Piątek 09 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Rejestrujcie się w bazie dawców szpiku. Czy Pomorze pomoże? [GALERIA]

Data publikacji: 2019-07-18 17:14
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-26 12:31
Rejestrujcie się w bazie dawców szpiku. Czy Pomorze pomoże?
 

Aż pięciu pacjentów z naszego regionu walczy z nowotworami krwi: 3-letnia Marysia, 5-letnia Maja, 11-letni Mateusz, 34-letni Piotr, 51-letni Artur. Apelują, aby rejestrować się w bazie danych dawców szpiku. To nic nie kosztuje, a może uratować komuś życie. A przede wszystkim - to nie boli.

Marysia ma trzy lata i we wrześniu miała iść po raz pierwszy do przedszkola. Na początku czerwca okazało się, że dziewczynka choruje na ostrą białaczkę szpikową. Maja od urodzenia cierpi na małopłytkowość, która miesiąc temu przeszła w ostrą białaczkę szpikową. Mateusz w wieku 2 lat przeszedł przeszczep nerek. W marcu tego roku postawiono mu wstępną diagnozę - nowotwór krwi. Piotr to 34-letni żołnierz zawodowy. Po powrocie z misji zdiagnozowano u niego ostrą białaczkę limfoblastyczną. Artur w wieku 51 lat spotkał miłość swojego życia, niestety latem ubiegłego roku zdiagnozowano u niego ostrą białaczkę szpikową. Wszyscy chorują na nowotwory krwi, których leczenie wymaga lub będzie wymagało przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego.

- Sytuacja jest wyjątkowa. Nigdy w historii fundacji nie było aż tylu pacjentów, którzy w tym samym miejscu i czasie apelują o rejestrację do bazy danych dawców szpiku - przyznała podczas konferencji Magdalena Przysłupska, rzecznik prasowy fundacji DKMS.

Fundacja zorganizowała akcję rejestracyjną "Czy Pomorze pomoże?", do której dołączył prezydent Piotr Krzystek. On sam podzielił się cząstką siebie w 2014 roku.

- Wziąłem udział w pierwszej akcji, w 2012 roku. Wówczas przedstawiciele DKMS odwiedzili urząd. Po jakimś czasie okazało się, że mam genetycznego bliźniaka, który potrzebuje pomocy - mówi prezydent. - W moim przypadku pobrano komórki macierzyste z krwi. Nie było to ani bolesne, ani kłopotliwe. To niesamowite przeżycie, które każdemu z nas wiele może dać. Przy okazji każdy dawca podlega bardzo gruntownym badaniom. Myślę, że wielu z nas nigdy nie przeszło takiego cyklu badań. Wszystkie osoby, które spotkałem na tej drodze były bardzo sympatyczne i stwarzały świetne warunki.

Już 381 osób z regionu podzieliło się swoim szpikiem z chorymi. - Dawcą szpiku i komórek macierzystych może być każdy ogólnie zdrowy człowiek w wieku 18-55 lat, ważący nie mniej niż 50 kg i bez dużej nadwagi - dodaje Magdalena Przysłupska. - Dlatego apelujemy, rejestrujcie się. Dla Marysi, Mai, Mateusza, Piotra, Artura i wielu innych pacjentów dla których jedyną nadzieją na wyzdrowienie może być drugi człowiek.

Mieszkańcy Szczecina będą mogli zarejestrować się 27-28 lipca w trakcie kolejnej odsłony drugiej edycji Bulwarove na Łasztowni (godz. 11-18) oraz w: Atrium Molo, CH Galaxy, Galerii Kaskada, Outlet Parku (w godz. 10-20).

Zachorować może każdy: małe dziecko, dorosły, "a nawet dziecko w łonie matki". Nie ma znaczenia prowadzony tryb życia, czy sposób odżywiania. Najważniejsze jest to, że z chorobą o której mówi się, że jest "niezawiniona", można wygrać.

Karolina Nawrocka

Na zdjęciu: Podczas czwartkowego spotkania, prezydent Piotr Krzystek przypomniał, że w 2014 roku podzielił się cząstką siebie, aby uratować komuś życie.

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Rejestrujcie się ale w polskich bazach
2019-07-18 23:34:58
szpiku - DKMS jest prywatną bazą niemiecką (w Polsce jest oddział DKMS) i prowadzi działalność komercyjną - Polacy za darmo oddają szpik za który DKMS pobiera od polskiego NFZ opłaty wg stawek zawyżanych w porównaniu do innych baz. Poza tym działalność DKMS odbywa się na granicy prawa (dane o waszym profilu DNA są przechowywane poza Polska, nie macie wpływu co się z nimi dzieje). Jeszcze kilka lat temu dawca by oddać szpik był wywożony do Niemiec ale na szczęście sądy ukróciły tę praktykę bo istniało uzasadnione podejrzenie ze to turystyka transplantologiczna czyli złamanie prawa międzynarodowego. By ukrócić złośliwości - jestem honorowym dawcą krwi. By realnie pomoc możecie zarejestrować się np w ośrodkach których szczegóły znajdziecie na POLTRANSPLANT'cie, traficie wtedy to światowej bazy dawców szpiku a nie do bazy DKMS gemeinnützige GmbH to ważne bo można być tylko w jednej bazie dawców szpiku.
I.
2019-07-18 23:10:28
do@obywatel - zarejestrowanie się w bazie dawców szpiku nie wymaga pojawienia się u lekarza, nie jest wymagane dostarczenie wyników badań. Wystarczy pojawić się w miejscu, gdzie dawców się rejestruje, i tyle. Tam uzyska się informacje wszelkie na temat dawstwa szpiku. Pomóc moźna zawsze, potrzebna jest tylko chęć. Nic więcej. Tylko tyle i aż tyle.
Do @obywatel
2019-07-18 20:25:05
Do @obywatel .Masz absolutną rację.Sytuacja jest poważna ale tylko dlatego ,że ludzie nie mają dostepu do służby zdrowia i nawet jakby chcieli pomóc , to nie mają jak.Skoro sami czekają pół roku na skierowanie na podstawową morfologie czy mocz bo limity to jak mogą pomóc skoro sami często potrzebują pomocy
@obywatel
2019-07-18 18:20:53
Zachowaj te słabe pytanie dla siebie. Sytuacja jest poważna i to nie na miejscu tak sobie żartować.
obywatel
2019-07-18 17:47:54
Dawcą szpiku i komórek macierzystych może być każdy ogólnie zdrowy człowiek w wieku 18-55 lat, ważący nie mniej niż 50 kg i bez dużej nadwagi. A kolor skóry i religia też jest brana pod uwagę ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA