Według policji w ubiegłym roku dokonano 22 tys. oszustw internetowych. Jednak informacje zebrane przez NBP wskazują, że było ich jeszcze więcej - blisko 30 tysięcy.

- A ta liczba to tylko transakcje, w których płatność została dokonana za pomocą karty - wyjaśnia Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander. - Dane NBP pokazują też, że w ostatnich latach liczba takich przestępstw szybko rośnie. Dlatego też kupując w sieci należy zachować ostrożność.

Często oszustwo polega na tym, że sprzedawca przyjmuje pieniądze, a później nie dostarcza towaru lub wysyła coś bezwartościowego. Aby się przed tym zabezpieczyć, warto sprawdzać opinie o sprzedającym. W aukcyjnych jest to bardzo proste. Trudniej jest w przypadku sklepów internetowych. Szczęśliwie dla kupujących istnieją platformy, na których klienci zamieszczają informacje o tym, jak przebiegła transakcja.

- Jeśli mimo ryzyka zdecydujemy się skorzystać z niepewnej oferty, dla bezpieczeństwa najlepiej nie płacić przelewem - radzi Jarosław Sadowski. - Lepiej wybrać opcję płatności przy odbiorze lub za pomocą karty płatniczej. Przelewu nie da się bowiem cofnąć, w przeciwieństwie do operacji wykonanej przy użyciu karty.

Wycofanie takiej płatności jest możliwe, jeśli nie otrzymamy towaru lub gdy będzie on niezgodny z umową. Jeśli tak się stanie, to w pierwszej kolejności należy skontaktować się ze sprzedającym i bezpośrednio od niego wymagać wywiązania się z umowy. Jeśli to nie przyniesie efektu można poprosić o pomoc bank. Trzeba jednak mieć świadomość, że cała procedura odzyskania pieniędzy jest długotrwała. (jps)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Z dostawą do domu

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie