Czwartek 08 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Region jest zabezpieczony. Tabletki z jodkiem potasu tylko w razie skażenia

Data publikacji: 2022-10-05 15:41
Ostatnia aktualizacja: 2022-10-10 18:05
Region jest zabezpieczony. Tabletki z jodkiem potasu tylko w razie skażenia
Na konferencji wojewoda podkreślał, że zagrożenie skażeniem jest czysto hipotetyczne. Fot. Ryszard PAKIESER  

W województwie zachodniopomorskim są przygotowane 683 punkty bezpośredniej dystrybucji tabletek z jodkiem potasu dla mieszkańców. Zdecydowana większość z tych miejsc jest już zaopatrzona, a wszystkie mają być do piątku. Tabletki będą wydawane w sytuacji skażenia jodem radioaktywnym, choć jest małe prawdopodobieństwo, że do niego dojdzie. Chodzi jednak o to, aby mieszkańcy czuli się bezpieczni.

Przygotowania poczyniono, gdyż zagrożona uszkodzeniem na skutek działań wojennych była Zaporoska Elektrownia Jądrowa na Ukrainie.

– W przypadku awarii elektrowni jądrowej i uwolnienia do atmosfery radioaktywnego jodu konieczne jest podanie osobom przebywającym na zagrożonym terenie tabletki zawierającej wysokie stężenie stabilnego jodu – poinformował w środę na konferencji wojewoda Zbigniew Bogucki, wyjaśniając, że wysycenie stabilnym jodem tarczycy ma spowodować, by nie przyjmowała ona jodu radioaktywnego. – We współpracy z samorządowcami na terenie województwa zachodniopomorskiego wskazano 683 punkty dystrybucji bezpośredniej jodku potasu naszym mieszkańcom. Do tych punktów albo już zostały rozwiezione tabletki według zapotrzebowania zgłoszonego przez poszczególne samorządy gminne i powiatowe, albo najpóźniej do piątku się w nich znajdą.

Tabletki są przewidziane dla osób do 60. roku życia, co wynika wyłącznie ze względów medycznych. Dla starszych osób ich przyjęcie może stanowić większe zagrożenie niż korzyść. Nie należy przyjmować tabletek w przypadku uczulenia na jodek potasu lub na inny składnik leku, mając nadczynność tarczycy, zapalenie naczyń krwionośnych lub chorobę autoimmunologiczną połączoną ze świądem i pęcherzykami na skórze.

Wojewoda podał, że obecnie żaden z sześciu reaktorów w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej nie jest czynny, co bardzo mocno obniża ryzyko nawet w wypadku uszkodzenia i emisji jodu promieniotwórczego do atmosfery. Według prognoz Państwowej Agencji Atomistyki, gdyby pracowały i doznały awarii, zagrożenie dla Polski, a tym bardziej dla najdalej położonego województwa zachodniopomorskiego, jest i tak czysto hipotetyczne. Ukraińska elektrownia jest oddalona 850 km od wschodniej granicy naszego kraju. Również panujące tam warunki atmosferyczne, w tym kierunek wiatru, z punktu widzenia bezpieczeństwa naszego regionu są korzystne. Żadne analizy nie wskazują na realne zagrożenie.

Na konferencji podkreślono, że nie należy przyjmować prewencyjnie jodku potasu czy płynu Lugola.

Więcej na ten temat w „Kurierze Szczecińskim” i eKurierze z 6 października 2022 r.

 (ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Do proruskich
2022-10-10 17:52:42
Tu nikt nie jest proruski a jedynie propokojowi, którzy widzą hipokryzję Ukrainy z zachodu w tej wojnie. Gdyby Ukraińcy nie byli tacy zacietrzewieni, tylko bardziej skorzy do negocjacji - uwzględniając wolę ludności okupowanych terenów, to ta wojna już dawno by się skończyła, zamiast wciąż eskalować do punktu krytycznego.
Do proruskich
2022-10-09 12:24:26
Skoro i wschód Ukrainy i Krym należą do państwa ukraińskiego, a w momencie oddawania przez Ukrainę broni jądrowej mocarstwa oraz sama Rosja gwarantowały nienaruszalność granic Ukrainy, to dlaczego niby wymóg Ukraińców aby uszanować ich granice jest nierealny? To, że Rosja etapami chciała zawładnąć całym terytorium Ukrainy, nie znaczy że pierwsze zdobycze - Krym mogą sobie zachować. Niech się kacapy cofną do swoich i dotrzymają gwarancji, których byli współautorami.
@@@Myśl c.d.
2022-10-07 15:41:09
Dlatego, mimo szlachetnych hasełek i ckliwych apeli Zełeńskiego, trzeba być ślepym żeby nie widzieć, ze to Ukraina dolewa oliwy do ognia konfliktu. To Ukraińcy na smyczy Bidena, dążą do eskalacji tego konfliktu, zamiast go wyciszyć. Stany rękami Ukraińców rozpętują wojnę światową a bezmyślne barany im przyklaskują. Pokoju nie da się osiągnąć bez ustępstw. A tymczasem strona Ukraińska, zamiast negocjować, stawia coraz bardziej nieakceptowalne warunki. Już im wschód nie wystarcza, chcą odbić Krym
@@@Myśl
2022-10-07 15:37:07
Rosja ma na wschodzie Ukrainy swoich rodaków i interesy, których broni. Ja nie twierdzę ze jest bez winy. Owszem napadła, owszem niektórzy Rosjanie popełnili zbrodnie. Ale czy ty, na ich miejscu byś przystał na takie warunki? Zdajesz sobie sprawę że te żądania są nie do spełnienia? Jeśli Ukraina chce pokoju, to musi się zgodzić na ustępstwa. Tej wojny nie wygrają i dobrze to wiedzą. Negocjacje zawsze polegają na ustępstwach obu stron. Zobacz sobie, która strona odrzuca wszelkie propozycje pokoju
@@Myśl
2022-10-06 22:34:45
To Rosja napadła po raz drugi na Ukrainę. Wystarczy, że wycofa swoje wojska i zielonych ludzików z terenów Ukrainy, odpowie za swoje zbrodnie, zapłaci odszkodowania i pokój wróci. To Rosja straszy użyciem broni jądrowej, bo reszta świata nie chce się jej podporządkować. To Rosja podpala świat, bo chce być wielkim imperium, a jest tylko krajem rządzonym przez terrorystów i zbrodniarzy.
@Myśl
2022-10-06 19:05:27
Wbrew pseudonimowi, wcale nie myślisz. Piszesz "pobudza ruskie trolle do nienawistnych komentarzy"- co jest zupełną bzdurą i idealnie się pokrywa z proukraińską propagandą jaką jesteśmy zewsząd bombardowani. Możesz sobie wierzyć w co chcesz ale miej potem pretensje tylko do siebie, jak stracisz wszystko i wszystkich w imię "świętej wojny o integralność Ukrainy". Zobacz sobie głąbie ile już propozycji rozmów pokojowych odrzuciła Ukraina. Im nie zależy na pokoju, oni chcą podpalić świat.
mietek
2022-10-06 11:53:53
to już wszystko jasne ,dlaczego tak bardzo cieszyli się miejscy włodarze ,że schron atomowy na Starzyńskiego nie będzie jednak sprzedany deweloperowi pod budowę budynku mieszkalnego. Coś tu jest na rzeczy .
I przygotowac sie..!
2022-10-06 10:37:26
Na Ewentualne "Uderzenie R-Onuc" z Kaliningradu... na to 3 te Lotnisko/a w Polsce... na ktore Kraje Zachodnie przysylaja dotychczas Sprzet Wojskowy dla Ukrainy...!! I "Zmusic" te Kraje... na przesylanie Sprzetu Nie dp Polski - ale bezposrednio na Ukraine... np. pod Kijow... !!!
Helikopter z Misia
2022-10-06 09:13:54
Pan Wojewoda kiedyś świadczył darmowe porady prawne w swojej parafii, dzisiaj jest po drugiej stronie barykady i bierze udział w planie depopulacji i Wielkiego Resetu. Dobre chęci nie wystarczą, trzeba jeszcze patrzeć komu to/się służy.
Myśl
2022-10-06 09:02:54
Wojewoda głupio afiszuje się z tym jodkiem potasu i podsyca atmosferę zagrożenia. To normalne postępowanie funkcjonariuszy w celu autokreacji partii rządzących za wszelką cenę, w tym wypadku za cenę strachu. Dzięki takiemu działaniu pobudza ruskie trolle do nienawistnych komentarzy (jak tutaj) i wpływa na prorosyjskie postawy ludzi, którzy akceptują terroryzm Putina i służb rosyjskich.
gg
2022-10-05 22:18:52
Hipotetycznie to on posiada mózg. Co za jełop, w ramach poprawy bezpieczeństwa trochę postraszymy, walić logikę.
min
2022-10-05 21:45:26
"Na konferencji wojewoda podkreślał, że zagrożenie skażeniem jest czysto hipotetyczne." Szkoda, że o Odrze nie można tego powiedzieć. Zajmij ty się człowieku, poważnymi sprawami.
parszywa polityka
2022-10-05 20:44:43
Bez uwiarygodnionego powodu takich"akcji" się nie przeprowadza.Ubrali to w odpowiednią legendę bo jest coś na rzeczy.Kolejnym krokiem będą lokalizacje schronów dla poszczególnych dzielnic.Też "tak na wszelki wypadek" Nie ufam PiSowi za grosz.
astro
2022-10-05 19:47:51
Nakręcili spiralę wojny FR/UA dostawami sprzętu. Do tego brak neutralności i wielomiesięczna retoryka udziału w wojnie. Jeszcze PISiory uprzejmie poproście o zrzuty bomb atomowych na polskie miasta. Oczywiście potem oddamy (USA) wszystkie złoża jakie mamy (w szczególności metale rzadki w okolicach Suwałk) za pomoc finansową w odbudowie.Tak rządzą "polscy patrioci".
"bohater" z PIS
2022-10-05 19:24:42
Ten super wojewoda nawet nie wie ilu takich obywateli ma w zach-pomie i szantażuje instytucje miejskie ,że mu nie chcą dostarczyć :))), a to on powinien mieć dane .... Tak , jak z brakującym węglem : samorządy maja nim dzielić :))))))
Piotr
2022-10-05 18:41:49
Problemem Polaków etnicznych jest mega inflacja spowodowana nałożeniem sankcji na tanie surowce rosyjskie jak rosujski gaz i rosyjski wegiel. Etniczni Polacy nie mają kasy na podstawowe potrzeby życiowe jak jedzenie i ogrzanie mieszkania, a o zdrowiu to zapomnieć można. Kiedy Ukry dostaną testy PCR, szczepienia i tabletki w/w, bo jest ich siedem milionów tutaj.
@to już
2022-10-05 18:38:27
Testament już sporządził AAA?
Ck
2022-10-05 18:05:55
Facet z 17.42 ma rację. Mam tylko nadzieję że umrę błyskawicznie a nie przez kilka miesięcy rozkładając się na żywca w bólu i cierpieniach. Rząd się uratuje i swoje majątki też. Ciekawe czy swoje rodziny już dali do bezpiecznych schronów lub wysłali daleko za granicę.
to już przesądzone
2022-10-05 17:42:42
Choć nie mówią tego wprost, to swoimi działaniami potwierdzają najczarniejsze obawy - wojna atomowa jest już przesądzona. Wszystko zgodnie z planem, który ochoczo popierały wszelkie lemingi, domagające się "większego wsparcia militarnego Ukrainy". Od początku to było jasne, że nie chodzi o żadną niepodległości Ukrainy, tylko o sprowokowanie Rosji do konfrontacji nuklearnej z NATO. Za dużo ludzi jest na ziemi i zbyt wiele głowic rdzewieje w magazynach, żeby mieli sobie żałować takiej zabawy.
@Piotrk
2022-10-05 17:37:46
Może lepiej nie zastanawiajmy się w ten sposób, tylko bądźmy wszyscy zwarci i gotowi......
Piotr
2022-10-05 16:59:50
Dobrowolność przyjęcia tabletki od wojewody, tylko na wyłączność dla osob VIP, to jest, Tabletki są przewidziane dla osób do 60. roku życia. Niech biorą dzieci i wnuki Donalda i Kaczora, Gordzkiego i klik polityczno-sądowniczych. Na Ukrainie mamy obecnie dówch prezydentów Zelenski i Putin. Putin znacjonalizował majątki, firmy i pałace 142 ukraińskich oligarchów przez aneksję terytorium granicznych.
;//
2022-10-05 16:34:45
70 punktow w Szczecinie na 400 tysiecy mieszkancow, to beda rozdawac 2 miesiace, ciekawe czy antyszczepy tez wezma czy spizeg ?! buhahha
Piotrk
2022-10-05 15:54:45
Już widzę jak zdążą rozdać te tabletki w ciągu 2 godz. od zagrożenia.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA