Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Remont zabytkowej willi przy alei Wojska Polskiego. Zostanie dobudowana winda

Data publikacji: 06 czerwca 2020 r. 07:39
Ostatnia aktualizacja: 06 czerwca 2020 r. 17:38
Remont zabytkowej willi przy alei Wojska Polskiego. Zostanie dobudowana winda
 

Elewacja willi przy alei Wojska Polskiego 72 w Szczecinie odzyska ciepło-beżową barwę, od strony zachodniej zostanie dobudowana winda, a główne reprezentacyjne wejście – jak dawniej – będzie od strony południowej - informuje Wojciech Jachim, rzecznik prasowy spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne.

Miejski Konserwator Zabytków (MKZ) zgodził się na dobudowanie zewnętrznej windy we wnęce budynku od strony ul. Mickiewicza (najmniej eksponowanej). Zakres ingerencji w bryłę ograniczono do minimum.

Dobudują windę

Willa jest wpisana do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego, dlatego wszelkie roboty muszą mieć zgodę MKZ. Projekt budowlany szybu windowego został wykonany na zlecenie najemcy willi firmy NZOS Medycy Sp. z o.o.

- Zgoda MKZ otwiera drogę do wydania pozwolenia na budowę, co powinno nastąpić w ciągu kilku tygodni. Potem zostanie wyłoniony wykonawca i rozpoczną się prace. Koszt budowy dźwigu -  350 tys. zł – pokryje właściciel budynku miejska spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne (NiOL) - dodaje Jachim.

Po wybudowaniu dźwigu NiOL przystąpi do remontu elewacji.

Projekt budowlany „Termomodernizacji i remontu elewacji” ma pozwolenie na budowę wydane w styczniu 2018 roku. Kosztorys i specyfikacja zostaną zaktualizowane, ale na jego podstawie można rozpocząć prace.

Elewacja w kolorze ciepło-beżowy

Program prac konserwatorskich związanych z remontem elewacji składa się z 52 punktów. Są tam szczegółowe wytyczne, w jaki sposób należy odnowić tynki, detale architektoniczne, taras, schody, stolarkę drzwiową i okienną, okapy, żaluzje, okna lukarnowe i elementy stalowe.

- Wykonawca jest zobowiązany do prowadzenia prac w taki sposób, aby w jak największym stopniu zachować oryginalny, historyczny stan budynku. Także jeśli chodzi o kolorystykę. Elewacja budynku będzie miała kolor ciepło-beżowy. Zawarte w tynku płatki miki albo cząsteczki szkła połyskując w słońcu dadzą efekt migotania. Stolarka okienna będzie biała, drzwi w kolorze rozbielonej ciepłej szarości, a metalowe balustrady balkonów i okiennice – zielone. Przywrócone zostanie główne wejście od strony południowej - mówi rzecznik NiOL.

Willa przy al. Wojska Polskiego nr 72 została zbudowana w latach 1910-1911 przy najbardziej wtedy reprezentacyjnej ulicy miasta. Ma m.in. dach kryty miedzianą blachą, wieżyczkę z hełmem barokowym i zegar słoneczny. Jest przykładem architektury modernistycznej z elementami neobarokowego detalu. Jej pierwszym właścicielem był kupiec o nazwisku Simon. Obecnie budynek należy do miejskiej spółki NiOL, a jego najemcą od 22 lat jest firma NZOS Medycy Sp. z o.o.

(ip)

Fot. Ryszard Pakieser

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA