Dla szczecinian i turystów jest zamknięty od 10 września ubiegłego roku. Teraz w jego otoczeniu stanęło ogrodzenie z falistej blachy, całkowicie zasłaniając przejście i widok na Jezioro Szmaragdowe od strony ul. Kopalnianej. Mowa o mostku, o którego fatalnym stanie - podobnie jak pobliskich schodów - „Kurier" alarmował już kilkukrotnie.
Ogrodzenie to zapowiedź remontu, jaki ma ruszyć w przyszłym tygodniu. W jego zakresie będzie nie tylko wymiana barierek i nawierzchni mostku, ale również pobliskich schodów: uzupełnienie ubytków i malowanie ścian przejścia prowadzącego w stronę m.in. Szczecińskiego Centrum Informacji Turystycznej „Szmaragdowe-Zdroje”.
Częściowy remont mostku wraz z otoczeniem potrwa trzy miesiące, a pochłonie około 135 tysięcy złotych. Nie będzie go nadzorował Zakład Usług Komunalnych lecz Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM.
To nie jest jedyna inwestycja realizowana w rejonie ul. Kopalnianej. Szczecińska firma Sarmata od ub. roku przebuduje dawny zajazd Szmaragd na Szkolne Schronisko Młodzieżowe i Centrum Edukacji Ekologicznej. Za cenę ponad 9,3 miliona złotych i jeszcze w tym roku w całorocznym schronisku dla gości będzie dostępnych około 40 miejsc noclegowych w pokojach dwu-, cztero- i sześcioosobowych z łazienkami, samoobsługowa kuchnia i jadalnia. Na parterze budynku została planowana również mała gastronomia oraz sale ekspozycyjne. W dwóch sąsiednich budynkach zostaną zaaranżowane pomieszczenia do prowadzenia zajęć edukacyjnych, przede wszystkim z zakresu ekologii. W dawnym „Szmaragdzie" swoją bazę ma mieć również Służba Leśna.
(an)
Fot. UM
Na zdjęciu: Falista blacha zagradza wstęp na plac remontowy przy mostku nad malowniczym Jeziorem Szmaragdowym.
Charakterystyczny mostek nad jez. Szmaragdowym - jak i ono samo - to pozostałość po istniejącej w tym miejscu kopalni kredy, eksploatowanej na rzecz pobliskiej cementowni „Stern" (1880 r.). Samo jezioro to efekt katastrofy - w lipcu 1925 r. wyrobisko zostało zalane wodą, która runęła nań z południowej ściany. Stąd na jego dnie wciąż tkwią pozostałości górniczych maszyn i urządzeń. Natomiast charakterystyczny mostek nad taflą wody - jeden z najlepszych punktów widokowych tej części Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” - to tak naprawdę betonowy wiadukt kolejki kopalnianej, którą wywożono urobek kredy do cementowni.