niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Remanenty śmieciowe

Remanenty śmieciowe

Remanenty śmieciowe
Data publikacji: 2016-01-07 10:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:50
Wywietleń: 667 87411

Szczecińskim systemem śmieciowym nie targają „rewolucje” dotyczące opłat, ani też zatory w odbiorze odpadów. Potwierdza to systematycznie malejąca ilość skarg od mieszkańców, których w roku wprowadzenia nowego systemu odbioru i zagospodarowania odpadów, czyli w lipcu 2013 roku, było naprawdę sporo. Nie znaczy to, że system działa już idealnie, bo problemów, szczególnie z odbiorem śmieci komunalnych w starej zabudowie, w centrum miasta nie brakuje. Ale wynika to głównie z powodu ograniczeń w manewrowaniu pojazdami.

Budujące jest to, że coraz więcej odpadów zbieranych jest selektywnie i ta tendencja wyraźnie zyskuje na dynamice. W ciągu roku  statystyczny szczecinianin oddawał do ponownego wykorzystania 79 kilogramów papieru, szkła i opakowań plastikowych, co oznacza aż 45 procentowy przyrost. To duży sukces, który świadczy o rosnącej świadomości ekologicznej mieszkańców, ale także o dobrej organizacji odbioru takich odpadów.

Nie należy jednak w związku z tą optymistyczną tendencją zapominać o tym, że jedną z najważniejszych barier, która może jeszcze usprawnić ten system jest... świadomość mieszkańców miasta. Piętą achillesową systemu jest bowiem ciągle przewożenie powietrza. Chodzi o to, że nadal wielu mieszkańców miasta nie zgniata plastikowych butelek przed wrzuceniem ich do odpowiedniego pojemnika. Niby to drobiazg, ale pojemnik szybko się wypełnia, a firma wywozowa bardziej wozi „objętość”, niż ciężar. Zgniecenie butelki to zaledwie parę sekund, ale ważnych, bo wiąże się ściśle z ekonomią. Transport stanowi jeden z głównych kosztów w usuwaniu odpadów. Sporym problemem są także kartony, których nie daje się od razu wrzucić do pojemnika na papier. Można je zgnieść, można pociąć, ale nie wszyscy to robią. I kartony lądują w pobliżu śmietników, co jest dużym problemem dla firm wywozowych, nie mówiąc już o tym, że nie wpływają na estetykę otoczenia.

Warto natomiast podkreślić, że szczeciński system odbioru odpadów poszerza zakres swoich usług. Bo oto w ramach obowiązujących opłat, można się pozbyć już nie tylko odpadów komunalnych, tzw. dużych gabarytów i odpadów problemowych, ale także odpadów zielonych. Ba, odbierane były one także w grudniu tego roku, bo nie nadchodziło spodziewane ochłodzenie, a zielona wegetacja nie została wyhamowana. Wszyscy mieszkańcy miasta mają też do dyspozycji  bezpłatnie ekoporty, do których mogą wywozić m.in. odpady budowlane, problemowe, a także zielone. Ekoportów, które dobrze zdają w mieście egzamin, przybywa i planowana jest budowa kolejnych.

System ma swoje lepsze i słabsze strony, ale coraz wyraźniej widać, jak bardzo dużo zależy nie tylko od jego sprawności, ale także od mieszkańców. Bo przecież ponad 100 ton odpadów z polanek rekreacyjnych na terenie szczecińskich lasów, które nie trafiły do pojemników na odpady i koszy na śmieci, to po prostu zgroza. Martwią też ciągle powstające dzikie wysypiska, których usuwanie sporo kosztuje. Generalnie jednak, w porównaniu do wielu innych dużych miast, system w Szczecinie zdaje egzamin. ©℗

(mos)

Fot.c R.WOJCIECHOWSKI (arch.)

 

 

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie