środa, 26 czerwca 2019.
Strona główna > Gospodarka > Wieczyste na własne

Wieczyste na własne

Wieczyste na własne
Data publikacji: 2019-01-03 19:09
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-04 09:54
Wywietleń: 3214 369824

Od wtorku obowiązują przepisy, na podstawie których użytkownicy wieczyści gruntów stali się ich właścicielami. Mowa oczywiście o nieruchomościach gruntowych zabudowanych obiektami mieszkalnymi – zarówno jedno-, jak i wielorodzinnymi. Jak zapewne wiedzą już ci, którzy staną się właścicielami gruntów, przekształcenie formy ich posiadania nie będzie darmowe.

Ile zatem będzie kosztowało? Teoretycznie tyle samo co w przypadku użytkowania wieczystego. Należność płatna będzie w formie corocznych opłat równych dotychczasowym, przez 20 kolejnych lat. W przypadku gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa istnieje możliwość skorzystania z bonifikat. Ci, którzy zdecydują się opłacić całą należność już w tym roku dostaną 60-procentową zniżkę. Właściciele nieruchomości planujący zapłatę całości w przyszłym roku, będą mogli skorzystać z bonifikaty o 10 procent niższej. Każdego następnego roku będzie podobnie. Właściciele gruntów decydujący się na definitywne rozliczenie ze Skarbem Państwa za 6 lat mogli liczyć jedynie na 10-procentowy opust.©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 3 stycznia 2019 r.

Przemysław Weprzędz

Fot. Sylwia Dudek

Komentarze

gość
Dlaczego żaden z szanownych redaktorów nie podniósł tematu, że na miesiąc przed końcem roku Szczecinianie otrzymali z Urzędu Miasta zawiadomienia o zmianie opłaty za wieczyste użytkowanie, w jednej z dzielnic to wzrost nawet o 600%??? To jest temat na poważny artykuł, na wyjaśnienia urzędników skąd tak duże wzrosty, bo są dzielnice, które od lat nie zaznały miejskich inwestycji, a rzeczoznawcy w cudowny sposób podnieśli w swoich operatach wartości nieruchomości w tych dzielnicach od kilkadziesiąt to kilkuset procent! Wszystko po to, żebyśmy zapłacili większe opłaty przekształceniowe. Warto popytać i pomóc nam, mieszkańcom nie dać się złupić.
2019-01-04 09:44:34

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
31
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie