poniedziałek, 27 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Złodziej czai się na fejsie

Złodziej czai się na fejsie

Złodziej czai się na fejsie
Data publikacji: 2015-12-21 20:42
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:49
Wywietleń: 723 67211

Starsze osoby okradane są przez przestępców podających się za policjantów, księży, pracowników opieki społecznej. Młodsze tracą pieniądze dzięki nowym technologiom. I portalom społecznościowym.

Do niedawna oszuści korzystali przede wszystkim ze skrzynek mailowych, otrzymywało się wówczas wiadomości a to od zdesperowanego mieszkańca Afryki, a to od dziecka potrzebującego funduszy na leczenie. Wspólnym mianownikiem miało być wzbudzenie współczucia, litości. Teraz kasę można stracić dzięki „znajomemu" z Facebooka. Proceder jest dosyć prosty: ktoś wysyła do nas prywatną informację z prośbą o pożyczkę. Pieniądze mają być potrzebne natychmiast, zaś nadawca twierdzi, że albo nie ma PIN-u do swojego konta, albo że dysponuje tylko gotówką, a konto zieje pustką. Obiecuje oddać kwotę z nawiązką. Niestety, na obiecankach się kończy.  

Na Facebooku utworzono forum dla oszukanych (Oszukani 510) z całej Polski, którzy wymieniają się swoimi doświadczeniami, historiami.

- Zostałem oszukany w ten sam sposób. Napisał do mnie znajomy z prośba o pożyczanie kasy. No ja długo się nie zastanawiając wpłaciłem mu te pieniądze na konto w kwocie 500 złotych. Jak się później okazało, było to oszustwo. Sprawa zgłoszona na policję, po miesiącu umorzona. Zgłoszenie anulowania przelewu do banku, niestety za późno... No i tak zostałem lżejszy o pięć stówek - pisze pan Adrian z Wolina.

Co ciekawe, konto na które internauci przelewali pieniądze najprawdopodobniej założone zostało w Szczecinie - tak przynajmniej twierdzi jeden z użytkowników Facebooka.

Policjanci radzą, by w takich przypadkach zachować daleko idącą ostrożność. Jednym słowem - nie robić przelewu! Jeśli rzeczywiście mamy wątpliwości, czy aby nie zostawiliśmy bez pomocy kogoś bliskiego, zadzwońmy do niego. Gdy nie mamy numeru telefonu (choć gdy chodzi o przyjaciół, rodzinę taka sytuacja jest bardzo dziwna) nie prośmy o taki numer przez Facebooka. Dobrze również regularnie zmieniać hasło dostępu do portalu. ©℗

(kol) 

Komentarze

no i doczekaliśmy się..
..pokolenia idiotów.
2015-12-21 23:49:31
Nieprawdopodobne...,
Az dziw bierze, ze ludzie potrafia byc tak naiwni... i bez sprawdzenia takiego czy innego wpisu o "rzekoma pomoc"...wysylaja czy wplacaja pieniadze na obce Im "cwaniackie konta"...! !
2015-12-21 22:46:51

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie