Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Złodziej czai się na fejsie

Data publikacji: 21 grudnia 2015 r. 20:42
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:38
Złodziej czai się na fejsie
 

Starsze osoby okradane są przez przestępców podających się za policjantów, księży, pracowników opieki społecznej. Młodsze tracą pieniądze dzięki nowym technologiom. I portalom społecznościowym.

Do niedawna oszuści korzystali przede wszystkim ze skrzynek mailowych, otrzymywało się wówczas wiadomości a to od zdesperowanego mieszkańca Afryki, a to od dziecka potrzebującego funduszy na leczenie. Wspólnym mianownikiem miało być wzbudzenie współczucia, litości. Teraz kasę można stracić dzięki „znajomemu" z Facebooka. Proceder jest dosyć prosty: ktoś wysyła do nas prywatną informację z prośbą o pożyczkę. Pieniądze mają być potrzebne natychmiast, zaś nadawca twierdzi, że albo nie ma PIN-u do swojego konta, albo że dysponuje tylko gotówką, a konto zieje pustką. Obiecuje oddać kwotę z nawiązką. Niestety, na obiecankach się kończy.  

Na Facebooku utworzono forum dla oszukanych (Oszukani 510) z całej Polski, którzy wymieniają się swoimi doświadczeniami, historiami.

- Zostałem oszukany w ten sam sposób. Napisał do mnie znajomy z prośba o pożyczanie kasy. No ja długo się nie zastanawiając wpłaciłem mu te pieniądze na konto w kwocie 500 złotych. Jak się później okazało, było to oszustwo. Sprawa zgłoszona na policję, po miesiącu umorzona. Zgłoszenie anulowania przelewu do banku, niestety za późno... No i tak zostałem lżejszy o pięć stówek - pisze pan Adrian z Wolina.

Co ciekawe, konto na które internauci przelewali pieniądze najprawdopodobniej założone zostało w Szczecinie - tak przynajmniej twierdzi jeden z użytkowników Facebooka.

Policjanci radzą, by w takich przypadkach zachować daleko idącą ostrożność. Jednym słowem - nie robić przelewu! Jeśli rzeczywiście mamy wątpliwości, czy aby nie zostawiliśmy bez pomocy kogoś bliskiego, zadzwońmy do niego. Gdy nie mamy numeru telefonu (choć gdy chodzi o przyjaciół, rodzinę taka sytuacja jest bardzo dziwna) nie prośmy o taki numer przez Facebooka. Dobrze również regularnie zmieniać hasło dostępu do portalu. ©℗

(kol) 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

no i doczekaliśmy się..
2015-12-21 23:49:31
..pokolenia idiotów.
Nieprawdopodobne...,
2015-12-21 22:46:51
Az dziw bierze, ze ludzie potrafia byc tak naiwni... i bez sprawdzenia takiego czy innego wpisu o "rzekoma pomoc"...wysylaja czy wplacaja pieniadze na obce Im "cwaniackie konta"...! !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA