sobota, 19 stycznia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Rosną opłaty za wieczyste

Rosną opłaty za wieczyste

Rosną opłaty za wieczyste
Data publikacji: 2019-01-10 12:30
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-11 12:14
Wywietleń: 1443 370700

Mieszkańcy Szczecina nie kryją oburzenia w związku z wyraźnymi wzrostami opłat za użytkowanie wieczyste. Wielu uważa, że to celowe działanie magistratu podjęte przed wprowadzeniem nowych przepisów, które pozwalają na przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Aktualizacją opłat za użytkowanie wieczyste objęto nieruchomości ze Śródmieścia, Pogodna, Nad Odrą i Dąbia.

– Wyraźny wzrost części opłat rocznych wskutek przeprowadzonej aktualizacji w 2019 roku spowodowany był tym, że poprzednia aktualizacja dla niektórych nieruchomości była wykonana dość dawno, na przykład 10 lat temu, bądź nastąpiło dopiero ustalenie opłaty – tłumaczy Sylwia Cyza-Słomska z biura prasowego Urzędu Miasta.

Innego zdania są sami mieszkańcy. – Uważam, że to duża przesada, aby naliczać aż tak wysokie opłaty i na pewno nie jest to przypadkowe działanie. Sama dostałam takie pismo, od którego w głowie mi się zakręciło. Oczywiście odwołałam się od tego – mówi pani Jolanta.

We wtorek magistrat zapowiedział, że zaproponuje Radzie Miasta 60-proc. bonifikatę dla tych, którzy w pierwszym roku dokonają tzw. opłaty przekształceniowej użytkowania wieczystego w prawo własności. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 10 stycznia 2019 r.

(KaNa)

Fot. Marek Czasnojć

Komentarze

Marta
Czyli wszystko w normie: PiS dotrzymał słowa, a Krzystek to kłamca!!! Wybierzcie go ponownie za pięć lat :-)
2019-01-11 11:40:37
Piter
Głosowaliście na Krzystka, to teraz macie tego efekty! Brawo Wy naiwni ;-)
2019-01-11 11:39:09
@KK
PiS rządził w Szczecinie przed wyborami samorządowymi i jakoś żadnej bonifikaty nie uchwalił
2019-01-11 07:38:25
gruntownik
U mnie nowa wycena gruntu pojawiła się dokładnie 2 lata temu z dokładną rozpiską na kolejne 3 lata. Wyliczona kwota zwiększała się co roku uzyskując ponad 300% podwyżki do poprzedniego wyliczenia. Czyli w tym roku osiąga swoje apogeum, Co za zbieg okoliczności. Prawda ?? Słowa które powinienem tu napisać nazywają się nie cenzuralne. Skoro są to tereny Skarbu Państwa to ustawa która pozwala w jednym mieście dać bonifikatę 98% a w pozostałych miastach jak kto woli jest zwykłym bublem. Czym różni się m2 np. w Mielcu, Szczebrzeszynie, Bytowie....Jeżeli wycena gruntu obejmuje również atrakcyjność położenia to w Warszawie powinno zapłacić się najwięcej. Chociaż nikomu tego nie życzę. Po pięćdziesięciu latach wpłaty danin za wieczyste użytkowanie państwo proponuje mi wpłacanie przez kolejne 20 lat. (70 lat wnoszenia opłat). Oczywiście w ramach równego traktowania obywateli ci którzy są np . użytkownikami wieczystymi np od 2 lat będą wnosić opłaty tylko 22 lata (to tylko taki przykład). Tak rządzi partia która w nazwie ma SPRAWIEDLIWOŚĆ. "Dziękuję".
2019-01-10 21:32:28
Quistorp
Do moich W Sz. przedmówców. Tylko potwierdzacie moją wciąż powtarzaną do znudzenia diagnozę. Tak długo , jak posłowie i senatorowie komunistycznego chowu nie rozumieją podatku katastralnego, tak długo będą powtarzać się takie wypowiedzi. Jeśli Wietnamczyk ma sprzedawać chińskie kapcie w środku puszczy Bukowej,i opłacał 100 zł opłaty gruntowej za użytkowanie powierzchni handlowej, To już po miesiącu, zrozumie , że lepiej opłacać taką samą powierzchnię handlowa , w centrum miasta, za 1000 złoty. Zapłaci więcej , ale i zarobi więcej. Jeśli Pan prezydent miasta chciałby zamieszkać w swojej luksusowej willi ale zlokalizowanej na pl. Kościuszki, i płacił by podatek gruntowy za 100 zł, to po miesiącu zrozumie, że lepiej za podatek gruntowy zapłacić 1000 zł na Warszewie. I każdy z moich W. Sz. interlokutorów z tym się zgodzi. Jeśli się zgodzi, to znaczy, że zrozumiał co to jest podatek Katastralny. Idee podatku katastralnego zochydził św. p. prezydent Najjaśniejszej , swoimi populistycznymi wypowiedziami. Nie pozwolimy, by dorobek ich życia, został zniszczony, i doprowadził do ruiny. Taaaaak! Tych co bezzasadnie, ale na zasadach zaszłości komunistycznych zamieszkują centrum miasta, i mają gdzie wyprowadzać swoje pieski. Interes całego miasat już ich nie obchodzi.
2019-01-10 20:57:35
KK
Trzeba było głosować na PiS a byłaby 98% bonifikata.
2019-01-10 20:54:43
Polacy zadowoleni z polityki rządu
ale prezio szaleje bo stadion będzie droższy i torowiska tram, i jeszcze prąd.
2019-01-10 18:02:24
gość
Os. Kasztanowe obręb Dąbie - wzrost o 200%, a to przecież najbardziej zapomniana przez Miasto dzielnica. Ceny nieruchomości na rynku nie wzrosły o tak duży procent, rozumiem 15-20%, ale 200??? Pisma z UM przyszły chwilę po wyborach, czuję się oszukana, Panie Prezydencie.
2019-01-10 15:08:27
@tobago
Tam nie mogą bo sami tam mieszkają, zresztą większąść tam ma prywate
2019-01-10 15:00:32
to przecież oczywiste
Potrzebne są pieniądze na nowy stadion dla Szczecina
2019-01-10 14:27:23
Brawo Krzystek i PO !
Te podwyżki to bardzo dobra decyzja pana prezydenta Krzystka i polityków Platformy Obywatelskiej rządzących Szczecinem. Tylko w Warszawie wybudowano więcej domów jednorodzinnych i jest więcej samochodów niż w Szczecinie. Szczecin to miasto bardzo zamożnych ludzi , szczególnie na Warszewie i Pogodnie. I właśnie tam trzeba najbardziej podnieść opłaty za grunty. Warszewo jest pod jakąś szczególną ochroną. Może określone służby powinny to sprawdzić ?
2019-01-10 14:22:09
Starsza Pani
Mam pytanie: jak duża ta podwyżka? Z ilu na ile? Bo te procenty nic mi nie mówią. Nie dostałam jeszcze pisma i trochę się boję.
2019-01-10 14:20:44
Miś II
Na jakiej podstawie taki duży wzrost ? Wartość nieruchomości nie wzrosła , a wręcz w ostatnich latach spadła i należałoby wyliczyć średnia z ostatnich 10 lat i o tyle co najwyżej podnieść lub obniżyć !
2019-01-10 13:42:47
tobago
Dąbie i Nad Odrą to najbardziej zapomniane przez Miasto dzielnice, to dlaczego podnoszą opłaty? Niech dowalą na swoim ukochanym Warszewie, tam prestiż rośnie z miesiąca na miesiąc.
2019-01-10 13:31:26