Piątek, 01 grudnia 2023 r. 
-6 szczecin
REKLAMA

Rewolucja w prokuraturze

Data publikacji: 03 marca 2016 r. 07:45
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:45
Rewolucja w prokuraturze
 

Czwartek jest ostatnim dniem działalności szczecińskiej Prokuratury Apelacyjnej - tego dnia przestanie istnieć. W jej miejsce powstanie nowa prokuratura: regionalna. Pracownicy będą do niej powoływani przez najbliższe dwa miesiące. Oznacza to, że do maja obecni prokuratorzy apelacyjni pracują na dotychczasowych zasadach.

Rewolucja obejmuje cały kraj. W piątek (4 marca) wszystkie prokuratury apelacyjne przestają istnieć przekształcając się w prokuratury regionalne. Proces ten jednak trochę potrwa. Powołania do nowej jednostki mogą przebiegać 60 dni, czyli do 4 maja. Ustawa o prokuraturze nie określa jednak, według jakich kryteriów będzie się to odbywało. Decydować o tym ma Prokurator Generalny na wniosek Prokuratora Krajowego.

Zgodnie z nowymi przepisami, do prokuratur regionalnych powoływani będą prokuratorzy pracujący do tej pory w prokuraturach apelacyjnych i okręgowych. Ci co nie dostaną propozycji przejścia do prokuratury regionalnej, otrzymają „inne stanowisko służbowe", czyli zostaną zatrudnieni w jednostkach niższego szczebla (prokuraturach okręgowych lub rejonowych).

Jak się dowiedzieliśmy, prokurator pracujący do tej pory w Prokuraturze Apelacyjnej, który nie otrzyma powołania do Prokuratury Regionalnej, nie straci na tym finansowo. Będzie zaszeregowany jako były prokurator prokuratury apelacyjnej. Powinien też otrzymać pracę w prokuraturze znajdującej się w miejscu jego zamieszkania (tzn. prokurator ze Szczecina nie zostanie przeniesiony do Prokuratury Rejonowej w Świnoujściu). Kadrowe zmiany obejmują również szefów dotychczasowych prokuratur okręgowych i rejonowych.

W szczecińskiej Prokuraturze Apelacyjnej, która obejmuje trzy okręgi: koszaliński, gorzowski i szczeciński, jest zatrudnionych 25 śledczych.

- Cały czas pracujemy - zapewnia prok. Anna Gawłowska-Rynkiewicz, rzeczniczka prasowa Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie. - Prowadzimy śledztwa, nadzorujemy sprawy z terenu i występujemy przed sądami. ©℗

(lw)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Kasa 10 tysia pensi, 10 tysia emerytury. Polacy fundują.
2016-03-04 01:03:32
Ależ oczywiście! Elitom narodu Polskiego nie może się stać finansowa krzywda. To była by zbrodnia!!! Tacy wybitni fachowcy!!! Za wybitni co prawda, żeby się odnaleźć na wolnym rynku, ale nie wymagajmy od wybitnych umysłów przyzwyczajonych na co dzień do prezentowania niezłomnej postawy moralnej i przywiązania do poszanowania prawa, żeby zginali kark przed regułami jakiegoś "wolnego rynku"! Co innego zwykłym Polakom. Oni mogą być postawieni przed akceptacją "nie do odrzucenia" nowych warunków płacy i pracy albo jak pracownicy PGR być wywaleni na margines bez żadnych sentymentów i odszkodowań.
@Jakób
2016-03-04 00:53:23
Reforma Gowina polegała na zastąpieniu (formalnym) sądu w Pcimiu, oddziałem zamiejscowym sądu np. w Poznaniu w Pcimiu. Etat tracili wtedy prezesi i inna wierchuszka sądu w Pcimiu i przechodzili do orzekania, a nie nic nie robienia w papierach. Nadzór i obsługę sądu w Pcimiu przejmował sąd w Poznaniu. To się oczywiście nie spodobało miejscowym małomiasteczkowym elytom z sądu w Pcimiu i koalicjantowi z ZSL (PSL był przed wojną). Podsumowując: Reforma Gowina NIE likwidowała sądu w Pcimiu. Likwidowała etat pana sędziego prezesa sądu w Pcimiu.
Sedina2008
2016-03-03 19:29:18
Mam nadzieję, że opłacani korespondenci piszący z zachwytem o zmianach w prokuraturze na własnej skórze odczują "dobrą zmianę" , jak nie za tego, to być może za panowania następnego super ministra.
haha
2016-03-03 12:57:19
PO-stkomunistycznych? Nie pasuje za bardzo do piotrowicza chyba?
Jakób
2016-03-03 12:02:32
Jarosław Gowin jako minister sprawiedliwości w rządzie Platformy Obywatelskiej namieszał w prokuraturach i sądach, a potem uciekł do PiS-u. Ciekawe, jakich teraz szkód narobi w szkolnictwie wyższym jako minister pisowski. Fachowiec od wszystkiego i w każdych okolicznościach. Nie on jedyny zresztą. Jak za PRL-u: mierny ale wierny.
Zmarnowane 100 lat,
2016-03-03 11:20:46
A juz za rok w roku 2017-ym... tak Komunisci jak i PO-stkomunisci beda zapewne z wieksza czy mniejsza "PO-mpa" ochodzic rowniez swoja 100-letnia Rewolucyjna Czerwona Rocznice, ktora PO-mimo az tylu lat...i tak calkowicie sie nie sprawdzila i doszczetnie spalila na panewce !!
Czas na odnowe... ale nie PO staremu,
2016-03-03 10:12:40
I PO-wysylac przy tej okazji wszystich "starych" tak Komunistycznych jak i PO-stkomunistycznych Prokuratorow na "zasluzone" emerytury...!!
Kasa
2016-03-03 07:54:33
Ale wielotysięczne emerytury pozostaną bez zmian?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA