Niedziela, 21 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Rób to dobrze!

Data publikacji: 11 sierpnia 2015 r. 19:28
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:27
Rób to dobrze!
 

„Jeśli parkujesz za słupkami, to znaczy, że jeździsz po chodniku. Czyli tam, gdzie poruszają się piesi...". Tak brzmi fragment pouczenia na jednej z wielu wersji mandatu obywatelskiego, który niezmotoryzowani szczecinianie mogą wręczać nieprawidłowo parkującym kierowcom. Ulotki można dostać m.in. w siedzibie Rady Osiedla Gumieńce, która jest współorganizatorem akcji. Można też je sobie wydrukować w domu.

Piesi od lat narzekają, że auta pozostawiane przez właścicieli tarasują chodniki, uniemożliwiają przejazd innym samochodom, niszczą trawniki... Codziennie piszemy w „Kurierze" o kierowcach, którzy swoją bezmyślnością utrudniają innym życie. Dlatego profil na Facebooku Rzecznik Pieszych, inne internetowe profile oraz RO Gumieńce próbują zwrócić uwagę kierowców na prawa pieszych.

- Rozdając „mandaty obywatelskie" - tłumaczy Michał Wilkocki, radny miejski, który wspólnie z Markiem Duklanowskim włączył się do akcji. - Czyli ulotek, które można wręczyć źle parkującemu kierowcy lub włożyć za wycieraczkę jego samochodu.

Pomysłodawcy (Rzecznik Pieszych) tłumaczą, że chcą w ten sposób pokazać, że piesi mają prawo do wygody i bezpieczeństwa. A każde nieprawidłowo zaparkowane auto odbiera im ich przestrzeń.

- Zbyt często piesi zmuszani są do przeciskania się, chodzenia gęsiego, wkraczania na jezdnię a nawet ustępowania jeżdżącym po chodnikach samochodom - narzekają. - Zdarza się, że trotuary są trudne do przebycia dla zdrowych i młodych. Co mają powiedzieć starsi i niepełnosprawni? Często jest tak, że pozostawiony byle jak pojazd jest barierą nie do przebycia.

Akcja nazwana przez organizatorów „Rób to dobrze" rozpoczęła się w poniedziałek. Potrwa do czasu wyczerpania zapasu obywatelskich mandatów (wydrukowano ich 10 tys. sztuk).

- Do dziś zgłosiło się po ulotki 30 osób - przyznaje nasz rozmówca. - Ale wciąż przychodzą nowi, głównie młodzi. ©℗

(lw)

Więcej w środowym „Kurierze" i e-wydaniu

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

witek
2015-08-12 11:39:34
w szczecinie zaczol sie wyscig szczurow.Jasnie panujacemu SPP kupila auto z szoferem i trzeba to szybko odrobic. Obiecali kontrolerom nagrode 100zl kto wypisze najwiecej zawiadomien. kierowcy uwaga na portwele
itek
2015-08-12 10:05:12
wszyscy do wszystkich maja pretensje ,a to skutek zle dzialajacego jasnie panujacego w szczecinie piesi do kierowcow i rowerzystow rowerzysci do kierowcow i pieszych itd. a ten balagan wykorzystuje jasnie panujacy,brak porzadnych chodnikow brak scierzek rowerowych i podpuszcza jednych na drugich jasnie panujacy jezdzi z szoferem otrzymanym prezentem od strefy platnego parkowania i ma wszystkich w d....
Lawety
2015-08-12 07:01:34
Żadne karne naklejki, czy ulotki, nie zastąpią sprawnie działającej lawety, która odholuje źle zaparkowane auto, i to w 15 minut od zauważenia przez odpowiednie służby takiego pojazdu. Ludzie są różni, jedni pochodzą z mniejszych miejscowości, w których nie ma tak dużego natężenia ruchu, a inni mają uwarunkowania genetyczne, które sprawiają takie, a nie inne zachowanie.
Kierowca
2015-08-12 06:47:08
Faktem jest jednak, że istnieją kierowcy, którzy zastawiają nie tylko chodniki ale także możliwość wjazdu do posesji czy bramy. Jednemu na ul. Wielkopolskiej namalowałam na masce i szybie złotą szminką linię wzdłuż przebiegu końca miejsca parkingowego (gdy nie mogłam wjechać na posesję nawet smart'em) - napisałam wielkimi literami : TU CI UTNĘ SAMOCHÓD Patrzyli na to przechodnie. Popierali werbalnie moją inicjatywę. Wszyscy przechodzący ulicą tamtego dnia zatrzymywali się przy napisie, czytali i kiwali głowami. Było to jakieś 2 lata temu. Do teraz akcja działa. Następnemu napiszę czerwoną szminką :) Tak też akcja zadziała, jak się czymś trudnozmywalnym nasmaruje napis na karoserii. Konieczność kupienia szamponu do karoserii samochodu i ręcznego umycia / wytarcia szminki z auta pozostaje jednak w pamięci.
Rowerzyści święte krowy
2015-08-12 06:40:12
Najbardziej uciążliwi są jednak cykliści jeżdżący po chodnikach. Np. na al. Jana Pawła przy próbie przejścia pieszego przez ścieżkę rowerową, po pokonaniu przejścia dla pieszych (gdzie brak ciągu dalszego zebry na ścieżce rowerowej, przez którą trzeba przejść) nie ma mowy, żeby jakiś cyklista przepuścił pieszego. Do niejednej kolizji już doszło i niejeden wózek z dzieckiem w środku został najechany. Apeluję o wymalowanie c.d. zebry przez ścieżkę rowerową, ponieważ cykliści czują się panami nie tylko ścieżek rowerowych ale także chodników w centrum Szczecina.
Przechodzeń
2015-08-12 06:22:35
Największą zmorą są jednak cykliści poruszający się na dwóch kółkach po chodnikach (co aktualnie jest niezgodne z prawem). Jeden taki wpadł na placu Szarych Szeregów w matkę idącą z małym dzieckiem za rękę oraz ze starszą panią. Nie przeprosił. Narobił siniaków. uciekł z miejsca zdarzenia. Policja go nie znalazła. Tak jeżdżą.
trypek
2015-08-12 05:49:13
A może zamiast robić sobie reklamę bzdurnymi ulotkami, które zaraz trafią na glebę i będą zaśmiecać miasto - PO PROSTU ODHOLOWYWAĆ PARKUJĄCYCH CHAMÓW!!! Efekty będą szybsze, a i laweta w końcu będzie miała jakieś zajęcie.
Polskie bezradne "prawo"
2015-08-11 21:01:32
Pytanie , dlaczego ktoś w tym przypadku kierowca tego pojazdu , którego blachy zapaciano . Chroni prawo ?
Kamila
2015-08-11 19:26:37
Świetna akcja! Gratuluję!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA